krematoryum

1 /
fikrettin abi fikrettin abi
zannedildiği gibi sadece hitler'in yahudileri yaktığı fırınlar değildir. hristiyan mezarlıklarından genelde mezarlığın içindeki kiliseyle yanyana bulunur. kocaman bir fırındır. cesetler orada yakılır. sonra bir kavanoza külleri konup gömülür. bu şekilde gömülenlerin mezarları bellidir. çünkü birbirine daha yakın olur. neticede hacimden tasarruf edilmiştir.

krematoryumda birisi yanarken bacasından yoğun duman çıkar. o dumanı içinize çekerken bunun bir insanın cesedinin yanmasından kaynaklandığını düşünmek mide bulandırıcıdır. ulan resmen adamı içimize çekiyoruz dersiniz. ama o anda midenizin bulandığını belli etmeyin, öksürmeyin, "oha ya! bir adama bu yapılır mı?" demeyin, aile efradı alınıyor, hoş olmuyor.
hepten aykırı hepten aykırı
türkiye'nin bir eksiğidir. en azından istanbul'da bi tane numunelik bulunması gerekir. hayatımın geri kalanında yapılmasında bi şekilde katkıda bulunmak istediğim bir yapıdır. çok hollywood olabilir ama küllerimin körfeze savrulmasını istiyorum. martıların kanatlarına yapışsın bütün gün izmir'i turlasın. dumanımın solunması fikri de müthiş geliyor bana. tabi dumanınızı solumak isteyen birini de bulmuşsanız eğer, ölmek o kadar da mantıklı değil aslında.
mevlüt şekeri hüznü mevlüt şekeri hüznü
ölü yakılan yer. hitler ile bütünleşmesinin sebebi konzantrationslager olan kzlerde, mahkumlar gaz ile bayıltılıp/öldürüldükten sonra "bi de bunları gömcez mi yeaa, üstüne kireç de atmak gerekir. çok masraflı" denilerek topluca yakımların gerçekleştirilmesi.


vasiyetime iliştirdiğim bir not ayrıca. yakıldıktan sonra küllerimi de üç şehir üzerine savuracaklar. sonra siz sağ, ben selamet değilse de bunun olacağına inanarak yaşarken mutlu.
kiaransalee kiaransalee
mezarlık yerlerinin gittikçe daralması ve hergün bi ton adam öldüğüne göre bir gün mezarlık için yer bulunamayacağı düşünülürse yerden tasarruf etmek için güzel düşünülmüş mekan. amma ve lakin insan ölse bile böyle yanmak falan fazla gore geliyor, cesur bir karar gibi düşünüyorum ben hep nedense. hele de bir adamın karısını kendisini aldattığına inanarak yapay olarak kalbini durdurduğu, hakkında ölüm ilanı verip krematoryumda yakmaya yolladığı, sonuçta karısının diri diri yanmasına sebep olduğu hikayeyi okuduktan sonra...
rickard rickard
doktor adayı bir arkadaşımın duyduğuna göre eskişehir'in bir hastanesinde seneler önce yapılmış bir krematoryum varmış fakat ceset yakmaya izin alınamadığı için hiç kullanılmamış. hangi hastane diye sordum bilmiyormuş, duymuş sadece. ayrıntısı yok yani. ilginç. gerçi çakırkeyf kafayla kıçından uydurmuş da olabilir fakat ya doğruysa? bilemiyorum, hani istanbul dese tamam ama eskişehir'de ne arar lan krematoryum?
1 /