kürt ailelerin çok çocuk yapmalarının nedenleri

mevsimbaharı mevsimbaharı
çünkü çocuk sayısı güç sembolüdür. ne kadar çocuk o kadar akrabalar içinde güçlü durmayı ve ailede çalışan kişi sayısının fazla olmasını ifade eder. tabi şimdi bazı durumlar değişti eskisi gibi aşiret anlayışı yok hem de eğitim seviyesi yükseldikçe ekonomik düzey arttıkça çocuk sayısı azalıyor. ileride kişilerdeki eğitim seviyesi arttıkça çocuk sayısı iki çocuğa hatta tek çocuğa düşebilir...
skipper skipper
türk askerinin başına ilerleyen zamanlarda musallat etmek için. siktiğimin örgütüne mensup kişilerin kuralları olabilir diye düşünmüyor değilim.
libertafaryan libertafaryan
günün instela sıçmıkları köşesinde bugün adlı başlık bu olsa gerek. ilk iki entryi okuduktan sonra başlığı okumadım. bir yazar bana neden entryleri okumuyorsun gibisinden sual etmişti. buradan kendisine selam ederim.

edit: ne de güzel cahil cahil konuşmuş "eğitimli" insanlar.

edit 2: birkaç entryde işin ekonomiyle ve kol gücüyle bağlantılı tarafını özetleyen yazarlar olmuş. sözümün onlara olmadığını belirtmek isterim. en azından bilgilerince olaya mantıki açıdan yaklaşmaya çalışmışlar.
1
thomas sankara thomas sankara
yoksul kürt ailelerin genelde cahil ve bilinçsiz olmasından dolayıdır, ki aynı durum kırsalda yaşayan, yoksul türk aileleri için de geçerlidir. öyle çok ekstrem bir durum yok.

edit- "türkiye'yi ele geçirmek içindir" diyen çıkmış. oha lan. bunu diyen arkadaş, sokakta kürt görse cüzzamlı gibi davranıp kaçacak falan herhalde. ciddi ciddi masa başında toplanıp "evet arkadaşlar türkiye'yi nasıl yıkabiliriz, önerileri alalım" gibi sohbetler yaptığımızı sanıyorlar galiba. biraz kendinize gelin.
coubania coubania
10 çocuk olsa, her çocuk çalışıp günde 20 lira getirse, bir de çocuk parası alsa... ohoo... neden yapmasın ki? yaşlanınca da her ay biri baksa... bunu ırkçılık olarak görmeyin. şu an bulunduğum yerde sadece çocuk parasından geçinen insanlar var ve her türlü ihtiyacıyla devlet ilgileniyor: yatılı okul, kıyafet yardımı, yiyecek yardımı, çocuk parası, bakım parası, süt parası vs... onlara sadece doğurmak kalıyor.

(bkz: asalaklık)