kutsal kitaplardan ayetler

1 /
asymmetry asymmetry
bir tuluyhan uğurlu albümü. 1ve 2 olmak üzere iki seriden oluşur bu albüm.

-- alıntı --

1. albümde kur’anı kerim’den bazı ayetleri kendi yorumu ile sunmaktadır. müzikte yer yer makamsal tınılara kayış dikkat çeker. tuluyhan’ın bu albümünün önemli iki özelliği ise, konserlerde yaptığı doğaçlamalar sırasında iki yıl sonra çekimi yapılacak istanbul kanatlarımın altında film müziğinin ana temaları burada belirginleşmiştir. albümde ayrıca sanatçının en ünlü eserlerinden biri olan türk kahvesi yer almaktadır. bu albüm cd olarak satışa çıkmamıştır, sadece kaset olarak bulunabilir.

2. albümde ise bu kez sadece kur’anı kerim değil, tevrat ve incil üzerine de yorumlar yapmaktadır. ilgilendiği ayetler ise her üç kitabın kainatla ilgili ayetleridir. bu albümde tuluyhan kendi müziğinin sınırlarını zorlamakta, yöresel melodileri evrensel boyutlarda işlemektedir.

- alıntı --
kediyimkedi kediyimkedi
ahzab-37 “ey muhammed! allah’ın nimet verdiği ve senin de nimetlendirdiğin kimseye, ‘eşini bırakma, allah’tan sakın diyor, allah’ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun. oysa allah’tan sakınman daha doğruydu. sonunda zeyd eşiyle ilgisini kestiğinde onu seninle evlendirdik ki, evlatlıkları eşiyle ilgisini kestiğinde onlarla evlenmek konusunda müminlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin.”

anlamasıda size kalsın.
ebu cendel ebu cendel
de ki: “allah’a koştuğunuz ortaklarınızdan hakka iletecek olan bir kimse var mı?” de ki: “hakka allah iletir.” öyle ise, hakka ileten mi uyulmaya daha layıktır, yoksa iletilmedikçe doğru yolu bulamayan kimse mi? ne oluyor size? nasıl hüküm veriyorsunuz? yunus-35
gamzede gamzede
"de ki: herkes bulunduğu hal ve niyetine göre iş yapar. bu durumda kimin en doğru yolda olduğunu rabbiniz daha iyi bilir." isra 84
gamzede gamzede
"eğer inananlardan iki grup birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltin. eğer biri ötekine karşı haddi aşarsa, allah'ın buyruğuna dönünceye kadar haddi aşan tarafa karşı savaşın. eğer (allah'ın emrine) dönerse, artık aralarını adaletle düzeltin ve (onlara) adaletli davranın. çünkü allah, âdaletli davrananları sever.

mü'minler ancak kardeştirler. öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. allah'a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

ey iman edenler! bir topluluk bir diğerini alaya almasın. belki onlar kendilerinden daha iyidirler. kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. belki onlar kendilerinden daha iyidirler. birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. imandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir."

hucurat 9-10-11
hayalvisal hayalvisal
sen sevdiğini doğru yola iletemezsin fakat allah dilediğini doğru yola iletir. çünkü hidayete layık olanları en iyi o bilir.

| kasas süresi, 56. ayet |
hayalvisal hayalvisal
bismillahirrahmanirrahim . .
sonra bir kere karar verdin mi artık allah’a dayan,
çünkü allah, kendisine güvenenleri sever."

âli imran/159
dedie dedie
"onlar ki günahın büyüklerinden; vebalden, fuhşiyyattan kaçınırlar, ancak ufak tefek kusur başka, şüphesiz ki rabbın geniş mağfiretlidir. hem sizin her hallerinize a'lemdir, sizi arzdan inşa ettiği sıra ve sizler analarınızın karınlarında cenînler iken. şimdi nefislerinizi tezkiyeye (temize çıkarmaya, aklamaya) kalkışmayın, o'dur en bilen müttaki olanı."
(bkz: )
1 /