la bocca della verita

la bocca della verita la bocca della verita
magrip52500 olan takma ismimi "la bocca della verita" olarak degistirdim dostlarr ^^

la bocca della verita

tanımlamak gerekirse kendilerinin tarihin ilk yalan dedektörlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz . 6. yüzyılda roma kalıntıları üzerine kurulmuş , 8. yüzyılda tiber nehri kıyısında yaşayan bir katolik yunan topluluğuna verilmiş romanesk santa maria in cosmedin kilisesinin revağında 17. yüzyıldan beri asılı duruyor bocca della verita . kısaca "gerçeğin ağzı".


bocca della verita

eski bir kanalizasyon kapağı olduğunu söyleyenler de var , bir roma çeşmesinin parçası olduğunu da . bazıları da kutsal bir su kuyusunun kapağı diyorlar .

zat'ı şahaneleri aslında bir pagan tanrısının , muhtemelen oceanus'un tasviri . romalılar onun tiber nehri'nin antik tanrısı bocca olduğunu da söylüyorlar .


santa maria in cosmedin

elinizi gerçeğin ağzına soktuğunuzda size sorulan soruya doğru cevap vermeyip yalan söylerseniz eliniz dışarıya eksik çıkıyor . iyi de o zaman gazeteci joe bradley ( gregory peck) kılık değiştirmiş prensese ( audrey hepburn ) yalan söyleyince neden bir şey olmadı ? olmadı çünkü gerçeğin ağzı uzun süredir küskün !rivayete göre romalı bir asilzade eşinin kendisini aldattığından şüpheleniyor ve gerçeğin ağzı ile test etmek istiyor . kadın kurnaz , sevgilisi ile bir plan yapıyor . meraklı bakışların önünde kadın gerçeğin ağzına yaklaşırken meczup kılığına girmiş sevgilisi milletin önünde onu öpüyor . kadın numaradan şaşkın , ahali tekme-tokat adamı uzaklaştırıyor . hanım elini gerçeğin ağzına sokuyor ve kocasına cevap veriyor : "beni şimdiye kadar senden haa bir de şu az önceki deliden başka kimse öpmedi". kadının eli , kocanın itibarı kurtuluyor . ancak gerçeği bilen bocca della verita küsüyor ve bir daha görevini yapmıyor .kaynak :
Roma / Bocca della verita ( Gerçeğin ağzı )