laroxyl

1 /
marla singer marla singer
10 mg ve 25 mg lık versiyonları bulunan antidepresandır. ancak sadece depresyon hastaları için kullanılmamakta, migrene de nefis gelmektedir. bu tip ilaçları kullanmak pek hoş birşey olmasa da, insanın bazı durumlarda başka çaresi kalmamaktadır. 10 mg, akabinde 25 mg yeterli gelmezse, toplam 35 mg olarak önerilmektedir. kişi, "kafa yapıyomuş abi" diyerek öyle arada bir alırsa tabi ki uyku hali yapmaktadır. ancak ilaca gerçekten ihtiyacı bulunan kişi günde 35 mg alarak da gayet sabah 6 da kalkıp okuluna gidebilmekte, bir sorun yaşamamakta, hatta bazen uyuyamamaktadır. uyuyamama durumlarında yatma saatinden 2 saat önce alınması önerilir. ancak her antidepresan için geçerli olan, doktor kontrolünde kullanma (kafaya göre ilaç almama -ki bu durum ülkemizde bol bol görülür-) ve gerçekten çok ihtiyaç duyulmuyorsa kullanmama önerilmektedir.
invisigoth invisigoth
unutmadıysam şişe'de kırmızı toplar halinde bulunan bir ilaçtı bu.
fakat alındığında sadece gece uykusu değil, günün her saati uyutan ilaçtı.
strutter strutter
uyku ilacıdır kendisi, migrene depresyona iyi geldiği doğrudur, lakin adamı öyle bir uyutur ki, ne migren kalır ne de depresyon. ayrıca kafa yapmadığını da rahatlıkla söyleyebilirim, şöyle ki;

sene 2001. lise ikideyim ve çok azgınım, hani bıraksalar ankara genelevinde canlı dişi bırakmam en azından kendimi o kudrette görüyorum; müfredatın* da tabir i caizse ''light'' lığı dolayısıyla en az benim kadar azgın arkadaşlarımla günümü gün ediyorum. bu sırada bahar ayları geliyor ve bizim ibreler bir yerlere vurmuyor, patlıyor ''gelir bahar ayları gevşer gönül yayları'' misali. hormonlar emrediyor, ya bir bayan arkadaş bulunacak ve onunla birşeyler(!) yapılacak ya da bünye tamamen itliğe serseriliğe verilecek. kendi adıma konuşmak gerekirse, okulda kötü bir şöhretim olduğundan (kessinlikle hiç bir kızla konuşmaya götüm yemediğinden değil) kendime kimseyi bulamadım; diğer arkadaşlarım ise sadece çirkindi*. her zamankinde daha sap olan arkadaş grubumuz böylelikle ikinci yoldan ilerledi ve serseriliğe başladı, eline de ilk olarak o yaşlardaki bütün serserilerin elinde muhakkak bulunması gereken ilk şeyi aldı, yani içki şişesini. artık gelsin boş derste biralar, gitsin öğle tenefüsünde votkalar, okul çıkışında şaraplar derken göz altları morlaşmaya, eve akşam dokuzdan önce girilmemeye, zaten iyi olmayan notlar tepetaklak aşağı inmeye başlamıştı.

bu sırada bu arkadaş grubundan en bi yakın olan arkadaşım eren'in ailesi, eren'in durumundan kıllandıkları için elemanı psikoloğa götürürler. eren, alkol problemini anlatırsa başına geleceklerden tırstığıdan dolayı psikoloğa sadece uyku problemi olduğunu söyler. psikolog da eren'in ruhsuz kişiliğini depresyona bağlamış olacak ki, eren'e hem depresyonu, hem de uyku problemi için, eczanelerde reçetesiz satılan (o zamanlar reçetesizdi, şimdi nedir bilmiyorum) laroxyl adlı antidepresanı verir.

eren ertesi gün okula geldiğinde bize başından geçenleri anlattı ve ilacı gösterdi. biz de o sıralar her türlü antidepresanın kafa yapacağına inanan salaklar olduğumuzdan, iki kişi bu küçük turuncu-kırmızı haplardan öğle teneffüsünde adam başı beşer tane yuttuk. sonra ben, diğerinden daha salak olmalıyım ki eren'den beş tane daha alıp onları da yuttum ve yapacağı kafayı beklemeye başladım. öğle teneffüsü bitti, aradan yarım saat kadar geçti, biz edebiyat dersine girdik. tam o sıralarda göz kapaklarım ağırlaşmaya, kafam yana doğru düşmeye başladı. artık uyumak için durdurulamayan bir istek duyuyordum ve bu sadece lafta kalmadı, kafam önüme düştü ve uyuyakaldım. bu olay yaklaşık öğlen bir buçuk sıralarında meydana gelmişti. ben kendime geldiğimde ise ertesi gün saat sabah onbir buçuktu.

sıra arkadaşımın anlattığına göre, edebiyat hocası uyuduğumu görünce ilk önce ''evladım kalk, naapıyorsun'' diye bağırmış, benden bir tepki alamayınca yanıma kadar gelmiş ve ''kalksana oğlum'' diyerek dürtmüş, ben hala tepki vermeyince sıra arkadaşıma ''bu birşey mi içti çabuk söyle bana'' diye sormuş, ondan aldığı ''yok hocam iki gündür hiç uyumadı, sızdı galiba'' cevabına karşılık ''benim dersimde kimse uyuyamaz, hiçkimse'' diyerek çemkirmiş ve enseme var gücüyle bir tokat patlatmış, benden hala hiçbir yaşam belirtisi gelmeyince ''eeh bana ne be'' deyip yakamdan düşmüş (o sene edebiyatım bir geldi). ardından okul çıkışında, sadık sıra arkadaşım beni konya yolu'ndan dolmuşa bindirmiş, ben allaha emanet, nasıl olduysa uyku halimi hiç bozmadan dolmuştan inmiş, indiğim yerle ev arasındaki 300 metrelik mesafeyi aynı modda yürümüş, eve girmiş ve uyumuşumdur. ertesi sabah annem beni kaldıramamış, ''hasta galiba'' diyerek beni kendi halime bırakmış, ben ise dediğim gibi ancak saat onbir buçukta susuzluktan ve açlıktan kurumuş bir halde, sidik torbam patlamak üzereyken kalkabilmişimdir.

sonraları bu hikayeyi anlattığım bir arkadaş, bayağı bir güldükten sonra şöyle dedi:

-oğlum o haptan benim babaanneme vermişlerdi, kadıncağız yarım hapla üç gün esniyordu be.

yaa işte böyledir laroxyl, kesinlikle kafa yapmaz ama süper uyutur, uyku sıkıntısı çekersem ilk alacağım ilaçtır.

not : ilaçtan içen diğer arkadaşım okula iki gün gelmemişti.
insert coin insert coin
eczanelerden 2 tl'ye temin edilebilen ilaç. uzun yolculuklarda bebek gibi uyutur. molalarda inip tuvalete girer, otobüse dönüp tekrar uyursunuz. bünyeyi stand by moda sokar. böbrek rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmiyor.

edit: ytl tedavülden kalkmış yæ. ilacın güncel fiyatına da buradan bakmayın zaten bi zahmet.
maia maia
bir seferde beş altı tane almıştım geçenlerde uyuttu tabi. güzel ilaç, reçetesiz satılıyor olması sağdan soldan kolay temin edilmesi ise daha çok alma isteği uyandırır bünyede.
asad asad
3 tane atarsan içinde yılan dolaştığını 6 tane atarsan şeytan dolaştığını sanıyorsun. gerkmiyorsa denenmesi asla tavsiye edilmez
delinin zoruna bak delinin zoruna bak
10 mg'lığından dün kullanmaya başladığım doktorumun akşam 11 de içmemi tavsiye ettiği ilaç, her içtiğim ilaç gibi bunun da prospektüsünü okuduğumda aşırı doz alımı halinde koma, kardiyak aritmi, kalp yetmezliği hatta ölüm yazdığını okuduğumda önce tırstığım, sonra kullanım şekli ve dozunu okuduğumda günde 3 defa verilebileceği yazan benimse günde 1 adet 10mg'lığından aldığım için içimi rahat ettiren ilaç. yine de güzel kafa yaptı bende, erkenden uyku getiriyor falan. ama reçetesiz satılabiliyor olması ve çok ucuza alınabilmesi garipmiş.
yubermis yubermis
roche firmasının ilacı. antidepresan zannedilir ama alakası yoktur. migren, uykusuzluk vs durumlarda da verilir. migreni kesme şekli uyutmasıdır herhalde.

(bkz: formülü):
bir draje 25 mg amitriptiline eşdeğer amitriptilin hidroklorür içerir.yardımcı maddeler: demir oksit kırmızı, titanyum dioksit, şeker, laktoz

(bkz: endikasyonları):
laroxyl, depresyon belirtilerinin giderilmesinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde endikedir.

(bkz: kontrendikasyonları):
dibenzazepin ilaçlarına karşı bilinen aşırı duyarlılığı olan hastalar. yakın zaman önce geçirilmiş miyokard enfarktüsü; her düzeydeki kalp blokları; kardiyak aritmiler. trisiklik antidepresan kullanımıyla durumunun ağırlaşabileceği manik hastalar. laroxyl, antikolinerjik etkileri nedeniyle de dar açılı glokom vakalarında veya prostat hipertrofisini düşündürecek semptomları olan hastalarda kullanılmamalıdır. laroxyl, monoamino oksidaz inhibitörleriyle birlikte verilmemelidir. monoamino oksidaz inhibitörleriyle tedavi gören hastalarda, monoamino oksidaz inhibitörlerinin kesilmesinden sonra laroxyl tedavisinin başlanmasına kadar iki haftalık bir ara bırakılmalıdır. laroxyl'in başlangıç dozu düşük olmalı ve aşamalı olarak artırılmalıdır. amitriptilin veya ilacın içerdiği diğer yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda laroxyl kullanımı kontrendikedir.
(bkz: ):

genç, yaşlı veya halsiz hastalarda ve kronik böbrek veya karaciğer hastalığı bulunanlarda dozların değiştirilmesi gerekebilir. prostatik hipertrofi, üriner retansiyon, hipertiroidizm veya kan diskrazisi öyküsü olan hastalara laroxyl verilirken dikkatli olunmalıdır. trisiklik antidepresan alan hastalar düzenli gözlem altında tutulmalı, serebral ve kardiyak fonksiyon üzerindeki etkilerine özel bir dikkat gösterilmelidir. laroxyl'in gebelikte özellikle de ilk trimesterde kullanımından kaçınılmalıdır. gebeliğin son trimesterinde verilen trisiklik antidepresanlar yoksunluk semptomları, fetusta solunum depresyonu ve ajitasyon gibi yan etkilere neden olurlar. amitriptilin anne sütüne geçebilir. bu nedenle, emzirme sırasında laroxyl'den kaçınılmalıdır. epilepsi öyküsü veya geçirilmiş yeni konvülsiyon öyküsü olan hastalara laroxyl verilmemelidir. laroxyl, nöroleptikler, trankilizanlar, hipnotikler, analjezikler ve anestezikler gibi santral etkili ilaçlarla birlikte verilirse sedatif etkisi artabilir. bu tip tüm ilaçlar gibi laroxyl'in de, doz, uygulama ve kişisel duyarlılık gibi etkenlere çeşitli derecelerde bağımlı olarak, hastanın beceri gerektiren işlerdeki (araba kullanma, makine kullanma vs) performansını değiştirebileceği, hastalara söylenmelidir. hastalara ayrıca, alkolün herhangi bir bozukluğu artırabileceği ve bu nedenle tedavi sırasında kullanılmaması gerektiği de söylenmelidir. trisiklik antidepresan tedavisi sırasında verilen anestezi aritmi ve hipotansiyon riskini artırabilir. eğer anestezi gerekliyse, anesteziste hastanın laroxyl ile tedavi görmekte olduğu söylenmelidir. amitriptilin guanetidin, betanidin veya debrizokin (declinax) gibi adrenerjik nöron blokerlerinin ve muhtemelen klonidinin antihipertansif etkilerini azaltabilir. laroxyl tedavisi sırasında tüm antihipertansif tedavinin gözden geçirilmesi tavsiye edilir. tiroid ilaçları veya antikolinerjik ilaçlar alan hastalar yakından izlenmelidir. laroxyl adrenalin, efedrin, izoprenalin, noradrenalin, fenilefrin ve fenilpropanolamin gibi sempatomimetik ajanlarla birlikte verilmemelidir. barbitüratlar, amitriptilinin antidepresan etkisini azaltabilir, metilfenidat ise artırabilir. depresyondaki hastalarda intihar olasılığı bulunduğu akılda tutulmalıdır ve özellikle tedavinin erken dönemlerinde hastalar dikkatle gözlenmelidirler. amitriptilin ani olarak kesildiğinde yoksunluk semptomlarının ortaya çıktığı bilinmektedir. bu nedenle, uzun süreli kullanımdan sonra, özellikle laroxyl, yüksek dozda verilmişse yavaş yavaş azaltarak kesilmelidir. duyarlı kişilerde aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir.

(bkz: yan etkiler):
en sık görülen yan etkiler tedavinin ilk birkaç günündeki uyuşukluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık, akomodasyon bozuklukları, taşikardi, intraoküler basınç artması ve idrar tutukluğu gibi antikolinerjik etkilerdir; bunlar da zamanla genellikle azalır veya kaybolurlar. yaşlı hastalar yan etkilere daha duyarlıdırlar ve tedaviye düşük dozda laroxyl ile başlanmalıdır. diğer yan etkiler nadirdir ve baş ağrısı, hipotansiyon, gastrointestinal bozukluklar, deri döküntüleri, tremor, cinsel fonksiyonda değişiklik ve idrar retansiyonunu kapsar. kan diskrazileri, ikter, hipomani, konvülsiyon ve periferik nöropati görülen izole vakalar da bildirilmiştir. amitriptilinin yüksek dozları ile veya kişinin aşırı dozda uygulaması ile kardiyak aritmilerin ve ciddi hipotansiyonun görülmesi olasıdır. ayrıca, daha önceden kalp hastalığı bulunan hastalarda normal dozda bile görülebilirler. mani ve paranoid hezeyanlar gibi psikoza bağlı belirtiler trisiklik antidepresan tedavisi sırasında şiddetlenebilirler. gebelik ve emzirme döneminde kullanımı laroxyl'in gebelikte özellikle de ilk trimesterde kullanımından kaçınılmalıdır. gebeliğin son trimesterinde verilen trisiklik antidepresanlar yoksunluk semptomları, fetusta solunum depresyonu ve ajitasyon gibi yan etkilere neden olurlar. amitriptilin anne sütüne geçebilir. bu nedenle emzirme sırasında laroxyl kullanılmamalıdır.

(bkz: etkileşimler):
laroxyl, antikolinerjik ya da sempatomimetik ilaçlarla (lokal anesteziklerle kombine edilen epinefrin de dahil) birlikte ancak hekim kararı ve hekim kontrolünde kullanılabilir. antidepresanlarla, antikolinerjik etkili ilaçları birlikte kullanan hastalarda, paralitik ileus gelişebilmektedir. simetidin, trisiklik antidepresanların karaciğerdeki metabolizmasını azaltmakta ve eliminasyonu geciktirerek, bu ilaçların kararlı plazma konsantrasyon seviyesini yükseltmektedir. simetidin ile birlikte kullanıldığında, trisiklik antidepresanların etkilerinde klinik açıdan anlamlı farklılıklar oluştuğu bildirilmiştir. simetidin ile trisiklik antidepresanların plazma seviyelerinin yükseldiği ve başta antikolinerjik olmak üzere yan etkilerin sıklığı ve şiddetinin arttığı saptanmıştır. antidepresan ile simetidinin birlikte kullanıldığı ve çok iyi takip edilmekte olan hastalarda, simetidinin kesilmesiyle antidepresanın plazma seviyesi ve etkinliğinde düşüş olabilir. laroxyl ile birlikte yüksek doz etklorvinol kullanılan hastalar yakından izlenmelidir. bir gram etklorvinol ve 75-150 mg amitriptilin hcl kullanan hastalarda geçici delirium bildirilmiştir. amitriptilin, guanetidin, debrizokin, betanidin ve klonidin gibi antihipertansiflerin etkisini bloke edebilir. fluoksetin ve fluvoksamin gibi serotonin geri emilim inhibitörleri ile beraber kullanımı, amitriptilinin plazma konsantrasyonunu artırabilir. bu nedenle, doz ayarlaması gerekebilir.

(bkz: dozu kullanma):
doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; yetişkinler: önerilen başlangıç dozu günde üç kez bir draje laroxyl (10 mg veya 25 mg)'dır. gerekli olduğunda istenilen terapötik yanıt alınana kadar, doz kademeli olarak artırılabilir. idame dozu genellikle, günde 2-4 draje laroxyl ( 25 mg)'dır. idame tedavisinde verilecek miktar tek doz halinde ve tercihen akşamları ya da yatmadan hemen önce verilebilir. nadir olarak günlük dozun 150 mg'ı aşması gerekebilir, ancak bununla birlikte, hospitalize hastalarda dozun 300 mg'a kadar yükseltilmesi bazen gerekli olabilir. yaşlı hastalar: etkisine karşı daha fazla duyarlılık bulunması olasılığı yüzünden, laroxyl'e yaşlı hastalarda her zaman daha düşük dozlarla başlanmalıdır. yaşlı hastalarda ve hafif depresyon vakalarında önerilen başlangıç dozu günde üç kez 10 mg'dır. bu hastalarda günde 50 mg'lık idame dozu yeterli olabilmektedir. idame tedavisi için toplam doz, bir kerede ve tercihen akşamları ya da yatmadan hemen önce verilebilir. çocuklar: laroxyl pediatrik kullanımda önerilmemektedir. doz aşımı amitriptilinin isteğe bağlı veya yanlışlıkla alınan aşırı dozuna bağlı ölüm görülmüştür. semptomlar uyuşukluk hali, stüpor ve koma; taşikardi ve diğer kardiyak aritmiler, ventriküler fibrilasyon dahil; ciddi hipotansiyon ve konjestif kalp yetmezliği; ajitasyon, hiperrefleksi ve konvülsiyonlar; hiperpireksi, pupilla dilatasyonu ve paralitik ileustur. tedavi semptomatik ve destekleyicidir. mide olabildiğince çabuk yıkanmalı ve bunu aktif kömür kullanımı izlemelidir. solunum yolu açık tutulmalı ve sıvı alımı uygun olmalıdır. devamlı olarak ekg ile izlenmesi gereklidir; ciddi kardiyak aritmiler neostigmin (prostigmine), piridostigmin (mestinon) veya propranolol ile tedavi edilebilirler. kan basıncını sabit tutmak için intravenöz sıvı gerekebilir. vücut ısısı düzenlenmelidir. konvülsiyonları kontrol etmek için intravenöz diazepam (valium) tavsiye edilir. amitriptilinin aşırı dozunda verilecek spesifik bir antidot yoktur ancak fizostigminin intravenöz verilmesinin (1-3 mg) semptomları düzelttiği bildirilmiştir. endike olan durumlarda doz tekrarlanmalıdır. santral olarak etkili ilaçlarla, özellikle alkol ile birlikte alındığında, aşırı doza bağlı etkilerin daha şiddetli olması olasıdır. saklama koşulu 30 c'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.


yukarıdaki prospektüs tamamen yalandır. uyutmak uyutmak ve uyutmaktan başka bir işe yaramaz çünkü. hatta düzenli kullanıma devam ederseniz bu etkisi de ortadan kalkar. o ilk günlerdeki uyku ve uyuşukluk gider. ama dozu artırdığınız anda minimum 15 saat, maksimum sınırsız uyutur adamı. rüyaların gerçek hayattan daha güzel olduğu dönemlerde hiç düşünmeden kullanılmalıdır bol bol. bir de uyanıkken sürekli dalgınlık yapar, boş boş bakarsınız duvara dakikalarca. acayip tatlı yeme ihtiyacı hissettirir insana, yediğiniz çikolatanın şekerin haddi hesabı yoktur. bir de çarpıntı yapabiliyor.

değişmediyse de 10 mg 30 draje versiyonunun fiyatı 1 tl, 25 mg 40 draje versiyonu ise 2 tl'dir.
delinin zoruna bak delinin zoruna bak
dün itibariyle deva tarafından üretilen bir adet 10 mg'lık kutuyu 2,5 liraya almış bulunmaktayım. 30 adet hap içermekte, kutuyu açtığınızda 30 adet kırmızı mercimekle karşılaştığınızı düşünüyorsunuz.
castiel castiel
uyku problemi çeken bünyeler için bol yan etkili antidepresandır. gece yatmadan önce bir mercimek büyüklüğünde alınan hapı yuttuktan yarım saat sonra gözler kapanmaya başlar. tabi başka bünyelerde nasıl etki yaratır bilinmez.
ayrıca beyindeki bazı hafıza kırıntalarını temizlemek için de birebirdir kendisi.
lka lka
bakkalda sakız gibi dağıtıldığını düşündüğüm ilaç.gençler intihar tesebbüsü için nerden bulur anlamıyorum.denemeyiniz
methyl red methyl red
prospektüsünde sayılan yan etkilerinden biriyle karşılaşmadığım, ancak bir süre kullandıktan sonra doktorun verdiği dozu arttırma ihtiyacı hissettiren, kanımca en büyük yan etkisi de bu olan ilaçtır. ben çözümü tamamen bırakmakta buldum ama hala deliksiz uyku özlemi içindeyim.
1 /