le corbusier

1 /
spyder spyder
asıl adı charles edouard jeanneret olan isviçre'de doğmuş, fransa'da yetişmiş, şehir planlamayla kafayı bozmuş mimar. brasilia şehrinin planları onun fikirleri göz önünde bulundurularak yapılmış.
angelic angelic
mekan üzerine 5 temel ilkesi bulunan isviçreli mimar.bunlar şöyle sıralanabilir
-pilotis adındaki kolonlar üzerinde yükseltilmiş kotlardır.bunun sayesinde yapı nemden korunmuş,alt kısımda çeşitli işlevsel boşluklar,mekanlar yaratılmıştır
-betonarme iskelet sistemin,beton çerçevenin sağladığı serbest plan sistemi.kolonlar üzerinde yükseltilen kotların ağırlıkları artık duvarlar üzerinden kalktığından bu duvarlar strüktürel özelliklerini yitirdiğinden istenilen şekillerde tasarıma ve mekan ayırımsallığına dayalı olarak istenildiği şekilde kullanılabilmektedir.
-betonarmenin kullanılarak kolonlarla taşıyıcı gereksinimlerinin kullanılmasından sonra artık cephe duvarı da strüktür elemanı olmaktan çıkmıştır.böylece özgürce hareket ettirilebilecek serbest cephe kavramı ortaya çıkmıştır.taşıma işlevinde olmayan bu cephe istenilen açıklıklarda,işlevsel ve sanatsal kaygılarla şekillendirilebilecek hale gelmiştir.
-teras bahçe yapımında ise en üst kotta büyük oturma açıklıkları yapılmıştır.betonun suyunu kaybetmesi bu bahçe çatılar sayesinde nemi kullanarak önlenmiş olur.beton güçlenir ömrü artar.doğal çevreden bina kopmamış olur.betona fazla yük bindirimi olmaz.corbu teras çatıları istanbul ve akdeniz mimarisinden etkilenerek tasarlamıştır.
-son olarakta yatay bant pencereler ilkesi vardır.yatay bant şeklinde uzanan pencerelerde serbest cephe kullanımının bir parçasıdır.daha iyi bir iç mekan aydınlatması sağlanmak istenmiştir.ayrıca pencerelerin görsel algıyı bozmayacak nitelikte manzara görünümünü sağlaması düşünülmüştür.

le corbusier bu ilkelerin hepsini en ünlü yapılarından biri olan villa savoyede kullanmıştır.
citrohan evinde ise citroen markasından esinlenmiştir.domino evi,ozenfant konutu,mantar görünümüyle farklı bir tasarımı olan ronchamp şapeli,swiss pavilion,güneş kırıcıları kullanmasına rağmen yanlış hesaplamalarıyla çokta başarılı olamadığı paris kent üniversitesi yatakhanesi mimarın önemli eserlerindendir.
3 milyonluk kent planlamasında amcamız kendisini ütopyayı da aşmıştır.zira şehrinmerkezinde binaların ortasında bir havaalanı ve bu havaalanın göbeğinin etrafında rekreatif alanlarla ilginç bir kent planı tasarlamıştır.tüm kent şeritli yollarla kesilecek ve bu yolların iki tarafında kuleler yükselecekti.
corbunun diğer bir özelliği ise kendi yarattığı modulor sistemdir.bu sistemde boyu 1,80 olan bir insanın ölçülerinden yola çıkılarak binaların ölçülerini ilişkilendirmiştir.
modern mimarlığın öncülerinden olan mimarın toplumsal faydalıcılık yani en fazla sayıda insana en sağlıklı çevreyi yaratmak gibi ulvi bir amacı vardı.* *
guanoapes guanoapes
modernizmi hayatımıza sokmaya çalışan ama hayata orman içinde derme çatma bir kulübede veda eden büyük insan.asıl adı charles-edouard jeanneret'tir
bir mendil niye kanar bir mendil niye kanar
mimaride fonksiyona çok önem veren,genellikle karadeniz evlerinde olduğu giib kolonların üzerinde kaldırılmış,teraslı binalar tasarlayan;bir binanın altında en azından üç arabanın sığabileceği kadar boşluk olmalıdır diyen fransız modern mimar.anlattıklarıma en iyi örnek eseri villa savoye dir.
arkhe arkhe
mimarlığın "buluş" olduğunu söyleyen usta. tam anlamıyla bir sanatçı.
ancak buna rağmen kendisini mimarideki teknik buluşlar ve yeniliklerden soyutlamıştı.
çelişki mi? belki de.

ayrıca kendisiyle bir dönem çalışmış olan oscar niemeyer yapı dergisine verdiği bir röportajında şunları söyledi: "le corbusier'nin bize büyük etkileri oldu. fakat aslında o da bizlerden etkilendi. le corbusier'nin ressam arkadaşının -şimdi adını unuttum- yazdığı kitaba bakarsan, le corbusier'nin çok ilgi duyduğu dik açıyı belli bir zamandan sonra kenara bıraktığını görürsün. işte bu da, son yapıtlarındaki bizim katkımız. fakat gerçekten mimaride biz kendisinden çok etkilendik."
ness ness
hindistan'ın chandigarh şehrine 1950'li yıllarda çok şey katmış bir mimar, şehir plancısı. büyük usta olduğu muhakkak ama az sayıda da olsa gerçekleştirdiği projelerin günümüzde daha kolay farkedilen hataları olduğu da bir gerçek.

üçüncü dünya ülkelerinde şehir planlamanın adı bile geçmezken, chandigarh'ı ilk kez bir plana kavuşturmuştur. aslen albert mayer ve matthew nowicki isimli iki mimara verilen bu görev, nowicki'nin ölümüyle le corbusier projenin içine çekildi. chandigarh'ı planlarken, şehri grid sisteme bölmüş, konut alanlarını birbirlerine yeşil alanlarla, yeşil alanları ise birbirine yeşil akslarla bağlamıştır. ticari kullanım alanlarını ise belli bir hiyerarşi ile şehre yerleştirmiş, sanayi alanları ile idari merkezi ise şehrin dış kısımlarında tutmuştur.
kahkahanın yanıbaşı gözyaşı kahkahanın yanıbaşı gözyaşı
mimaride modernizm dendiği zaman ilk akla gelen isimdir.fonksiyonu ön plana alıp zamanın kabul ettiği estetik anlayışını benimsemez ve aslında bence çok daha estetik işlere imza atmıştır.
fonksiyonel ve modern olmak adına getirdiği yenilikler oldukça eleştirilse de mimarlığın bugün geldiği noktaya erişmesinde önemli bir yer kaplar.
fonksiyonel olmanın yanında "ışık ve gölge" tezatını kullanarak yapılarında dönem insanlarının yabancı olduğu algıları yaşatmayı başarmıştır.
kutat kubilik kutat kubilik
kendisinin en büyük kaybı istanbul, istanbul'un en büyük kaybı kendisi olan isviçre asıllı fransız mimar, şehir planlamacısı modernist.

türkiye'yi gezdikten sonra mimari fikirlerinde ve hayata bakışında bir değişiklik oluyor tabii ki. dünyada en çok sevdiği eserler türkiye'deki islam eserleri. kültürümüzdeki, özellikle, ağır başlılık ve iç içelik kendisini çok etkilemiş. tabii ki bunun en büyük sebebihikmeti islam inancındaki tevhid kavramı.

keşke istanbul'u o planlasaymış. mimar sinan'dan sonra gelen en iyi mimar olarak değerlendiriliyor, ikisi de istanbul'a el atmış olurdu. canı sağolsun.
1 /