leşker i tayyibe

azwepsa azwepsa
hindistan keşmir'inde bağımsız bir islam devleti kurma gayesinde olan ve kendisine amerika, israil ve hindistan'ı düşman olarak seçmiş bir terör örgütü. ancak kimi ülkeler onları hala bağımsızlık savaşçısı olarak tanıyor.

çoğunlukla keşmir'de hindistan'a karşı eylemler içindedirler. ancak son yıllarda gözlerini önce ülkedeki yabancılara ve artık da batı ülkelerine çevirdikleri düşünülüyor (ya da osama bin laden'den ses çıkmıyor diye kendilerine yeni bir tehdit icat ediyor.)

2008'de bombay'da bir otelin basılması eyleminden sorumlu tutulmuş, bazı yetkililerinin bu eylemde kilit rol oynadığı iddia edilmiştir. ancak örgüt resmen üstlenmedi bu eylemi. hakkındaki bir diğer iddia da sonrasında uçağa su bile sokamamamıza sebep olan ingiltere'deki 10 uçak düşürme eylemi hazırlıklarıdır. o da tam kesinleşmemiştir. ama o kadar da masum değillerdir. hindistan'da sihlere ve hint ordusuna karşı insan muamelesi yapmadan takışırlar.

afganistan'da taliban ve el-kaide ile bir takım bağları olduğu bilinmektedir. ancak afganistan amerkan ve nato operasyonunun hedefi olduğunda "bizim davamız keşmir, oraya odaklanacağız." açıklaması yapmıştır. bu biraz şok yaratmıştır. ancak pakistan sınırları içinde kalan ve pakistan hükümeti tarafından bağışlanmış devasa arazi üzerindeki eğitim kamplarında el-kaide ve taliban militanları da dahil 200.000 militanın eğitildiği tahmin edilmektedir. (oha! yok be!)

militanları ise ırak, afganistan, çeçenistan ve bosna'da savaşmışlardır. el-kaide ile devam eden bağlantıları sayesinde el-kaide ile yer yer iş birliği, kaynak paylaşımı ve lojistik destek gibi yardımlar sağlayabiliyorlarmış. (bu da bir iddia)

ama işin ilginç yanı, silahlı örgütün yanında bir yardım vakfı gibi çalışan cemaat-i dava adlı bir kolunun olmasıdır. 2005 keşmir depreminde depremzedelere yardım için bütün sivil kurumlardan ve ordudan önce organize olarak bölgeye ulaşmışlardır.

çok güçlü bir para kapısı olduğu söyleniyor. esas olarak başta pakistan ve ingiltere'deki pakistanlı cemaatin bağışları (yardım kutuları ve camilerde toplanan para) ana gelir kapısıymış. ancak organizasyona atfedilen büyüklüğe ve biraz da güçlü organizasyon yapısına bakılırsa gelirleri daha fazla. amerikalıların iddiasına göre el-kaide'yi destekleyen bazı suudi iş adamları bunları da desteklemekteymiş. ya da cidden şişiriyorlar bu örgütü.

beyaz saray'daki bazı yetkililer bnlardan çok çekiniyorlarmış. teknolojik imkan olarak, örgüt olarak yayılmışlığı ve finansal gücü açısından el-kaide'yi bile geçiyormuş falan filan...

naçizane fikrim, bunlardan cacık olmaz. bi kere baş düşmanım amerika deyip, amerika'nın kulu kölesi olan ve afganistan operasyonunun lojistik destek noktası olan pakistan'ın himayesinde onlara kul köle olarak çalışan biraz karaktersiz bir örgüt. onlara atfedilen iki büyük eylemde de sadece iddia olarak kalmış, ne onlar üstlenmiş ne de onların eylemi olduğu ispatlanmış. gelirleri olarak gösterilen kalemin ise cami avlusunda toplanan bağışlar olması da çok tatmin edici değil. el-kaide ve taliban eroin tüccarıdır. dünya eroininin tamamına yakınını üretirler. ama bunlarda o da yok. teknolojik altyapıları varmış falan... bu iddia da sadece gece görüş dürbünü ve kurşun geçirmez ceket satın almış olmalarından ve webcam'den gizli kamera yapabilmiş olmalarından kaynaklanıyor. hellooo, el kaide bunları çok uzun yıllar önce aştıydı. bunları aşmak zaten marifet değil. parayla zaten.

işte böyle birşey...