limbik sistem

çilingir çilingir
limbik sistem doğru bir şekilde çalıştığında insanlar başkalarına karşı daha olumlu olmaya ve onlarla ilişki kurabilmeye eğilimli olurlar. akıllarına gelen bilgiyi doğru bir şekilde süzgeçten geçirirler ve insanlara doğruluğundan kesin emin olmadıkları sürece, olumsuz düşüncelerini yansıtmazlar. daha şakacı, seksi ve seks yapmaya istekli olabilirler ve yaşadıkları olumlu duygusal anları daha çok akıllarında tutmaya ve hatırlamaya eğilimlidirler. insanları olumlu tavırlarıyla kendilerine çekerler.

limbik sistem aşırı etkin olduğunda, insanlar depresyona, olumsuzluğa ve başkalarından uzaklaşmaya daha fazla eğilim gösterirler. başkalarının olumsuz taraflarına odaklanmaları, olaylara koyu gözlüklerle bakmaları, bardağın boş tarafını görmeleri daha çok mümkündür ve insanlara olumsuz düşünceleri ve şüpheleri süzgeçten geçirerek yansıtmaları daha imkansız bir hal alır. genellikle şakacı olmazlar. seksi hissetmezler ve ilgi duymadıkları için seks yapmaktan kaçınma eğiliminde olurlar. anılarının çoğu olumsuzdur ve olumlu duygusal anıları ya da hisleri hatırlamak onlara zor gelir. olumsuz tavırlarıyla insanları iterler.


olumlu limbik ilişkisel ifadeler:

pek çok güzel anımız var.
hadi arkadaşlarla çıkalım.
özrünü kabul ediyorum. sadece kötü bir gününde olduğunun farkındayım.
hadi eğlenelim.
kendimi çok seksi hissediyorum, hadi sevişelim.


olumsuz limbik ilişkisel ifadeler:

bana öyle bakma.
bütün hatırladığım kötü zamanlardan ibaret.
çok yorgunum.
beni yalnız bırak, seks yapmak istemiyorum.
sen yatıyorsun, ben uyuyamıyorum.
başkalarının yanında olmaktan hoşlanmıyorum.
özür dilediğini duymak istemiyorum. amacın beni kırmaktı.
hiçbir şey yapmak istemiyorum.


limbik sorunları olan insanların sevgililerine ifadeleri:

çok olumsuz.
çoğu zaman depresif.
olayların olumsuz tarafına bakıyor.
başkalarının yanında olmaktan hoşlanmıyor.
her şeyi yanlış anlamaya eğilimli.
sekse ilgi duymuyor.
uyuyamıyor.
ilişkimizde neşeli olduğumuz zamanlar çok az.
jeuraska jeuraska
amigdala, hipokampus ve septum diğer bazı yapılarla birlikte korteks ile limbik sistem arasında bir ileti kuşağı oluşturur. emosyonel davranışlarımızda, heyecanlarımızda ve bellekte rol oynar.
freud kızı anna freud kızı anna
limbik sistem içgüdülerimizi ve emosyonel davranışlarımızı yönetir.

corpus collosum'u çevreleyen gyrus subcollosum, gyrus cinguli, isthmus gyrus cinguli, gyrus parahippocampalis ve hippocampus'tan oluşan kısımların hepsine birden limbik lob denir.

yapı, bağlantılar ve fonksiyon yönünden büyük yatkınlıkları olduğu için frontal lobun orbital korteksi, insula ön bölgesi ve temporal lobun ön ucu limbik lob içerisinde kabul edilir.

yukarıda tanımlanan limbik lob ile hipotalamus, epitalamus, talamus anterior nukleusu, septal çekirdekler ve basal ganglionların bazı kısımlarını içine alan sinirsel mekanizmaya ise limbik sistem denir.

limbik "kenar" anlamına gelir ve hipotalamus'un kenarlarını çevreleyen bölgeyi tanımlamak için kullanılır.

emosyon, subkortikal motor ve duyusal dürtüler, içgüdüler, ceza ve ödül durumunda duyguların - ve belki de öğrenmenin- düzenlenmesi limbik sistemin görevidir.