lufthansa

1 /
sycrone one sycrone one
insanları birbirinden ayıran firmalardan biri. hayatındaki önemli bir kişiyi yolcu eden ve onu yaza kadar göremeyecek bünyelerden küfürler işitmeleri olası. thy 570 ytl civarına uçururken bunlar 100 küsür euroya uçururlar.

(bkz: lufthansa ® turkey - turkey - cheap flights & tickets worldwide book cheap flights online and fly worldwide via frankfurt and munich. airline tickets at low fares for worldwide flights with - - lufthansa turkey lufthansa )

(bkz: a k)
nasy nasy
bilet parasını sadece bagaj için aldığını düşündüğüm havayolu şirketidir, öyle ki fazla bagajdan kilogram başına 10 euro yu söke söke almıştır.
platin24 platin24
münih lyon aktarması sırasında hasar gören bagajımı hiç sorun çıkartmadan bir hafta içinde ödemiş, teknik açıdan mükemmel alman havayolu.
çavuş çavuş
444 0 737 numaralı danışma ve destek hattını aradığınızda telesekreteri önce "for english; press nine" diyor tamam burda bir sorun yok derken aynı telesekreteri akabinde türkçe olarak "almanca için sekize basınız" diyen alman havayolu şirketi.
misuf misuf
1926 yılında deutsche luft hansa aktiengesellschaft olarak kurulmuştur. 1933 yılında lufthansa adını almıştır. 18 farklı tipte 162 adet uçakla 6 nisan 1927 tarihinde uçuşlara başlamış ve çin’e yapılan uçuş, o dönemde büyük yankı uyandırmıştır. 1936 yılında, okyanus aşırı ilk tarifeli hava-postasını başlatmış ve güney atlantik’i kullanmıştır. daha sonra kuzey atlantik’i kullanarak tarifeli uçuşlara başlamıştır. ikinci dünya savaşı sırasında tüm uçuşları iptal olan havayolu, kapanma noktasına gelmiş; fakat savaş sonrasında, 1 nisan 1955 tarihinde yeniden uçuşlara başlamıştır. 1960 yılında boeing 707 tipi uçakların gelmesiyle birlikte uzun menzilli uçuşlarda jet motoru dönemi açılınca, 1971 yılında son pervaneli uçağı olan vickers viscount modeli uçağını emekli ederek tüm filosunu jet motorlu uçaklara dönüştürmüştür. 1997 yılında, lufthansa, air canada, sas, thai airways ve united airlines, aralarında bir protokol imzalayarak "star alliance" adı altında birleşmişler, günümüzdeki en güçlü birleşmelerden biri olan “star alliance”ın temelini atmışlardır. 2005 yılında, savaş sonrası yeniden doğuşun 50. yılını kutlamış, swiss havayolunun da bünyelerine katılmaları sonucunda daha da güçlenmişlerdir. bugün lufthansa, 157 ülkede 841 uçuş noktasına 411 uçakla uçan bir dev haline gelmiştir.


havacılık grubu olarak 5 farklı iş alanında hizmet verme amacı güderler.
* bakım onarım
* lojistik
* yolcu hizmetleri
* eğitim
* ikram

aktivitelerinin temeli bağımsız olarak ya da havayolları ortaklığıyla uluslararası yolcu ve kargo uçuşlarının yönetimidir. ana hedef avrupa’dır.


bakım onarım ==> lufthansa technik

lufthansa technik grubu dünyaya liderlik eden bağımsız optimal seviyede kaliteli ve güvenli uçak bakım ve onarım sağlayıcısıdır. dünya çapında mühendislik servisi verilmesine önderlik eden lufthansa technik grubu sivil havacılık bakım onarım servisi sağlayıcılığında da dünyanın önde gelen şirketlerindendir. bu grup bakım, onarım, motor, yedek parça, iniş takımı ve vip servisleri olmak üzere 6 alt bölümden oluşmaktadır.

bu birimler;

bakım bölümü: bir havayolu şirketinin görevi olan güvenli, dakik, karlı ve kusursuz tekniğe sahip uçuşlar sağlamaktadır.

onarım bölümü: d check denilen dünyanın genel uçak onarım (kontrol) sistemi olarak kabul ettiği sistemin yaratıcısıdır.

motor bölümü: motorun servis ömrünü ve güneliğini arttıran yapıdır. bir motorun 10 milyon km boyunca faal kalmasını sağlar.

yedek parça ve lojistik: güvenli uçuşlar dünyanın herhangi bir yerine herhangi bir yedek parçanın hızla eriştirilmesiyle mümkündür. bu konuda da şirket dünya standartlarını belirler konumdadır.

vip servisleri: havada veya yerde yüksek konforlu özel jetler veya limuzinlerin sağlanması hizmetini yürütür.

iniş takımı bölümü: uçağın en can alıcı ve dayanıklı olması gereken kısımda zayıflığa yer vermeyen ekiptir. sadece yüksek dayanımlı bileşen ve malzemeler kullanılır.

onarım geliştirme ve lojistik merkezleri hamburg da bulunan grubun frankfurt ve munih'te de 2 bakım servisi görev yapmaktadır. ayrıca almanyadaki tüm büyük havayollarında ve dünyanın 50 büyük havaalanında da bakım servisleri bulunmaktadır. dünya çapında 24 bakım onarım ortaklığı bulunan grubun direkt ve indirekt olmaz üzere 47 şirketi bulunmaktadır.


lojistik ==> lufthansa cargo

19 adet md 11f model uçağıyla 500’den fazla uçuş noktasına kargo taşımacılığı yapar. sektöründe önemli bir pay sahibidir.

eğitim ==> lufthansa flight training

pilotları eğitmenin en ucuz ve en güvenli yollarından biri simülatörlerdir. 20 tip uçağın tüm uçuş şartlarının simülasyonunun yapılabildiği 30 adet simülatörle pilotlara eğitim veren lufthansa flight training, bu alanda avrupa’da bir merkez niteliğindedir. ayrıca kabin görevlilerinin de eğitimlerini yaptıkları simülatörler de bulunmaktadır.


ikram ==> lsg sky chefs

49 ülkeden 270 uluslar arası havayoluna 190’dan fazla yemek çeşidi sunan lsg sky chefs, bu alanda dünyadaki pastadan %30’luk bir dilime sahiptir. uçuş boyunca verilen catering hizmetinin yanı sıra, almanya’daki havalimanlarında cafe-restaurant gibi yerlerde de hizmet vermektedir.


filosu;

(bkz: airbus a300 600) ==> uçak adedi 14
(bkz: airbus a319) ==> uçak adedi 20
(bkz: airbus a320) ==> uçak adedi 36
(bkz: airbus a321) ==> uçak adedi 26
(bkz: airbus a330 300) ==> uçak adedi 12
(bkz: airbus a340 300) ==> uçak adedi 28
(bkz: airbus a340 600) ==> uçak adedi 17
(bkz: boeing 737 300) ==> uçak adedi 33
(bkz: boeing 737 500) ==> uçak adedi 30
(bkz: boeing 747 400) ==> uçak adedi 30

(bkz: airbus a380) ==> az sonra

bütün bu uçakların dışında, lufthansa cargo’ya ait 19 adet md 11f ve lufthansa’nın bölgesel uçuşlar yapan alt havayolu lufthansa cityline’a ait 18 adet avro rj85, , 20 adet crj 700 ve 12 adet crj 900 tipi uçak bulunmaktadır.

ayrıca; (bkz: copy paste değil alın teri)
three hours three hours
ne zaman kendileriyle uçsam, bavulumu paramparça geri vermiş şirket. bir kere olsa neyse, iki kere olunca tesadüf, üç kere olunca "aaarrhg!"... ah evet bi kere de kaybolmuştu, üç hafta sonra ortaya çıkmıştı *...
büyük ihtimalle lufthansa ile ilgili olmayan bu durum, nedense hep lufthansa uçaklarından indiğimde başıma geldiği için lufthansa'yı bavul bagaj konusunda lanetli ilan ediyorum. pahalı çantalarınızla yolculuk etmeyin.
yasal uyarı yasal uyarı
bildiğim kadarıyla şimdiye kadar hiç bir uçağı düşmemiş olan güvenilir ve aynı oranda uçuşları pahalı havayolu şirketi. geçenlerde bir uçağı düşeyazmıştı. pilot inanılmaz yerinde müdahalesi ile 150 küsür yolcuya yeniden can vermişti adeta. işte şurada:

(bkz:
)
bachelet bachelet
1990 senesinde ayagimin alcili olmasi sebebi ile ataturk havalimaninda binbir zorluklar icinde tekerlekli bir valizin uzerinde cekilerek ucaga bindirilmemin ardindan, ucagin icinde once ayri bir yere alindigim, ucak munihe indiginde herkes indikten sonra beni tekerlekli sandalye ile asansorle ucaktan indiren, sigorta kapsamindadir diyerek ailemden ayri beni ambulansle evime kadar goturen, medeniyete canim feda dedirten havayolu sirketi.
maria elena maria elena
sanırım bavulları yolculardan önce indirmek istiyorlar. uçak inmeden, havadan, direkt atarak falan.

zira bir bavulun başına gelebilecek en fazla hasarı tek seferde verebilmeleri için ben başka yol göremiyorum.

neyse ki telafi konusunda iyiler. tabi bunda frankfurt havalimanındaki bavullarla ilgilenen sorumlunun türk olmasının payı büyük.
soyokaze soyokaze
yanınızda götürebileceğiniz 20 kiloluk bagaj kotasını aştığınız taktirde, tipik alman kuralcılığı politikasıyla ekstra bagaj ücretini söke söke alan havayolu şirketi
1 /