mahmut esat bozkurt

1 /
mor kulaklı mavi kurbağa mor kulaklı mavi kurbağa
fransa ile açık denizde meydana gelen bir gemi kazasında türk tarafının uluslarası hukukta yargılama hakkı olmamasına rağmen yargılama yapması ve fransa'nın bu duruma itiraz etmesi davasında, uluslararası adelet divanı önünde, zekice bir soruyla dava sürecini lehimize çeviren hukukçu. gemilerin isimlerine atfen bozkurt-lotus davası olarak bilinen bu olay sonrasında, geminin adı olan "bozkurt" kendisine soyadı olarak verilmiştir.
(bkz: bozkurt lotus davası)
pis mındar pis mındar
"cumhuriyet savcıları,

meriç kıyılarında çalışan türk köylüsünün kaybolan sapanlarından tutunuz da,bu yurtta yaşayanların uğrayacakları en ufak bir haksızlıktan,hatta bingöl dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin gözyaşlarından siz sorumlusunuz!"

cumhuriyet savcılarının görevini yeteri kadar açıklayan bu sözü akıllara kazıyan cumhuriyet tarihinin 1.dönem adalet bakanıdır.
asfur asfur
.'türk ün en kötüsü,türk olmayanın en iyisinden iyidir' diyerek saf türk ırkından olmayan bu toprağın insanlarına köleliği reva görmüştür.

kafatasçının önde gideni bu zat ilk adalet bakanıdır.
dünyayı kurtaran adam dünyayı kurtaran adam
" türk hakları'ndan istifade edebilmek için türklüğü benimsemek, türk harsını (kültürünü) kabul etmek, türklüğü duymak, türk menfaatlerini kendi menfaati yapmak, ona hürmek etmek, "türk'üm" demek, türklüğü harsiyle, hissiyle kabul etmek lâzımdır!.. bunları samimiyetle benimseyenleri, yapanları türk sayarız " sözü ile ırkçı olmadığını ispatlamış olan türkiye cumhuriyeti'nin ilk adalet bakanıdır. dikkatli okunursa bu özlü sözü ile " ne mutlu türküm diyene " vecizesinin referans alındığı görülebilir.

mustafa kemal atatürk'ün direktifi ile göreve getirilmiş olduğu için, soyadını gazi , ateştentürk olmasını istemesine rağmen lotus- bozkurt davasına gönderme yaparak bozkurt soyadını seçmiştir. şunu demek istiyorum kısaca, mustafa kemal atatürk ile çok iyi ilişkiler içinde, neden mustafa kemal atatürk'den korkulduğu için bu kişi özetle atatürk'ü karalama sebebiyle devamlı böyle dayanaksız şekilde eleştirilir, neden bu kişinin tüm sözleri bilinmeden ve yaptığı konuşmalardan cımbızla çekilmiş sözleri alınır?

dava ırkçılığı kötülemek ise gelin bunu hüseyin nihal atsız* konusunda yapalım. ama cumhuriyet'in kurulmasında katkısı olmuş bu kişileri karalamayalım.
nickeledeon nickeledeon
30larda artan ırkçı milliyetçiliğin bayraktarlarındandır. 20lerde daha demokrat bi milliyetçiliği savunurken, 30larda uçmuştur. kendisi kuşadalı'dır, ve kuşadası kervansaray'ın hemen karşısındaki caddeye adı verilmiştir. işin trajik boyutu ise caddenin sonunda sami ofer'in kuşadası port'u vardır, ve sami ofer efendiyken orada türkler köledir.
ve der ki kitabın orta yerinde ve der ki kitabın orta yerinde
"demokrasinin nasibi irticanın elinde oyuncak olmak değildir" diyen türk devriminin önemli isimlerinden birisi.

liberaller onu sevmez, islamcılar da onu sevmez. bunun doğal sonucu olarak şer'i hukuktan laik hukuka geçişi hazmedemeyen ve insanları tipine bakarak yargılayalım diyen liberal islamcıların kendisine bok atmasına şaşırmamak lazım.
ranz ranz
istanbul barosunun, genç sivillerin deyimiyle darbeci baronun, her yıl dağıttığı mahmut esat bozkurt hukuk ödülünün isim babasıdır.
özellikle son zamanlarda vecizeleri konuşulmaya, daha çok insan tarafından bilinmeye başlamıştır. özellikle efendiler ve köleler ile ilgili olan sözü ise mide bulandırıcıdır. bakalım nasyonel sosyalist olduğunu iddia eden güruh bundan sonra kendisi hakkında neler söyleyecek/söyledi? merakla beklemedeyiz.
efulim efulim
hristiyanlığı türk milleti için bir kurtuluş olarak gören cumhuriyet dönemi demirbaşlarından.

13-16 kasım 1970 tarihli yeni istanbul gazetesindeki neşredilen kazım karabekir paşa diyor ki;
'18 temmuz 1923'te ankara istasyonundaki binada teşkilat-ı esasiye’nin 1924'te kabul edilen cumhuriyet tarihinin ilk anayasası taslak görüşmelerinde anayasada zikredilecek olan din maddesi üzerine konuşuyorduk. ben içeriye girdiğim sırada tevfik rüştü bey konuşuyordu;
- 'ben kanaatimi millet kürsüsünden de haykırırım. kimseden korkmam. teşkilat-ı esasiyemizde dinimiz apaçık yazılmalıdır.' diyordu.
bu sözleri duyunca şaşırdım ve söz aldım ve dedim ki:
- teşkilat-ı esasiye'de dinimizin islam olduğu apaçık yazıldır. rüştü bey hangi kanaati haykıracaksın? hangi dini yazdıracaksın? hıristiyanlığı mı?
soyadı kanunu’ndan sonra bozkurt lakabını alacak olan meşhur türkçü millî eğitim bakanı mahmut esat bey söz aldı ve sert bir biçimde bana cevap verdi:
- 'evet hıristiyanlığı. çünkü islam ilerlememize engeldir. bu dinle yürünmez mahvoluruz. ve dünyada bize kimse ehemmiyet vermez.' dedi.
fethi bey(okyar) söz alarak, bana gayet katı ve sert bir biçimde şunları söyledi:
- 'evet karabekir biz türkler islamlığı kabul ettiğimiz için böyle geride kaldık. bunun için artık islam'da kalmamamız lazım.'

ben de bu sözleri sarf edenlere karşı aynı sertlikte cevap verip islamı savunurken oturumu idare eden mustafa kemal paşa sözümü kesti ve dedi ki;
- 'müzakereler çok hararetlendi. burada kesiyorum.'

(bkz: atatürk olmasaydı adım abraham sweetvoice idi)
1 /