majör depresyon

1 /
src src
depresyonun ilerlemiş hali. her depresyon türünde olan intahar eğilimi bu türünde daha bi kendini gösterir.
biyolojiksaat biyolojiksaat
bilinenin aksine intihar düşüncesinin daha az yer ettiği bir depresyon çeşidi.
süreğenleşme.
son gözlemler ve araştırmalar majör depresyonda debelenenlerin bir kısmının manik haller de sergilediği aslında farketmeden ve farkedilmemişliğin içinde artık nurtopu gibi bir bipolar bozukluk sahibi olduğunu göstermektedir.
görmek lazım, bakmalar* bu kadar eksik iken.
feklavye feklavye
depresyonun yoğunluğuyla ilgisi yoktur, sadece hastalığın belirtisi olarak belirlenmiş yaklaşık 13 emareden en az 6'sını taşıdığınızda konulan teşhistir. bu belirtilerin sadece 1 -2 tanesine sahip olunabilir (bkz: minör depresyon), fakat bu iki belirti çok yoğun yaşanabilir.

unutmadan; intihar ya da intihar düşüncesi bir depresyon sonucu değil, depresyon belirtisidir.
balefulwhisper balefulwhisper
gözdeki yaşların donduğu zaman evresidir.zamanla geçen değil giderek yaygınlaşarak benliğe egemen olandır.öfkedir. varlığın ben-merkezinde yolunu kaybetmektir.kişisel gücünü beyninin potasında eriterek hapsetmektir.hem hissizleşmek hem de yoğunlaşmaktır.ne yapsan daha çok dibe çekilmektir.yapay neşeleri acıların üstüne örtmek için insanüstü biçimde çabalamak, dıştakilere karşı acını inkar etmektir.alışmaktır, yapışmaktır mutsuzluğa.ve rahatsız olmaktır biri mutsuzluk kılıfını üstünden çekip çıkarma gayretine/gafletine girince.bunalımını sahiplenmek, içselleştirmek, doğal bulmaktır bir süre sonra.duygu durum bozukluğunun varabileceği son noktadan kendine bakmak ama olan biteni algılayamamaktır.davranışları değiştirmeden duyguları değiştirmeye çalışmak denetleyemeyince de yaşama karşı ilgini kaybetmektir.küskünleşmek, enerjini, kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan çok hayattan soğumaya kanalize etmektir.dışsal bağımlılıklarından arınıp sorumluluk almamak adına, hayatta sahip olabildiğin her şeyin kendi içinde bulunduğu düşüncesini bilinçaltında uykuya bırakmaktır.bu nedenle alelade bir depresyon belirtisi tehlikesi bile farkedildiği an tedavi altına alınmaya başlanmalı, hayat ruhsal zindanlarda geçirilmemelidir.
gnaahh gnaahh
büyük hayaller kurdurtup, size hayallerinizi gerçekleştirme gücünü vermeyen hastalık.

belki kelimelerle fazla uğraştığımdandır bunca feryadım yada bilemiyorum işte. belki de insanları çok fazla büyütüyorum gözümde. ağızlarından çıkan yanlış olduğunu hissettiğim bir kelime yada cümle onların o sözü neden söylediklerine dair içsel bir araştırmaya-çatışmaya itiyor beni.

doğrusu sadece görmek istiyorum doktor. gözlerim açılsın istiyorum artık. bir yere baktığım zaman oraya bütün düşüncelerimle odaklanmak istiyorum. çok sevdiğim o denizin mavisini yada bulutların beyazlığını görmeyeli çok oldu. teşekkürler, göz doktoruna görünmüştüm daha önce.sağ gözüm için 1.25 sol gözüm için 1.50 miyop teşhisi konuldu. peki siz de algılarım için bir teşhis koyabilir misiniz doktor? bana ''sen sanatçısın, dünyayı normal bir insanın gözünden göremezsin.'' sözünüz dışında hayatımı kastettiğim ve kastettiğiniz normal bir insan hayatına döndürebilir misiniz? hiç yaşayamadığım ama delicesine imrendiğim o güzel dünyada bana da nefes alma şansı verir misiniz? sıkıldım yalnızlığımdan doktor. yalnız olmadığımda da yalnızlığımı istemekten sıkıldım. kaçmaktan yoruldum, saklanmaktan sıkıldım. yoruldum doktor. bana hissetmeyi öğretebilir misiniz? yeniden heyecanlanmak istiyorum mesela, kalbimin attığını hissetmek istiyorum. korkmak istiyorum yada, birileri için endişelenmek istiyorum. şikayet etmeyi bırakalı çok olmuştu halbuki. ağlamayı bile unuttum doktor. kendimi bırakıp delicesine ağlamak istiyorum.


kaçıncı intihar mektubumdu hatırlamıyorum yırtıp yırtıp attığım. bir türlü düzgün kelimeleri düzgün yerlere koyamadığımı farkettim. hani giderken bile kapıyı çarpmadan usulca kapatarak gitmekti niyetim. halbuki yerimden kalkmaya bile gücüm kalmamış.


şimdi öyle bir yerdeyim ki, sanki büyük bir kalabalığın içinde kaybolmuş küçük bir çocuk gibi. annesini babasını aramaktan usanmış ve aramayı da bırakmış, elinden tutacak kimsesinin olmadığı, hiçbir şeye ve hiçbir yere ait olamamış bir çocuk gibi.

edit: imla
desperate0082 desperate0082
grip ve benzeri türden rahatsızlıklarla benzeşir. psikolojik durumu, umutsuz ve mutsuzluğa daha yatkın insanlarda görülmesinin nedeni, uyarıcıların (psikolojik durum değişkenleri) kişiye daha çabuk ve kolay nüfuz edebilmesidir.

ilaçlar hastalığı iyileştirmezler. kişinin bu umutsuzluk ve mutsuzluk düzleminden kurtulabilmesi için gereken süreyi sağlarlar.
ilaçlar kullanılmadığı zaman, durum çok kötü seyreder. hatta ciddi fiziksel sorunlara yol açar. kişinin doğrudan yaşam biçimine etki ettiğinden ilaçlarla, soruna yol açan durum ve olgu geçene kadar, etki hafifletilmesi yapılır.
beynin kimyasal yapısına etki eden ilaçlarda mevcut. onların kullanım amacı ise, salgıların düzenlenmesidir.

depresyonu düşmanınız olarak algılarsanız, sizin daima zayıf anınızı kollayacağını farkettiğiniz an onu yenmiş olursunuz.
soyokaze soyokaze
artık demir almak günü gelmişse zamandan,
meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

diye başlayıp

bu akşam ölürüm beni kimse tutamaz.
sen beni tutamazsın yıldızlar tutamaz.

şeklinde devam eden ruh halidir.
mavi kalem mavi kalem
keyifsizlik, isteksizlik, hayattan zevk alamama, moral bozukluğu, enerjisizlik gibi temel ruhsal belirtilerin yanısıra iştah ve kilo kaybı, uyku bozuklukları (uykusuzluk veya aşırı uyuma), cinsel istekte azalma, halsizlik gibi bedensel belirtilerin eşlik ettiği bir bozukluktur. bu bozuklukta intihar önemli bir risk oluşturur. özellikle umutsuzluğun ve kendine yardım edilebileceğine olan inancın yitirilmesi intihar riskini artıran önemli bir etkendir.ama intihar etmeye bile haliniz yoktur,yataktan kalkmaya.ufacık bir hareket bile sizi en dibe götürebilir.görünürde sapasağlam olduğunuzdan hiçkimse size hasta muamelesi yapmaz.
sabahları ağlayarak uyanır, sürekli ölmek istersiniz.sonra kendinizi bir psikiyatriste atarsınız.orada olduğunuza hayatın sizi oraya getirdiğine konuştuklarınıza ağladığınıza inanamazsınız.
ben deli değilim ki burada ne işim var dersiniz ve enn kötüsü sevdiğiniz adama bile yardımcı olamayacak kadar güçsüz ve çaresiz hissedersiniz.
1 /