majorette

aqua aqua
çocukluğumuzda severek oynadığımız oyuncak arabaların markası. gerçeğine çok benzerdi bunlar, kimisinin kapıları açılır, kimisinin açılmazdı. pazarlarda satılan plastik, teneke oyuncak arabalara göre çok pahalıydılar.

halıları kaldırır, parkelerin üzerini boya kalemlerimizle çizerek yol yapar ve annelere yakalanıp fırçayı yiyene kadar yarıştırırdık bu arabaları. birçoğu hala durur evimde...
battal boy cekirge battal boy cekirge
halı desenlerini eskitmiş küçük oyuncak araba üreten firmadır. bir hayli sağlam olan ürünleri tüm çocukluk manyaklıklarına uzun süreler dayanabilme yetisine sahipti. zamanla tahtını burago gibi daha büyük arabalar yapan oyuncak firmalarına devretti ve sanırım artık yok oldu.
çocukluğumun kolonyayla araba yakma manyaklıklarına katlanmış,80'lerde çocuk olmuş her erkeğin akıllarına yer etmiştir. ona ulaşabilmek için ebeveynlere yapılan baskılar ve duygu sömürüleri daha dün gibi aklımdadır.
kornish kornish
inanılmaz marka. hayatımın tartışmasız en önemli oyuncağının üreticisi. dayanım abidesi tamamen metalden yapılan masif arabaları her türlü işkenceye dayanırdı. hiç bir bilgisayar oyunu lego vs onlardan aldığım zevki veremedi, verebileceğini de zannetmiyorum

(bkz: hey gidi günler hey)
digitallart digitallart
92 çeşitlik araba koleksiyonumun markası.greyder bilem vardı.çocukluğu anımsatan girilerin arasında(bkz:#532127) aklıma geldi.çocukken bir yetişkinin farkedemediği hayal gücü ile bu arabalara köprü,yol vs yapardık.gene olsun gene yaparım yaw..
twinkle twinkle
günümüzde ise 3 milyona toys'r'us'da satılmaktadır türlü türlü modelleri. sanırım eskileri kadar kaliteli değil ama yine de güzeller. denk getirdiğimde alıyorum.

ayrıca kolonya dökülüp yakılmasına rağmen sadece rengi siyaha dönüşen, bozulmayan arabalar üretir.
nhxmh nhxmh
saatlerce o arabaların süspansiyon sistemlerini bile incelediğim olurdu. hala duruyorlar, sırf eve gelen çocuklar musallat olmasın diye kilitli dolapta saklıyorum.