marie antoinette

1 /
fempusay fempusay
fransız kralı 16. louis'nin eşidir. havalı, savurgan ve düşüncesiz bir kişi olmakla birlikte reform düşmanlarındandır. ağustos 1792'deki devrime neden olan karmaşıklıklara neden olanlardan biridir. ve bu devrim neticesinde monarşi kaldırılmıştır.
zeus zeus
(bkz: marieantoinette-lefilm.com find cash advance, debt consolidation and more at marieantoinette-lefilm.com. get the best of ınsurance or free credit report, browse our section o... marieantoinette-lefilm )

sofia coppola'nın görsel ağırlığı ile akıllarda kalan filmi olmuştur..26 uluslararası istanbul film festivali'nde gittiğim tek film olmuştur..onun da biletini zaten kapıdan buldum..neyse ki beklediğimden daha iyi çıktı, 15 liraya versailles sarayı, le louvre, irili ufaklı trianon köşkleri dahil olmak üzere çoğu kıdemli fransız mekanlarını gezdim..krallarla kral oldum, ihtişamın ve görkemin içinden çıka gelmiş o cennet midir, cehennem midir tam olarak bilinmeyen yaşamı taddım..gibi..

diyalogtan baya uzak, tarihi hafif alternatif yorumladığı dediğim gibi görselliği ile şov yapan bu filmde coppola ablamız, ekmek bulamazlarsa pasta yesinler dediği iddia edilen, tarih sayfalarına böyle geçmiş, karmaşık ihtilal dönemlerinde tahta geçmiş, 30'lu yaşlarını bitiremeden giyotinle öldürülmüş, 16. louis'in karısı, fransa tahtının avusturya kökenli bahtsız kraliçesi marie antoinette'un hayatını beyaz perdeye taşımız..o dönemlerde gerçekleşen siyasi, politik gelişmeleri aşk ve entrikalar ile nasıl harmanlandığını gözler önüne sermiş..hafif mübalağa tozu eklemiş, tebessüm yaratarak aslında kraliçenin cennet içinde bir cehennemde yaşadığını bizlere göstermiş..

film genel hatları ile çerezlik sınıfında..kostüm ve makyaj olayında yarmış geçirmişler, izlerken zevke geliyor insan..marie antoinette rolünde kirsten dunst ise filme ayrı bir hava katmış..takdir ettim hem oyunculuğunu hem de gö..öhhmm..güzelliğini..filmi zaten gözünüz renk görsün, gönlünüz rahatlasın diye izliyorsunuz..karamsar bitişi bile sizde fazla etki bırakmıyor, kendinizi yorgun hissettmiyorsunuz film sonunda..tarihe çok yüzeysel bir yorum getiriyor, belgesel miydi şimdi izlediğim diye düşündürüyordu beni sinemadan çıkarken..

bulunup izlenmeli, arşivlenmeli..


-o değil de ne pis insanlarmış bu fransızlar.
-doğru didin mirim..

(bkz: marie antoinette soundtrack)
panavision panavision
ona ithaf edilen meşhur lafta kastedilen gayet bildiğimiz soslu kektir ( ya da benzeri bir şey ) ve erişte değildir, başka dillerde "pastanin" anlami farkli olmasi bir şey ifade etmez nitekim zaten kelime türkçeye tercüme edildikten sonra "pasta" şeklini almiştir. bir cümlenin yarisi tercüme edilip diğer yarisi birakilmaz (genelde) belki ekmek kelimesi de çince, japonca ya da fince badem anlamina gelebilir bilemem ama bu cümlenin anlamini değiştirmez. "badem bulamiyorlarsa erişte yesinler" anlamina gelmez türkçede. kaldi ki cümlenin ingilizcesi

"if they have no bread, then let them eat cake!"

ve fransizcasi:

"qu'ils mangent de la brioche"
1 /