matematik mühendisi

1 /
evergrey evergrey
tamamen arada kalmış kişi.. bu kişiler herşeyden önce hemen her işi becerebileceklerine inandırılırlar.. işte bu felaketin başlangıcıdır..
unruly unruly
"matematiğin mühendisi mi olur, de git allasen" diyenler oluyor*. evet bugün bilgisayar mühendisinin ne olduğu tartışılıyor bırakın matematik mühendisini. ama ben mat müh okuyan dostlarıma sorarım sürekli "şş, ne i$ la sizinki ??" diye hep de bir şeyler söylerler ama unuturum. şu anda da hiçbir kanaatim yok.

ama böyle teoride sıkışınca örnekler vermek hep iyi olmuştur. tanıdığım mezun en az dört tane bunlardan var bende. biri linux sistemci, diğeri network alanında, biri yüksek yapıyor, diğeri web sayfası. belki normaldir, generic bir mühendistir bu, her şeyi yapmak üzere programlanmıştır. derler işte ya hayat matematikten ibaret diye lol.
ecologist ecologist
kullandığımız sayı sisteminin nasıl bir olay olduğunu,yanlışlığı vs şeyler tartışılırken bunun mühendisi olarak çok takdir ettiğim insan(oda arkadaşım).çoğu yazılım üzerine eğilen fakat bölümün adına pek anlam veremediğim bir mesleğe sahip olmasının yanı sıra zekasından da şüphe etmediğim başarılı varlık ama "ne olacak bu türkiyenin hali?" sorusuna çözüm bulacak bir program yazmadıkları sürece gözüme giremeyecek kendileri
sidar sidar
mühendisin kelime kökeni hendese yani geometri olması dolayısıyla matematik geometrisyeni gibi de anılası, şok şekeeer.
digitallart digitallart
ytu'de de bu türden yaratıklar görülebilir.buradaki örnekleri nispeten daha şanssızdır.her gün cevizlibağda minibüs kornaları eşliğinde umutsuzca 75(davutpaşa-mecidiyeköy) beklerler.oran olarak diğer mühendislik fakültelerinden daha fazla kız oranına sahiptir(bkz:ytu makina da erkek başına 60 gr kız düşmesi),fakat bu kızların %60 ı ineklikten,%25 i çirkinlikten iptaldir.geri kalan kızlar ise kendilerini tuba büyüküstün zannetmektedir.tercih yapılırken bir kez daha düşünülmesi bünye açısından yararlıdır.
nanelisheker nanelisheker
adının mühendis olmasından dolayı matematik öğrencilerinden daha çok talep görürler iş dünyasında. sen kendini geliştir, bir dolu bilgiyle beceriyle donat mühendis değilsindir, matematik mühendisi senden önceliklidir. hala bu ayrıcalığı anlamam. ayrıca matematik bilimdir, mühendislik alanı da değildir.
antipetrus antipetrus
ders programında matematiğin yanısıra mekanik ve yazılım geliştirme konularının da işlendiği bölüm. tıp, inşaat, hukuk fakülteleri gibi binalardan elinizde diplomayla çıktığınızda iş hayatınıza nereden başlayacağınız az buçuk bellidir. halbuki yeni mezun bir matmüh iseniz görev sahanız kazıkazan satıcılığından nükleer araştırmacılığına kadar geniş bir yelpazede sizi bekler. eğilimlere bakıldığında bu arkadaşların büyük çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem departmanlarında ve özel dersanelerde, bazıları işletme ve finans alanında uzmanlaşarak, çok yetenekli birkaçı ise nasa, google gibi devlerin bünyesinde araştırmacı olarak çalışmaktadır. kısaca pratisyen mühendislik denebilecek bu bölümün mezunların halk arasında 'ne iş olsa yaparım abi' der gibi dolaştıkları da gözlenebilir.
mc2 mc2
yıldız teknik üniversitesindeki versiyonunun daha çok sistem analizi ve programlamaya ağırlık verildiği söylenebilir.ancak bunun olabilmesi için 2. sınıf sonunda uygulamalı matematik değil sistem analizi anabilim dalına devam etmek gerekmektedir.

y.t.ü. mat. müh. 2000 yılına kadar beşiktaş'taki kampüsün kıyıda köşede kalmış, şimdilerde iktisadi idari bilimlerin bulunduğu binada faaliyet gösterip, 2000 yılından sonra davutpaşa kampüsüne taşınmıştır.

i.t.ü. teknik bir üniversite olup ve buna göre fakülteleri bölünmüş olmasına rağmen fen-edebiyat fakültesine bağlıdır kendileri.

ışık üniversitesi versiyonu da bulunur.
kulorkuni kulorkuni
benim de adını ilk duyduğumda yadırgadığım, bölüm açma işinin bokunu çıkardılar dediğim bir bölüm olmuştur. lakin zamanında lisansın son yılına gelip mühendislikteki matematiksel modellemelerle uğraşmaya başlayınca ayrı bir anlam kazanmıştır zihnimde... belkide hiç sandığım gibi bişiy değildir ama eğer gerçekten tesis ve ekipman modellemesi ile ilgilenebilecek düzeyde matematikçi mühendislerin yetiştiği bir bölümse, çalıştığım ekipte bir tane bunlardan bulnmasını ne kadar çok isterdim tahmin bile edemezsiniz...
1 /