mavi kelebek

1 /
marjane und eudaimonia marjane und eudaimonia
secaattin tanyerli'nin tangosu:

bana gönül zevkini sevdasıyla içiren
o ümitsiz yıllari gözyaşıyla geçiren
ey ilahi sevgili, doymam aşkın tadına
melek kelebek derim sevdamızın adına

bütün günah benim mi?
niçin ben çekiyorum?
inan sevgili inan severek çekiyorum

olmazdı emellerimin katili kahpe felek
bırakmasaydın beni çapkın yüzlü kelebek
andına bağlansaydın aşkımı anlasaydın
mavi kanatlarınla yalnız benim olsaydın

dağıldı tatlı kokun bir gece rüzgarında
okşadım kanamadı seni öksüz bağrımda
temmuzun onsekizi ağlatsın ikimizi
boğazın sularına düşsün mehtabın izi
yarasa yarasa
mavi kelebekler, mezarlarda açan olum çiçekleri ile beşlenen, kanatları mavi renkli kelebek türüdür. bu kelebekler bosna savaşının ve boşnak halkın acılarının simgesi haline geldi. sırplar 1992 ve 1995 yılları arası bosna savaşı sırasında toplu katliamlar düzenlemiş ve boşnak cesetleri kimse bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır.2007 yılında bosna-hersek'in sırbistan'a karşı açtığı soykırım davası için toplanan uluslararası adalet divanı sırbistan'ın bir soykırımın yaptığına dair bir delil olmadığına hükmetmiştir.bu karardan bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebekler belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve bosna savaşına ait 300 adet toplu mezarlar bulunmuştur.
'çok biliriz demeyin.amaç sadece bilgi edinmek'!
dertler deryasındaki kayık dertler deryasındaki kayık
bosna katliamının diğer adı.
sırplar, bosna savaşı sırasında katlettikleri boşnakları cesetlerini gizlemek amacıyla toplu mezarlar oluşturmuş, bu mezarların tespiti zorlaştırmak için de her mezara metal parçalar yerleştirmişlerdir. fakat toplu mezarlar üzerinde yetişen artemis çiçeği ve bu çiçekle beslenen mavi kelebek sayısında artış gözlemlenmesi neticesinde 400'e yakın toplu mezar tespit edilmiştir. her geçen gün bulunmaya devam etmektedir.
hatta, trt bu isimle bir iç yapım çekmiştir.
cauchy euler cauchy euler
solculardan nefret eden bir yazar. solculara olan nefretinin sınırları çok geniş anladığım kadarı ile. selçuk kozağaçlı'nın yargı süreci tamamlandı sanırım! takip de ediyorum ama isnat edilen suça dair herhangi bir emare bulamadım. ülkede beni en çok korkutan tipe uygun kişilerden biri... umarım, yalnızca yazdıkları bu sertliktedir. zira, okumuş etmiş bireylerin de, bu dönemde hukuki sürecinin daha tahkikat sürecine dahi gelmediği bir dizi yargılamalara dair öngörüleri ve peşinen yargıları usulen de, esasen de, şeklen de sorunlu olması hasebiyle beni derin düşüncelere gark ediyor.
takyudin takyudin
kesinlikle ruh hastasıdır.
sözlük yönetimi, iki şeyden dolayı onu aramıza almıştır.
birincisi onu tedavi edeceğimizi düşünmüşler ki bu yanlıştır. ruh hastalarının yeri bellidir.
ikincisi isyan ettiğimizde, iran'da şu an olduğu gibi, halimize şükredip yerimize oturmamız içindir. bu da yanlıştır, insan şükretmemeli. her zaman üst bir basamak vardır.
libertafaryan libertafaryan
ben de kendisine bir not eşliğinde bir şarkı hediye etmek isterim.

"başta türkiye komünistleri olmak üzere, tüm dünya komünistleri yoldaş mao zedung'un şahsında, marksizm'e leninizm'e yönelen moderen revizyonist, troçkist kırması menşevik alaşımı yeni oportünist "türkçü" cepheyi yerle bir edecektir.

yaşasın marx, engels, lenin, stalin ve mao zedung yoldaşların türkçü karşıtı ışıklı yolu"


zeus amca zeus amca
kendisiyle geçenlerde bir giri'me istinaden mesaj atması üzerine ufak bir mesajlaşmamız olmuştu. bu konuşmadan çıkarttığım tek şey gün içerisinde parça parça uyuduğu. evet, sadece bu kadar biliyorum, uyuyormuş
1 /