mavi kelebek

1 /
marjane und eudaimonia marjane und eudaimonia
secaattin tanyerli'nin tangosu:

bana gönül zevkini sevdasıyla içiren
o ümitsiz yıllari gözyaşıyla geçiren
ey ilahi sevgili, doymam aşkın tadına
melek kelebek derim sevdamızın adına

bütün günah benim mi?
niçin ben çekiyorum?
inan sevgili inan severek çekiyorum

olmazdı emellerimin katili kahpe felek
bırakmasaydın beni çapkın yüzlü kelebek
andına bağlansaydın aşkımı anlasaydın
mavi kanatlarınla yalnız benim olsaydın

dağıldı tatlı kokun bir gece rüzgarında
okşadım kanamadı seni öksüz bağrımda
temmuzun onsekizi ağlatsın ikimizi
boğazın sularına düşsün mehtabın izi
yarasa yarasa
mavi kelebekler, mezarlarda açan olum çiçekleri ile beşlenen, kanatları mavi renkli kelebek türüdür. bu kelebekler bosna savaşının ve boşnak halkın acılarının simgesi haline geldi. sırplar 1992 ve 1995 yılları arası bosna savaşı sırasında toplu katliamlar düzenlemiş ve boşnak cesetleri kimse bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır.2007 yılında bosna-hersek'in sırbistan'a karşı açtığı soykırım davası için toplanan uluslararası adalet divanı sırbistan'ın bir soykırımın yaptığına dair bir delil olmadığına hükmetmiştir.bu karardan bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebekler belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve bosna savaşına ait 300 adet toplu mezarlar bulunmuştur.
'çok biliriz demeyin.amaç sadece bilgi edinmek'!
dertler deryasındaki kayık dertler deryasındaki kayık
bosna katliamının diğer adı.
sırplar, bosna savaşı sırasında katlettikleri boşnakları cesetlerini gizlemek amacıyla toplu mezarlar oluşturmuş, bu mezarların tespiti zorlaştırmak için de her mezara metal parçalar yerleştirmişlerdir. fakat toplu mezarlar üzerinde yetişen artemis çiçeği ve bu çiçekle beslenen mavi kelebek sayısında artış gözlemlenmesi neticesinde 400'e yakın toplu mezar tespit edilmiştir. her geçen gün bulunmaya devam etmektedir.
hatta, trt bu isimle bir iç yapım çekmiştir.
johannstock johannstock
kendisiyle bakırköy'de 2014 yılında bir konferansta tanıştık. sempatik ve sevecen tavırlarıyla kendini hayran bırakmıştı adeta. çok okur, yazar ve birikimini herkese açardi.
daha sonra o da tigir er furyasına kapıldı ve artık bu tavırları kaybolup gitmişti. komünizme ütopik bir açıyla bakarken turan dünyasına evet demesi şaşırtıcı, bir o kadarda şovenist bir durumdur.
ne yazık ki insanlarımiz ellerden kayıp giderken buna bir çare bulamıyorsak hata bizdedir...
1
alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri
hayatla ilgili çözemediği bir öfkesi yüzünden tüm güzel şeylere kin beslemekte. özünde faşist nazi falan olduğunu sanmıyorum. o cenahı güçlü ve çirkef acımasız bir meşruiyet sığınağı olarak seçmiş kendisine. umarım bu kronik nefret hali geçicidir. sevgiyle tekrar tanışırak rahatlamasını dilerim.
alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri
solcuları tanıdığını söyler ama bir solcunun cinsiyetçi küfürlerle provake olmayacağını bilmez. velev ki ibneyiz ne olacak?
yalnız genel anlamda cinsiyetçi dili bir kıraathane dayısından daha eğretidir. kendisi soho house'te takıldığını söylüyor. demek orayıda barzoların doldurduğu doğruymuş.

dişiliğinin kürt kadınından yüksek olduğunu iddia eder. bunu tartışmayacağım. insanlık sevgisin de hiç bir kürd kadınının yanına bile yaklaşamıyacağı için bari dişilikte üstün olduğunu sansın.
johannstock johannstock
gerçekten garip bir yazardır. yapılan bireysel birşeyi topluma yükleyebilir, bununla kendi fikirlerini tatmin edebilir. böyle olunca iş nefret-sevgi olayından çıkıp egoizmi doğurur. belki de kürtlerden ettiği nefret değil, onlardan kendini üstün görme dürtüsüdür.
ayrıca ırkçılığın bahanesi olmaz suçu olur. irkçılık insanlık suçudur.
cauchy euler cauchy euler
solculardan nefret eden bir yazar. solculara olan nefretinin sınırları çok geniş anladığım kadarı ile. selçuk kozağaçlı'nın yargı süreci tamamlandı sanırım! takip de ediyorum ama isnat edilen suça dair herhangi bir emare bulamadım. ülkede beni en çok korkutan tipe uygun kişilerden biri... umarım, yalnızca yazdıkları bu sertliktedir. zira, okumuş etmiş bireylerin de, bu dönemde hukuki sürecinin daha tahkikat sürecine dahi gelmediği bir dizi yargılamalara dair öngörüleri ve peşinen yargıları usulen de, esasen de, şeklen de sorunlu olması hasebiyle beni derin düşüncelere gark ediyor.
kahtalı niçe kahtalı niçe
gençler endişelenecek hiç bir şey yok, nefreti gerçek olamayacak kadar büyük. tanışıklığın olduğu şeyden bu kadar sürreal nefret edemezsin.

son dönemlerde yamtarlık dediğimiz bir huzur azmanı akımı var. bunlar ocağın geleneksel kitlesinden çıkmaz. daha steril hayatlardan gelirler, dinle bağları ortalama ülkücüye göre daha zayıftır. hayatın içinde edindikleri bir nefret değildir bu. kendi steril hayatlarına bir anlam yükleme çabasıdır daha çok. nefret ettikleri zümreleri tanımazlar. tanımadıkları için bu arkadaşta gördüğümüz üzere biraz isteriktirler.

yanisi bu histeriyi ciddiye almayın, huzur azmanlığı bunlar. büyüyünce geçiyor.
lanetherif lanetherif
uç nokta solcularının genel itibariyle pskiyatrik vaka olduklarının bilincinde olduğu için solcuların her boka yaptığı gibi kendisine de abuk subuk kulplar takmaya çalıştığı yazar kişi.

yalnız haberi olsun, hangi konuda tartıştığımızı hatırladım, tartışmadık demişti bana... az çakal değilsin maviş :d
takyudin takyudin
kesinlikle ruh hastasıdır.
sözlük yönetimi, iki şeyden dolayı onu aramıza almıştır.
birincisi onu tedavi edeceğimizi düşünmüşler ki bu yanlıştır. ruh hastalarının yeri bellidir.
ikincisi isyan ettiğimizde, iran'da şu an olduğu gibi, halimize şükredip yerimize oturmamız içindir. bu da yanlıştır, insan şükretmemeli. her zaman üst bir basamak vardır.
death is certain life is not death is certain life is not
hiç takip etmediğim yazar.

ancak nickinden yola çıkacak olursak kesin kadındır diye düşünüyorum. mavi kelebek, kırmızı ruj, siyah panda, kahverengi çikolata falan böyle nicklerin içinden hep kadın çıkıyor. tecrübe hep bunlar.
1 /