mayıs 2020

sakil sakil
2 saat kadar önce geride bıraktığımız ay. #18012345 numaralı giride nisan 2020'nin değerlendirmesini yapıp mayıs 2020 ile ilgili beklentilerimi aktarmıştım. beklentilerim büyük ölçüde gerçekleşti diyebilirim. koronavirüs'ü hayatımızdan çıkarıyoruz artık yavaş yavaş. tehlike geçmiş değil ama bir şekilde normal hayata da dönüyoruz her bakımdan. umarım haziran 2020 çok daha güzel bir ay olur.
sickgod sickgod
dünyada koronavirus her geçen gün vaka rekoru kırarken, insanlar sadece duruma alıştıklarından ötürü pandemi bitti yanılgısına düşmeye başladığı aydır. olumlu yönde ne bir ilaç ne de aşı gelişmesi yaşandı. pandemi tüm hızıyla sürüyor.

öte yandan abd'de bir polisin, siyahi bir bireyi işkence ederek öldürmesi sonrası büyük bir ayaklanma başladı. haziran ayının en önemli gündemi şüphesiz bu olacaktır. eylemler tüm eyaletlere yayılıyor ve virüsün ekmeğine yağ sürüyor, insanların haklı mücadelesi maalesef pandemi tehlikesi ile karşı karşıya.

eyyyy haziran! nolur efendi ol kibar ol uslu ol bi nefes alalım be reis.
almost almost
canım çekti, ben de bir öngörüde bulunayım. 2020 yılını aralık ayı da dahil olmak üzere, kalan tüm aylar için başlık açmayı hissettirecek olaylar ile tamamlayacağız (tamamlayabilirsek tabii), dolayısıyla "haziran 2020 temmuz 2020, ağustos 2020" ve kalan diğer aylar için de, şimdiden başlık açılabilir. hatta "2020 yılını görmüş efsane nesil" diye başlık da açılablir.

yalnız şunu da unutmayalım. 1900 yılında bugünkü almanya topraklarında dünyaya gelen bir insan, 14-18 yaş aralığında, ı.dünya savaşı ile, şayet hayatta kalmayı başarmış ise, 29 yaşındayken dünya ekonomik bunalımı (büyük buhran) ile, oradan da sağ çıkabilmiş ise, 39-45 yaş aralığında ıı.dünya savaşı ve yine hayatta kalmayı başarmış ise, soğuk savaş dönemi ve etkileri ile bir ömür geçirmiş olarak hayattan ayrılmış oldu.

hani şanssız nesiliz filan derseniz, 1900 yılında almanya da doğmuş insanların bu hikayesini de bir düşünmekte fayda var derim.
akilbey akilbey
covid19 pandemisi adına önemli gelişmelerin yaşandığı ay olmuştur. salgın brezilya, rusya, hindistan gibi ülkelere yayılırken avrupa ülkelerinde gerileme göstermiştir.