meditasyon

1 /
skin skin
zamanında harun kolçak da yaptı bu halttan şimdi concon oldu papik oldu,ünlülerçiftliğinde hakan urala yazması farz oldu
iett iett
beyinde sürekli birşeyler vardır, yolda yürürken, giri girerken, yatarken, otobüste, sıçarken, kaçarken sürekli birşeyler düşünülür dikkat edin biraz sürekli zihniniz meşgul, sürekli çalışıyor birşeyler düşünüyor, hatırlıyor, kelimeler, küfürler, resimler ama sürekli birşeyler vardır beyinde ve bu ölene dek sürer bunu durdurmak mümkün değildir.
meditasyonda ki amaç ise zihnin gereksiz düşüncelerden, olaylardan arındırılması bir kaç dakikada olsa birşey düşünmeden durabilmektir.
biraz önce yukarda bu mümkün değil demiştiniz dediğinizi duyar gibiyim burada sadedece aklınızdan birşeyler geçirmiyorsunuz, birşeyi düşünmüyorsunuz ama zihin gene çalışır vaziyettedir yani; dışarda ki sesleri duyarsınız, koklarsınız, zihninizde gene bazı anılar canlanabilir, dinlediğiniz müziğe göre aklınızda hayali bir mekan yaratırsınız ama o sürekli aklınızda dönüp duran düşünceleri bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında durdurmayı başarabilmektir aslında.
zihin bu durumdayken tam bir dinlenmeye geçer, uykudayken bile bu kadar dinlenmez insan çünkü uykudayken bile sürekli birşeyler düşünürsünüz aslında yatmadan önce günün analizi yapılır ya da bir anı canlandırılır derken uykuya geçersiniz ve bundan sonra düşündüklerimiz rüya olarak algılanır.
heryerde duymuşuzdur "zihninizi boşaltın" kelimesini ama nedir ne değildir, nasıl yapılır hiç kimse düzgün bilgi vermez sadece zihnini boşalt tamam işte denir geçilir.
zihni boşaltmaktaki asıl olay yukarda bahsettiğim gereksiz, sürekli düşünülenlerin düşünülmesini engellemektir de bu nasıl ki?
bunun içinde çeşitli yöntemler olduğu söyleniyor ama en iyisini kişi deneyerek bulabileceği söyleniyor, öncesinde bazı artık standartlaşmış diyebileceğimiz teknikleri uygulamak sanırım faydalı olacaktır. ön hazırlık;
öncelikte ılık bir duş sonrasında üstünüze rahat birşeyler giyiyoruz, mümkünse çıplakta olabilir (dikizlenme riskine karşı kapıyı, pencereyi kapatmanız yararınıza olacaktır)
daha sonra odada isteğe göre dinlendirici olduğuna inandığınız bir müzik açıp (kreator - enemy of god gibi) yere sanki sırtınızı duvara yaslamış gibi dik bir pozisyonda bağdaş kuruyoruz ve ellerimizide dizlerin üstüne koyuyoruz (parmaklarla yuvarlak yapmaya gerek yok, ikizkenar üçgen yapabilirseniz yapın ama) ve ilkönce burundan derin nefes alıp ağızdan veriyoruz nefesimizi, nefesimizi verirken sonuna kadar veriyoruz ve verdikten sonra bir kaç saniye nefesimizi tutmaya çalışıyoruz bunu biraz tekrarladıktan sonra tam nefesimizi tuttuğumuz anda hiç birşey düşünmemeye, beynimizdeki gereksiz düşüncelerden kurtulmaya çalışıyoruz (burada iş size kalıyor) ve bu başlarda sadece 2-3 saniye kadar sürebilmektedir ve bu 2-3 saniye içersinde düşüncesiz, rahat bir hal alırsınız o sırada gözünüzün önünden garip şekiller, veya resimler geçebilir bu normaldir derken tekrar nefes alma ihtiyacı duyacağınız için bu hal bozulacaktır, çünkü insanın hareket halindeyken meditasyon yapması çok daha zordur bunuda düzenli çalışma ile nefes tutma süresini uzatarak daha uzun süre hareketsiz kalmaya ve bu süreyi daha uzatmaya çalışarak yapacağız daha ilerde ise normal nefes alma pozisyonunda meditasyon yapıp 1-2 dakika kadar meditasyon yapabilecek seviyeye gelinebilecektir buda tam bir rahatlama demek oluyor.
güzel ironi yapatığımı söylemişmiydim? bende daha yapmadım ama bir kaç makale okudum ve onların özeti gibi birşey oldu bu, bugün yapmayı planlıyorum ama, belki açlığımıda unuturum böylelikle. zihnimden hep yemek geçiyor.
major tom major tom
zihni düşünceden arındırıp, saf hale getirme.

konsantrasyonun zihni daha da donuklaştırdığı dikkate alınırsa, konsantrasyon isteyen meditasyonlar eşyanın tabiatına aykırıdır.
denizabeth denizabeth
beyni rahatlatma tekniği.

bununla ilgili bir anım vardı hatta benim. sevgilimle aramın çok kötü olduğu bir zaman bir yerde okumuştum; 'kendinizle başbaşa kalın, kendinizi dinleyin, evrene olumlu sinyaller gönderin, evren mutlaka size cevap verecektir.' yazıyordu. laaaağn dedim hemen uygulayım bunu, olumlu olumlu şeyler gönderiyim evrene de arayı iyi tutayım güzel güzel şeyler olsun hayatımda; çiçekler, böcekler, kuşlar..

hemen atladım bisikletime (arabama dicem sandınız dimi sizi sizi) deniz kenarına gittim. maksat kendimi dinlemek, pozitif enerji. olumlu şeyler düşünüp durdum. iyice rahatladığımı, evrenle sıkı fıkı olduğumu düşününce de, atladım gene bisikletime gittim eve. banyoya ellerimi yıkamaya girmeden önce telefonum çalmaya başladı. bi baktım sevgilim. lağğğğnn lağğğğn arıyo lağğğn dedim, heycan yaptım hay gözünü sevdiğimin meditasyonu dedim. hatta o kadar kendime yakın hissettim ki o an; medit falan demeye başladım öyle anlamsız bi samimiyet oldu aramızda yani.

neyse açtım telefonu,konuştuk güzel güzel. kapattığımda artık bi sevgilim yoktu.
camel camel
zamanında gurusu olmaya çok yaklaştığım hobi.

bizim okula nlp'ci bir kadın gelmişidi. millete işte beyinlerini nasıl programlayacaklarını öğretiyordu. dersin sonunda ufak bir telkin seansı yaptı. işte herkes "woaaaaaaaaaw süper bişeymiş" derken ders çıkışı gittim yanına. dedim "abla ben meditasyon yapıyorum uzun zamandır, hipnotizmaya dikey geçiş yapmak istiyorum. gerekli belgeler nelerdir?". kadın bana döndü, "nasıl yapıyorsun meditasyonu? nerden öğrendin?" diye sordu yaptığım şeyin meditasyon olup olmadığını anlamak için. anlattım ne yaptığımı. 'kendim öğrendim' kısmını da önemle vurguladım. "oo çok iyi. senin tekniğin biraz farklıymış bizimkinden, gel bizim çocu.. aman gel bizim şirkette model olarak çalış. kendi kendine öğrenenleri diğerlerine model olarak gösteriyoruz. belki senin tekniğin daha kolay öğrenilir" dedi kartını verdi. bendeki tüm hava gitti tabi. "kendi kendine öğrenenler"? kaç kişisiniz lan siz. sonradan bir yerlerden hindistan'da millet kendi kendine öğreniyomuş diye de öğrendim. teheeey. hava gidince heves de kalmadı. zaten öyle gidip millete tabure üzerinde çıplak pozlar verecek değildim.

osho olacak adamdım harcadım kendimi resmen. bir maharishi mahesh yogi bu ülkeden neden çıkmasındı? tip aynı zaten.

ek: yoga ile alakası yok arkadaşlar bu işin. yoga dediğimiz, kulplu beygirde hareket yapamayanların step yapması gibi bir şey. (türkiye'de yoga adı altında yapılan şeyden bahsediyorum. yoksa çakralar makralar derin konu.)
berdusch berdusch
günümüzde parasal evrim geçiren meditasyon binlerce yıllık bir tekniktir,amacı kişinin kendisi ile ruhu ile bir olabilmesidir kısaca kendini bilmesidir.meditasyon anında kişi düşüncesiz farkındalığı deneyimleyebilir tıpkı hacı bektaşın güvercin sessizliğinde yılan gibi tetikte olma konumu bu olsa gerek isteyen her insan bunu hissedebilir.yoganın binlerce yıl önce yapıldığını düşünür ve insanın ruhani ve huzurlu bir hayatı para vermeden elde etmesi gerektiğini düşünenler meditasyon sonrası aydınlanma denilen ayrıcalığı elde edebilirler.
(bkz: sahaja yoga)
1 /