melbourne

reut reut
thy ile uçamayacağınız bir şehir. o kadar ismi duyulmamış destinasyonlara sahip olmasına rağmen thy avustralya uçuşları gerçekleştirmemektedir. en uygun ve iyi ulaşım yolu ise emirates'i seçmek olacaktır. dubai aktarmalı melbourne uçuşları yaklaşık 22 saat sürüyor, birde 7 saatlik zaman farkı ile toplamda 29 saatte melbourne international airport'ta buluyorsunuz kendinizi.
enfazlaellikarakterolabilir enfazlaellikarakterolabilir
amerika'nın newyork'u tadında avustralya şehri..ülkenin 3 büyük ticaret merkezi burada bulunmaktadır, ayrıca en iyi üniversiteleri de bünyesinde barındırmaktadır, sydney'e uçakla bir saat mesafede bulunan avustralya kıyı kenti.
allah diyen vuvuzela allah diyen vuvuzela
2014 yapımı iran filmi. piskolojik bir problemi tartışmaya açan hatta pimini çekip insanın kucağına atan, etkisinden kolay çıkılamayacak derecede piskoloji bozan bir film.

tek bir odada geçen ucuz ama efsane filmlerden ki sözlükte okuyup yazan eziklerin en bayıldığı film çeşidi(entelliğe giriş, ent101). festival filmi tripleri, tam sizlik.

cihangir/kadıköy kekolarından bir kuple:
"zaten pahalı olmalık bir işi de yok abi script efsane yaaaa"

cümlelerimi bitirirken; radyoda da dinlesem amacına ulaşabilirdi o kadar güzel bir film/öykü/problem/senaryo.
prag cek git prag cek git
5 milyon nüfusuyla ikinci en kalabalık şehri. ülkenin güneydoğusunda.
formila 1 pisti albert park circuit burada yer alır.
en yaşanabilir şehirler listelerinde genelde ilk 10`da.
1860`larda altın aramaları hakkındaki canli müze sovereign hill`e gayet yakın.
ülkemizde de böyle canlı müzeler olursa çocukların tarihe ilgisi ve tarih bilgisi artar diye düşünüyorum.
prag cek git prag cek git
5 milyon nüfusuyla ikinci en kalabalık şehri. ülkenin güneydoğusunda.
formula 1 pisti albert park circuit burada yer alır.
en yaşanabilir şehirler listelerinde genelde ilk 10`da.
1860`larda altın aramaları hakkındaki canli müze sovereign hill`e gayet yakın.
ülkemizde de böyle canlı müzeler olursa çocukların tarihe ilgisi ve tarih bilgisi artar diye düşünüyorum.
güzelinden güzelinden
geçtiğimiz günlerin göt kesen antartika etkili rüzgarlarının yerini güneşli ve sakin havaya bırakmış şehir. özellikle yaz mevsiminde günden güne değişen çift haneli sıcaklık farklarını saymazsak güzel yer aslında. 42°c'den 15°c'ye düşmek de ayıp artık gün içinde. gerçi yazın adam öldüren ağaçların olduğu bir memleketten bahsediyoruz. ne kadar garip olabilir ki.
eyike eyike
2011 yılında, the economist dergisi tarafından yayınlanan, dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde; kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından melbourne birinci seçilmiştir.
aynı derginin, raporu hazırlayan uzmanlarının beyanına göre; küresel ısınmanın etkilerinin de dahil edildiği, 2019 yılı dünyanın en yaşanılabilir şehirler listesinde melbourne; 98,4 puanla ikinci sırada yer almıştır.
2019 listede ilk üç;
1. viyana 99,1 puan,
2. melbourne 98,4 puan,
3. sidney 98,1 puan, şeklindedir.
marseille marseille
flemington pistinde 3200 metre mesafeli çim pistte koşulan, dünya yarış atçılığının en büyük beş klasiğinden biri olan melbourne cup'ın koşulduğu şehirdir aynı zamanda.

irlanda, ingiltere, fransa gibi atçılıkta başı çeken ülkelerin safkanlarının katıldığı bu koşuya 3 ve daha yukarı yaşlı ingiliz atları iştirak eder. koşuyu 2003, 2004 ve 2005 yıllarında üst üste üç kere kazanıp ulaşılması zor bir rekoru kıran makybe diva'dır. aynı safkan bir başka klasik olan the cox plate kupasını da 190 metrelik düzlüğüyle dünya pistlerinin en enteresanı olan moone valley pistinde kazanmıştır.

melbourne cup ın 2019 yılı birincilik ikramiyesi 8 milyon amerikan doları olup, yarışa kaydiye ücreti 225,000 dolardır.