merve çavdar

kendini ahmet sanan süleyman kendini ahmet sanan süleyman
devran döndüğünde adı bir okula verilmesi gereken öğretmenimiz. hiç bir suçu yoktur. mekanı cennet olsun.

"ürkek bir serçe gibi eğme başını
kaldır başını ve dimdik dur
bu senin değil, ülkemin ayıbı
hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk."

"aydın'da 25 yaşındaki merve çavdar, depresyon haplarını içerek intihar etti. iddiaya göre 2014 yılında sosyal bilimler öğretmeni olarak mezun olan çavdar'ın atanmasının gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü.

olay, güzelçamlı mahallesi sahilinde meydana geldi. 2014 yılında sosyal bilimler öğretmeni olarak mezun olan merve çavdar, iddiaya göre atanamayınca bunalıma girdi. bugün sabah saatlerinde evden 'iş bulmaya gidiyorum' diyerek çıkan çavdar, güzelçamlı sahiline geldiğinde yanındaki depresyon haplarının tamamını içerek intihar etti."

www.sozcu.com.tr
haymotlosruzgar haymotlosruzgar
evden iş bulmaya diye çıkıp hayatına son veren atanamayan ögretmen adayı.
bugünün anlam ve önemi olması gereken insan. sadece bugün değil,onu ölüme sürükleyen sistemin hala can alıyor olması karşısında her günün anlam ve önemini olması gereken insan. merve ilk değildi, son da olmadı.
bütün gün gördüğüm ögretmenler günü kutlamalarının ardından aklımdan bir saniye çıkmayan güzel kadın.
atanamayan ögretmenlerin olduğu bir ülkede romantik kutlamaları kaldıramıyorum. mesleğini yapamayan,insanca yaşmanın çok görüldüğü gencecik bedenlerin toprak altında olduğu bu ülkede kimseye verebilecek bir kutlama mesajım yok. merve gibi onlarcasının olduğu bir ülkede hayatın durması lazımken,yine reklamlarımızla, indirimlerimizle, kutlamalarımızla içini boşaltıyoruz her şeyin. hiçbir öğretmen arkadaşımın "ögretmenler gününü" kutlamadım. istesem de yapamadım. bu ülkede meslektaşları atanamıyorken, yaşayamıyorken onların da kutlama beklediğini düşünmüyor, düşünmek istemiyorum.

bu ülkede "ögretmenler günü " romantik mesajlardan, yüzde 50'ye varan makyaj indirimlerinden, kuru törenlerden çok uzak olmalı. bu ülkenin derdi merve ve onun gibiler olmalı. 24 kasımın en büyük gündemi atanamayan ögretmenler olmalı. bir gün, bu kana bulanmış eğitim sistemi can almayı, insanları depresyona sürüklemeyi bırakana kadar 24 kasım böyle olmalı. elbet o zaman tüm güzel şiirleri, tüm güzel çiçekleri öğretmenlere vereceğiz. ama bugün değil.
1
rose whisper rose whisper
ne tatlıymış.

çok yazık. gençlerin bu durumda olmasının, bu intiharların vebali kimlerin üstündeyse sürüne sürüne gebersinler inşallah. vicdanları gün yüzü görmesin.

ayrıca, merve çavdar'ın ailesine değil sözlerim çünkü ortamını bilmiyorum ancak kendi etrafımda gözlemlediğim kadarıyla aileler bu dönemde çok üstüne gidiyor bu gençlerin. sanki okuttuk artık bizden bu kadar gibi bi tavra bürünüyorlar maddi olarak mecburiyetten çocuklarının yanında olsalar bile. başlarının etini yiyorlar. onun bunun kızlarını oğullarını anlatıyorlar. ve haklı olarak bu çok ağrına gidiyor emeklerine rağmen iş bulamayan gençlerin. sanki evde oturmak kendi tercihleriymiş gibi davranan bu suçlayıcı, sevgisiz evebeynlerin bu tutumları çok yıkıcı. biraz dikkat etmek lazım ileri geri konuşmadan, sonra geri dönüşü olmuyor.