metaxa

guanoapes guanoapes
%80 alkol oranına sahip * cok sert bir yunan içkisi.bir tür konyak hatta.kelime anlamı ipektir.üstünde bulunan yıldızlar ne kadar fazlaysa o kadar kalitelidir.tavsiye edilir şiddetle.
woodpecker woodpecker
içildiği an insanın içini delip geçen,kolonya içiyormuş hissiyatı uyandıran sert yunan içkisi.üzerindeki yıldızlar ise ne kadar bekletildiği ile ilgili bilgi veriyor.
chrystal chrystal
kahveye en çok yakışan içki. serttir ama çok lezzetlidir. yıldızlarına göre 5, 7 veya 15 yıl meşe fıçılarda dinlendirildikten sonra satışa sunulur. sprite ile karıştırınca da çok güzel olur. ayrıca et yemeklerinde ve tatlılarda da kullanılabilir.
comatose comatose
3 yıldızlı, 5 yıldızlı ve 7 yıldızlı versiyonları vardır. güncel fiyat bilgisi vermek gerekirse 7 yıldızlısının 1 litresi vergisiz 35 euro. aldık mı, aldık; bi tarafımıza girdi mi, girdi.
arch angel arch angel
fondip yaparak içtikten sonra bana da şişesindeki yıldızları saydırmış olan içki.
eminim ki yıldızları saymamda, biraz daha metaxa almak için koşarken düşüp kafamı yarmamın hiçbir etkisi yoktu..
balliborek balliborek
yunan brandy'si dir. tonik ve az limon suyu ile iyice soğutulmuş içilmesi evladır ki şişe üzerindeki yıldız sayısı ile shotlardan sonraki yıldız sayısı birbirini tutuyor mu net seçilebilsin.
sıkılan adam sıkılan adam
devasa uzunluktaki şişesi ile raflara sığmayan, surekli icilemedigi icin de uzun suredir misafirim olan yunan içkisi. bar menulerinde brendi sinifinda yazarlar ama brendi de konyak da degildir. metaxa metaxa'dır.

soğuk kış gecelerinde icilmesi tavsiye edilir. caninizin kiymetini bilmiyorsaniz yazin da tuketebilirsiniz karismayiz. puro ile gayet iyi bir uyumu vardir. ama chruchill boyutunda bir puro secmeyin, petit robusto gayet idealdir. hem eslikciniz hem puronuz es zamanli tukenir, gecenin keyfi yaniniza kar kalir.
bu sefer kesin bu sefer kesin
metaxa, içerisinde brendi, şarap ve bitkisel/meyvesel özel aromalar bulunan bir yunan içkisi.
ilk kez spyros metaxas tarafından 1888 yılında keşfedildi.
günümüzde yalnızca yunanistan'da üretilmektedir.

yıldız sayısı arttıkça lezzeti de artar; üç, beş ve yedi yıldız olmak üzere seri üretim çeşitleri her tekel bayisinde olmamakla birlikte türkiye'de bulunabilir. kadıköy'de tek bir yer biliyorum satan mesela.
ve hiç görmedim/tadamadım ama on iki yıldızlı özel üretimleri de varmış.
delikadirulen delikadirulen
ilk içtiğimde bayıla bayıla içmiştim ben bunu. viski bunun bokunu yesin demiştim. ama an itibariyle içmekte olduğum ve viski olaydı iyiydi diye düşündürmüştür ayrıca. meyve özünün verdiği hafif tatlımsı tat çok hoşuma gitmiyor benim. sert tadıyla uyumlu değil gibi. ama yine de kötü değil. ne diyosam acaba.