michael faraday

1 /
ceko ceko
bu buyuk adam hiç okula gitmemiştir.bir matbaada çalışırken önüne gelen her kitabı okumuş ve elektrikteki o meşhur faraday yasalarını bularak dönemin en itibarlı kurumu olan kraliyet topluluğuna kabul edilmiştir.
aziz aziz
elektromanyetik yasalarla çocukluğundan beri uğraşmak isteyen ama fırsatı olmadığı için fırsat yakalayıp bu işle nasıl uğaşırım diyerek bir ciltcide çıraklık yapan ve ardından ciltci ustabaşısı olan ve ardından yine sırf elektromanyetizma ile uğraşmak uğruna bir kimya profesörüne uşaklık yapan fakat sonunda muradına erip elektromanyetizma bilimini ortaya çıkaran. müthiş dikkat sahibi ve müthiş azimli işçi sınıfından bilim adamımız.
zeus zeus
asıl ismi michael faraday'dır..1841 yılında hareketli bir mıknatıstan elektrik akımı elde etti..bu elektrik makinelerinde kilometre taşı sayılabilecek bir buluş olacaktır..nitekim günümüz teknolojisinden kullanılan elektrik bu mantık sayesinde üretilmektedir..kısaca jeneratör (bkz: generator) çalışma prensibinin o yılda açıklamış olan faraday, elektrik dünyasında sıkça kullanılan faraday kanununu (bkz: faraday yasaları) bu buluşu ile ortaya çıkaracaktır..faraday dinamosu denilen (yine kendisinin bir icadıdır) alet; döndürülen bakır disk, mıknatısın kuvvet hatlarını kesmiştir ve voltmetrede akım belirtisi göstermiştir..
velovis velovis
hayatı tam bir türk filmi olan bilimadamıdır. kendisinin bence en büyük buluşu elektromotordur. ortasından yukarı doğru bir elektrik teli geçen kaptaki cıva havuzuna iki adet metali bırakarak telden elektrik akımı geçirdi ve elektriğin saat yönünün tersine manyetik alan oluşturmasıyla metaller cıva havuzunda bu yönde dönmeye başladılar. böylece elektrik, mekanik enerjiye döndürüldü.

tabi bunu yaptığında ampere ve orsted tarafından elektriğin manyetik alan oluşturduğu ispatlanmıştı. önemli olan manyetizmadan elektrik üretilebilir mi sorusuna verilecek cevaptı. faraday bir kabloyu mıknatısa değdirdiğinde galvanometrenin ucu bir an oynayıp sıfırlanıyordu. faraday böylece manyetizmadan elektrik üretildiğini kanıtlamıştı. ayrıca jeneratörlerinde çalışma prensibini bulmuştu.

kendisi tam bir deneycidir. hiçbir şekilde görmediği bir şeye inanmamıştır. bir sandeman tarikati üyesinin görmediği şeylere inanmaması da ilgintir. adam "bilim" denince babasını bile dinlememiş.
denemasyon denemasyon
bilim insanı olmak için okullu olmanın gerekmediğini gösteren büyük bilim adamı.

bazıları da okuduğu okulla hava atarlar, önemli olan ilme olan katkıdır. kullanmadığın halde matematik öğrenmektense, kullanabileceğin şeyleri öğren.
michael turing michael turing
bana ilham veren ve bence insanlık tarihinin en azimli ve çalışkan bilim adamlarından biridir. hayatı zorluklarla geçmiştir. yaşadığı çağda hayata 10-0 geriden başlamasına rağmen elektrik mühendisliği bilim dalını kurmuş ve büyük bir devrim yapmıştır. üniversiteye kayıtlı olmamasına rağmen kendi isteğiyle derslere girmiş ve şu anda sahip olduğumuz teknolojik nimetlerin temellerini atacak buluşlar yapmıştır. yaptığı en güzel şeylerden biri de bilimi aristokrasiden alıp halka tanıtıp ve sevdirmesidir.  
1 /