mihrimah

1 /
mihman mihman
nickini görünce "fakat?" deyivermiştim. kendimle ilgili zannetmiştim, hoşgelmiş altıncı nesil yazarmış. ee, hoşgelmiş.
bella bella
farsça mihr anlamına gelen güneş ve yine farsça mah anlamına gelen ay sözcüğünden oluşmuş gayet hoş bir isimdir.günümüzde de yaygın olarak kullanılmasada hala varlığını sürdürmektedir.bazı kişiler bu ismin arapça olduğunu iddia ederler ki alakası yoktur.çünkü arapça'da güneş şems ve ay da kamer olarak geçer.

ayrıca kanuni sultan süleyman'ın hürrem sultan'dan olan kızıdır ve daha sonradan sadrazam olan rüstem paşa'yla evlenmiştir.
yazıyorum fütursuzca yazıyorum fütursuzca
ya sev ya terk et zihniyeti iliklerine işlemiş, sözlüğü de bu tarz (eem ne desem) girileriyle* doldurmayı şiar edinmiş yazar.

türklüğün yeni umududur. baltalar elinde uzun ip belinde türkiyeyi sevmeyenleri def edecektir tek tek sınırlardan. izmir'den denize dökecektir ülkenin düşmanlarını. ülkeyi 'sevmeyen' kürtleri de kuzey ırak'a gönderecektir. kurtaracaktır vatanı.

denedim olmadı sözlük, mihrimah'ı sevmiyorum ama terk edemiyorum kendisini.

ayriyeten, anladığım kadarıyla chp* milliyetçiliğinin izinden gidiyor kendisi.

(bkz: altı oktan birisi olmak)


(bkz: opet full force altı oktan)
mehpeyker mehpeyker
mimar sinan'ın dediler gibi aşık olduğu, kanuni sultan süleymanın kızıdır.bu isim farsçada güneş(mihr) ve ay(mah) anlamına gelir.
mimar sinan o sıralar evli olmasına rağmen mihrümahı babasından istemiş;fakat kanuni ona kızını evli olduğu için vermemiştir.o sırada mihrimah'ı isteyen rüstem paşaya kızını verir.
fakat ne olursa olsun mimar sinanın aşkı bitmemiştir mihrimaha karşı.o sıralar sarayın isteğiyle üsküdara bir cami yapar.bu caminin adı mihrimah sultan camidir.edirnekapıda da kimselerin uğramadığı bir yere bir cami yapar.bu iki cami mimar sinanın aşkını temsil eder.
camileri aynı anda görebileceğiniz bir yer seçerseniz,bunu görürsünüz.
21 mart(ekinoks)mihrimahın doğum tarihidir.bu tarihlerde edirnekapı camisinin minaresinden kocaman bir güneş doğarken,üsküdardaki caminin kubbesinden ise ay doğar.güneş , ay ve mihrimah.
naunet naunet
taksim'de tünele doğru solda ara sokakta, "okyanus fırtınası" adında nefis bir içeceği sadece burada içebileceğiniz hoş mekan. bahçesi en sıcak ve nemli havada bile insana ferahlık veriyor. yemekleri de gayet güzel.
1 /