milli piyangodan 80 milyon çıksa yapılacaklar

1 /
manisa tarzanı manisa tarzanı
yarısı ile gezginlerin, mültecilerin ve evsizlerin çalışıp konaklayabileceği bir doğal tarım çiftliği kurardım, kalan yarısını da faize gömer oradan gelecek gelir ile de hayalimde olduğu şekilde dünyayı gezerdim.

dünyayı gezme hayalim şu şekilde; merak edip gitmeyi istediğim her yerin kültürünü öğrenecek orada ufak çaplı da olsa bir çevre edinecek şekilde gezmek mesela lizbona mı gittim öyle 3-5 gün meşhur yerlerini gezip oradan ayrılmak değil aylarca kalmak kırsalına gitmek en ücra mahallesine gitmek orada insanlar haftasonu nasıl yaşıyor haftaiçi nasıl yaşıyor bunları deneyimlemek.

tabi tamamen gezmek üzerine de kurulu değil bu hayalim arada yaşadığım yere dönüp kabuğuma çekilmek de var, bazı zamanlarda gidip gönüllü işler yapmak da ama bir şekilde şu hayatta kendimi gerçekleştirme kaygısı var.
sakil sakil
böyle başlıkla görünce dayanamıyorum yav.

çeyrek bilet almayı planladığımdan 20 milyon lira üzerinden kurayım hayalimi öncelikle. şimdi bunun 5 milyon lirası ile güzel bir ev, bir yazlık, bir araba aldığımı düşüneyim. iyi bir bilgisayar, iyi bir telefon, ev eşyası vb. masrafları katmaya gerek yok. zaten devede kulak kalıyor bunlar. 5 milyon lirayı da tema, mehmetçik, lösev gibi çeşitli vakıflar arasında paylaştırırsam kalır elimde 10 milyon lira. şimdi bunu faize yatırsan daha fazla gelir elde edersin ama bana pek sevimli gözükmediğinden aklıma yine ev alıp kirasını yeme fikri geliyor ister istemez. farklı şekillerde değerlendirsen çok daha fazla kazandırır aslında ama kuracağın işin %1 de olsa batma riski var sonuç olarak. 10 milyon liraya tanesi 250 binden 40 tane orta halli ev alırsın bulunduğum şehirde. bunların her biri için de bin lira verecek 40 tane kiracıyı rahatlıkla bulursun. ayda 5 bin lira annemlere versem, 5 bin lira da evlerde çıkacak ekstra masraflara, tüm işleri benim yerime halledecek muhasebeciye ve vergilere gitse kalır bana 30 bin lira aylık gelir. mis gibi yaşarım bu parayla. üstüne gezip tozarım hatta. sıfır dert, sıfır tasa. ha bir anda 20 milyon liranın sahibi olan birisi için ayda 30 bin lira biraz az görünüyor göze ama olsun. fazlası insanı yoldan çıkarır.
1 /