million dollar baby

1 /
the acme the acme
kanımca 7 oscar adaylığının fazla olduğu film.. ayrıca filmde dikkatimi çeken clint eastwood'un 3 ve 1 rakamlarına takmış olmasıdır..
- maggie, frankie'ye geldiğinde 31 yaşındaydı..
- frankie'nin evinin numarası 3001..
- hastenedeki oda numarası 301..
geleceği gören kunduz geleceği gören kunduz
clint eastwood için izlenesi film, yaşıtları ölürken adam hala iyi rol oynayıp, iyi film yapıyor. ayrıca eski hollywood klişelerinin fazla oranda kullanıldığı film, bunu clint eastwood'un yaşına bağdaştırıyorum.
8844455 8844455
film sizi biraz geç kendine bağlasa da gittikçe etkileyici ve merak uyandirici hale gelir. başlarda biraz boks üzerine kahramanlık filmi veya daha doğru bir deyişle daha edebi ve karanlık çekilmiş bir "rockiye" filmi gibidir, ancak olayların gelişimindeki farklılık, karakterlerin kişiliğine, geçmişine, ailelerine ve duygularına yoğunlaşması gibi özellikleriyle farkını hissettirir ve merak uyandırır. senaryodaki ufak tefek ayrıntılar da bu merakı daha coşkulu hale getirir. filmin sürprizinden sonra bütün bunlar teker teker yerine oturmaya başladığında izleyiciyi içten içe büyüler. film bittiğinde dramatik yapbozun son parçası da yerine oturmuştur ve siz de bunun keyfiyle kalkarsınız...

filmde karanlık, daha doğrusu "loş ışık" çok güzel kullanılmış, ama bu kaliteli bir kayıt ve ekranla izlenmesini gerekli kılıyor. yönetmen "clint eastwood" aşırıya kaçmadan çok temiz ve etkileyici kareler kullanmış, kendi oyunculuğunun ise vasat olduğunu düşünüyorum, açıkçası karizması ile kurtarmış bile diyebiliriz, diğer oyunculardan "hilary swank" karakterinin hakkını net olarak vermiş, "morgan freeman" kendi standardında...

filmle ilgili eleştirilebilecek nokta bazı boks sahnelerinin gerçeklikten uzak olmasıydı belki ama ön plana çıkartmaya değecek birşey olmamalı, daha etkileyici müzikler olabilirdi diye de akla geliyor ama yine de kötü olduğunu söyleyemeyeceğim...

son olarak bence izlemeyenlerin şunu göz önünde bulundurması gerekiyor ki "boks üzerine drama çekerek" "aile konusunu" bu kadar iyi işleyen bir film kaçırılmamalıdır...
tutkuyakar tutkuyakar
boks sahnelerinden çok dram yönüyle ilgi çeken,clint yahut morgan'dan çok hillary swank'in oyunculuğuyla sürükledği,her karesinde unforgiven kokan (bkz: müzikler ışık kullanımı vs),bir zamanlar faşist diye alaya alınan clint eastwoood'un standartını oluşturduğu yönetmenlik denemesi...akademinin fazla bonkör davrandığı bir film özelliği de taşımaktadır ayrıca..zira 5nci adaylığında da görmezden gelinen scorsese'ye yapılan büyük bir saygısızlık arz etmektedir..
hansvoralberg hansvoralberg
çok güzel kurgulanmış bir film. yalnız ikinci perdede olaylar çok çabuk gelişiyor. bu arada clint eastwood'un gizemli nehir filminden bir parça daha kötü yönetmenlik göstermiş olduğunu söyleyebiliriz. vermek istediklerini tam olarak veremiyor. finaldeki atmosfer hafif kalmış. fakat yine de oscar'ı hakeden tek filmdi.
gertaugh gertaugh
son bölümü biraz melodrama kaçsa da genel anlatımıyla başarılı, yine de oscar almasına fazlasıyla şaşırdığım, akademinin martin scorsese'e garezini artık gizleme gereği duymadığını gösteren clint eastwood yapımı.
papu papu
sonlarına doğru beni hüngür hüngür ağlatan ya banada sevdiklerimede bigün böle bir kaza olursa dedirten film.hilary swank cok iyi oynamış izleyeni filmin içine alıyor.insan kendini onun yerine koyuyor.
1 /