minder

aquila aquila
güreşte
fila'nın belirttiği tipte 9 metre çapındaki minder, aynı kalınlıktaki 1.50 metre genişliğindeki koruma bölgesi ile çevrilidir.olimpiyat oyunları, şampiyonalar ve bütün uluslararası müsabakaların bu tip minderlerde yapılması zorunludur.

ortada bir metre çapında kırmızı bantla belirlenmiş olan alan güreşe başlama bölgesidir. minderin değişik kısımlarını belirlemek için aşağıdaki terimler kullanılır;

- minderin ortasında merkezi daire ( 1 m. çapında )

- etrafı kırmızı bantlı iç kesim: merkezi güreş alani (7 m.çapında)

- kırmızı bant: zon (pasivite) bölgesi (1 m.genişliğinde).

- 1.50 metre genişliğinde alan: korunma bölgesi

olimpiyat oyunlarında , dünya şampiyonalarında ve kıta şampiyonalarında minderler, 1.10 metre yüksekliği geçmeyen platforma koyulmalıdır. kenarlarına kazık çakılması veya kordon geçirilmesi yasaktır. eğer minder platformun üzerine konmuş ise, korunma bölgesi 2 metreyi geçmeyecek ve platformun kenarları zeminle 45 derecelik açı yapacak şekilde kurulacaktır. korunma bölgesi mutlaka minderden başka renkte olacaktır. mindere yakın döşemeler yumuşak bir örtü ile kaplanmalıdır. minder bir örtü ile herhagi bir zararlı etkene karşı muhafaza edilmeli, her seanstan önce yıkanmalı ve mikroptan arındırılmalıdır. minder üzerindeki branda alta katlanmış ise açılır ve temizlik burada da uygulanır.

minder ortası 1 metre çapında ve çevresi 10 cm. kalınlığında bir bantla çevrilidir. bunun rengi müsabakanın başlayacağı yer olduğunu belirtmek için kırmızı olmalıdır.ayrıca çapraz olarak karşılıklı iki köşe, güreşçilerin mayo renginde kırmızı ve mavi olarak işaretlenmelidir. minderin serileceği alanın, müsabakanın normal seyrine müsaade edecek kadar geniş olması gerekir.