mudvayne

adyingwish adyingwish
nu metal gibi kalitesiz ve saçmasapan bir sentezi progressivee kaçan tarzlarıyla odukça başarılı bir şekilde icra eden grup. imajlarıyla slipknot havası estiren, nitekim müziğiyle hak ettiği saygıyı bu özentilikleriyle kaybeden müzik topluluğu.
`http://www.mudvayne.com/` adresinde belirttiklerine göre 12 nisanda yeni albümleri lost and found çıkıyormuş.
evilmaddox evilmaddox
sözleriyle özellikle politik konuları ve iç hesaplaşmalarını kendi açılarından çok güzel anlatan amerikan prog/hardcore/alternatif metal grubu. bunlara örnek olarak "the end of all things to come" albümlerinden aynı isimli şarkıyı ve not falling şarkısını tavsiye ederim. bunun dışında yine bu albümden world so cold son derece başarılı bir hit olmuş ve vokalistlerinin clean vokalleri de ne kadar iyi kullanabildiğini göstermiştir. son albümleri lost and found da daha clean ağırlıklı bir performans gösterdiğini düşünsem de her şekilde piyasanın en başarılı vokalistlerinden biri olduğu kabul edilen bir gerçek.

bunun dışında, basçıları gerçekten enstrümanını çok başarılı kullanıyor. bir makalede okuduğum kadarıyla kendisinin ciddi bir funk geçmişi varmış sanırsam, bu da parçalarda neden slap gibi hardcore la pek yakınlaşmayan teknikleri kullandığını açıklıyor sanırsam. dinlerken bas gitar partisyonlarına dikkatinizi ayrıca çekmek isterim, dumurlara garkediyor insanı gerçekten.

gitarlar, klasik hardcore gitarları, power chord lar, çok uzun sürmeyen ancak vurucu ve kulağı yakalayan riff ler, ancak tonları grubun yakıştırıldığı nu-metal piyasasından biraz farklı açıkçası.

davullara gelince, söyleyecek söz bulamıyorum gerçekten, tam anlamıyla bir core/metal davulcusu spüg, ancak prog öğeleri eklemeyi de çok iyi biliyor.

sonuç olarak, grup elemanlarının hepsi enstrümanları üzerinde tam anlamıyla bilgi sahibi ve çaldıkları şeylerden emin olarak çalıyorlar. bodoslama yazılmış çok az şey var albümlerinde. dream theater ın da son gözdelerinden arkadaşlar, ilgilenenlere duyurulur...
alternatif maliyet alternatif maliyet
slipknot hayvanı shawn crahan tarafından bir barda keşfedilmiş, slipknot tan daha bi az *** hayvan numetal babaları; gerçi ben numetal olarak etiketlenmesine de karşıyım, “ e o zaman ne diyeceğiz” derseniz, ben de bir şey diyemiyorum. çözümsüz muhalefet yaptım, mutluyum.

o değil de ben kendilerinin bass line larına bitiyorum; ilk dinlediğim şarkıları happy idi ve en önce bass line lar dikkatimi çekti. (gereksiz bir nottu bu, evet)

makyajları, performanslarda hep ilgi çekmiş, şaşırtmış adamlar ayrıca. hangi festivaldi hatırlamıyorum; makyajsız çıkmışlardı (gerçi artık hep makyajsızlar) ve millet bu kez de “aaa makyaj yapmamışlar” diye şaşırmıştı. vokalist bey de bu durumun (makyajsız çıkmış gördük sizi?) sorulması üzerine “biz insanları şaşırtmayı seviyoruz” gibi gudik bir cevap vermiş, beni bu kez gerçekten şaşırtmıştır.

yine de,
(bkz: saygılar abi)
kafakan kafakan
kesinlikle nu metal denip geçilmemesi gereken, böylece hassas bünyelerde önyargıdan kaynaklanan kronik nefret duygusunun da belki bir nebze önlenmesini sağlayacak, enstrümanlarına inanılmaz hakim 3 adamla birlikte, sesini şekilden şekile sokarak vokal şov yapan bir frontmane sahip, biz progressiveiz diye ortada dolanan pek çok progressive metal grubundan çok daha progressive olan, mudvayne türünde müzik yapan grup. (bkz: özgün)