muhafazakar ahlakı

1 /
puxa vida puxa vida
ahlakların en süperi. muhafazakarların en çok baskıladığı alanlardan açık verir. misal:

" midenize kramp girmeden asagidaki yaziyi okuyabilir misiniz bilmiyorum. ama isimleri okuyun derim. unutmamak icin. her meslekten, her yaştan, az önce hepsi başı bağlı, şişman bir kadına bir miktar para ödediler ve kadın
onlara tembih etti:

- kız 13 yaşında, bekaretini henüz kaybetmedi, kaybetmesi bizim başımızı belaya sokar, ona göre muamele edin.

her meslekten, her yaştan erkek
kalabalığı bu sözler üstüne başını
sallıyor.
onlar ne yapacaklarını bilirler.
onlar erkek!
teker teker, birbirlerinin sırasını
gözeterek odaya giriyorlar.
ve odaya giren erkekler tekek teker
küçük kız çocuğuna, bekareti zarar
görmesin diye!..

bu korku filminin, çok gerçek erkek elemanları kimlerdir, ne iş yaparlar?

kızın hikayesini çok sonraları öğrenen bir yazar, merak ediyor:

işte yazarın elindeki vicdansızların, ırz düşmanlarının listesi: :

recep sakız (kızıltepe kaymakamlık yazı işleri müdürü),

ersun erdemir (ordudan irtica nedeniyle ihraç edilen yüzbaşı),

selman aydın (devlet memuru),

enver adanç (zabıta memuru),

şeyhdavut dora (zabıta memuru),

şeyhdavut oruç (belediye memuru),

cuma uras (mardin vakıflar şube müdürü),

mahmut temelli (ziraat odası başkanı),

azat aydın (astsubay),

ümit ergin (ilköğretim okulu utanmaz müdür yardımcısı),

mehmet seyitoğlu (veznedar),

teyyar salman (orman işletme müdürlüğü şefi),

hamit aydın (veznedar),

hamit abdulsametoğlu (işyeri sahibi),

ali aksoy (serbest meslek),

ahmet günay (tedaş işçisi),

osman çakır (üniversite öğrencisi),

harun uras (muhtar),

selahattin kuray (serbest meslek)

ve meslek belirtmeyen şemsettin
aslan, burhan ertaş, şeyhmus
cansin, şeydavut anuk, nizam denli,
sabri ajak, rıdvan bayraktar, rıdvan
abdulsemetoğlu, süleyman göka

doktorlar daha sonraları küçük kız oturabilsin diye tam dört ameliyat yapmak zorunda kalıyorlar.

mardinli küçük kızın hikayesini daha sonraları öğrenen yazar, en çok bir ifadede donup kalıyor:
yukarıdaki adları ve meslekleri belli erkeklerden biri, bir işyeri sahibi, işini bitirdikten sonra kıza şöyle sesleniyor:

- kızım, kusura bakma şeytana uydum; benim de senin kadar bir kızım var. ramazanda bana gel de karnını doyurayım.

bu çok erkek beyefendiler, işin kolayını da bulmuşlar, işte asıl korku filmi burada başlıyor: ramazanda bir kap yemek, cuma
namazında bir rekat namaz ve işi şeytana havale ederek, pür-pak evlerine, işyerlerine ve kahvelerine dönecekler!

öyle ki memurların haklarında işlem yapılmayacak, şube müdürleri, oda başkanları, zabıta memurları mardin'in sokaklarında başları dik dolaşacaklar! çünkü bu ülke fazlasıyla erkek. mardin 1. ağır ceza mahkemesi'nin, 13 yaşında 26 erkeğe satılan küçük kızın, bu kişilerle kendi rızasıyla birlikte olduğu yorumu, anlı şanlı yargıtay'ın 14. ceza dairesi'nde onay gördü. (kararı veren yargıtay 14.ceza dairesi'nin 11 üyesinden 8'ini akp dönemindeki yeni hsyk atamıştı.)

ey ağır ceza mahkemesi hakimleri,
yargıtay üyeleri, bu verdiğiniz
kararla siz de bu korku filminin ana
kahramanlarının yanında yer aldınız.
kanunlar böyle diye kestirip
atmayın, küçücük bir kız çocuğunu
savunamayan hukuk ve sizlerin
bunun arkasına sığınmanız, bu korku
filminin en utanç verici bölümü.
kendi kızınız, kardeşiniz,
yeğeniniz var mı? var ise onun
başına böyle bir şey gelse ne
yaparsınız?
hukuk, yazılı kanunların, insan
haklarına uygun uygulanmasından
başka nedir ki? hukuk fakültelerinin
birinci dersinde bu öğretilir...
not:
bu iletinin ibreti alem için
bütün türkiye'de dolaşması
gerekir. toplumun vicdanını
sızlatan bu olaya sahip çıkmak
namuslu ve dürüst insanların
görevidir... "

avukat ömer k a v i l i
yanavar yanavar
muhafazakarlığı bir çoğu işine geldiği gibi kullanmaya başladığı için toplaşıp yeniden ahlak kurallarını yazmaları gerekmektedir
iki fincan kahve iki fincan kahve
ahlaksızlıkta sınır tanımayan solcu-ateist kitlesi palavrasıdır.
milyonlarca dindar - muhafazakar insanı dini imanı olmayan dinsizlerin yalan ve palavralarıyla töhmet altında bırakan ateistlerin ahlakıyla karıştırılmıştır
ripvanwinkle ripvanwinkle
milyonlarca dindar - muhafazakar insan onları temsil ettiğini iddia edenlerin ahlaksızlıklarını, yalanlarını eleştirmedikçe onları sahiplendikçe töhmet altında kalmaya devam edeceklerdir.
feridun bitirr feridun bitirr
şimdi müsadenizle biraz genelleme yapacağım ama, bi tuhaf ahlaktır. dhkp-c'nin terör eyleminden sonra hem terör örgütüne hem de onu kınamayan sanatçılara sosyal medyada ne yakası bağrı açılmamamış, ne galiz küfürler! yani bu insanlar secde ediyor düşünün. birde secdeye gitmeseler iyice boku yedik. kimbilir ne olur!
elcordobez elcordobez
siyasal islamcı ahlakı olarak da niteleyebiliriz.

haksız olduğunu anlayınca "bak 155'i ararun içeri aldırurun" diyen ahlak çeşidir. tamam kabul ediyorum ararsın aldırırsın. peki bu yaptığın senin ahlaksızlığını ikiye katlamayacak mı? bugün tabandan tavana tüm pisliklerini sonsuz gibi görünen gücün ve paranla kapatabildiğini sanarsın. paranın hiç de sonsuz olmadığı, hatta o paranın senin bile değil borç olduğu ortaya çıktı. biz bunu zaten yıllardır söylüyorduk dinlemedin bizi. gücün de hiç gerçek değildir. o güç sadece top, tüfek ve tomadan falan ibaret bir güç. bugüne kadar siyasal islamın tek gücü halk içindeki niceliğiydi. bu nicelik de halk üzerinde en ileri teknikler kullanılan ilizyon bir meşruuiyete dayanıyordu. istediğin kadar sandık çalıp, fazladan oy pusulası bassan da, bu meşruiyetin hızla eridiğini görmüyor musun?
sen hiç mi ibn-i haldun okumadın? hiç mi yunan tregedyası bilmezssin?
jackofalltrades jackofalltrades
muhafazakar olmak başlı başına bir ahlaksızlıktır. din sürekli öğrenmeyi ve daha iyiye ulaşmayı öğütlerken, muhafazakar zihinler zaman içinde gelen ve eklenen (gelen-ek) kurallar/alışkanlıklar bütününü sorgulamadan korumaya çalışır. çünkü bunlara bir alternatif ya da üst versiyon tasarlama yetisine sahip değillerdir. olsalar dahi, mevcut olanı sürdürmek yeni bir yaklaşım geliştirmekten çok daha kolaydır. diğer bir nokta ise, hayatlarında bu tip bir değişikliğe gittiklerinde, içinde bulundukları cemiyetin tepkisinden çekinirler. bu da onları statükocu olmaya iter. bu çok samimiyetsiz olduğu gibi, devinimden yoksun bir vaziyet olduğu için, faiz yemekten teknik olarak hiç bir farkı yoktur.

(bkz: elhamdülillah bugün de felsefe yaptık)
sychtianarch sychtianarch
dünya üzerinde üç aşağı beş yukarı ortak davranış sergiler bunlar ama en azılıları ve prensiplerini çiğneyenler bizden çıkar.

bizimkilerin söylemleri ile eylemleri sürekli çelişir. kendileri düşünsel ve kültürel anlamda ortaya somut bir şey çıkaramadılar henüz. o bakımdan referans teşkil edecek normlar oluşturmadılar. zaten öyle bir dertleri yok. sorsan, martılar gibi ekmek kapma derdindeler. önlerine çıkarsan mahalle baskısı ve bel altı eylemlerle alaşağı ederler.

eski olan her şey bunlarda afyon etkisi yapar ve genel estetik, beğeni, sanat aşağılık duygusu ile bezenmiştir. buna da gelenekçilik derler. mesela her nanrnin başına muhafazakar sıfatı eklerler. esasen sergiledikleri davranışın adı gericiliktir. sarıktan kurtulmak için fes getirirsin, adın gavur olur, festen kurtulmak için şapka getirirsin, adı batı taklitçiliği olur, inadına fes giymeye kalkarlar. kendileri buralardan her türlü taşkınlık, talan için bol bol mağduriyet devşirirler. siyasal alanda yaptıkları sözde atılımlar ve hizmet esasen ranta ve harcamaya dayalıdır.

bunlar sıklıkla maneviyat ve dini karıştırırlar. fonda ney sesi vardır ama pratikte yalan dolan talan, işbitiricilik ve rant ön plandadır. köylülük, şark kurnazlığı, sonradan görmelik ve arabesk yavşaklığı gibi kavramlar türk tipi muhafazakar ahlakın uzantısıdır.


dünyada ticaret güven üzerine kuruludur. kanunların uygulanması (şeri olanlar da dahil) insan iradesine bağlı olduğundan faha geri planda kalır. bizimkiler kanuna uymazlar, yönetici erkleri kanunları kendi taraflarına eğip bükerler, değiştirirler ve gerekirse tekrar değiştirirler (khk'lar), zora gelirse de ilk elden uymazlar. bu konuda keyfiyet sözkonusudur. bu bakımdan ekonominin uçup kaçması fizik ve matemetiğin ötesinde bir hayaldir.

"bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. babama güvendim, annemin üzerinde buldum."............. muhafazakar şiar.

bu ahlakın sözde savunucuları çoğunluk olduğundan faşizan tutum içindedirler. mesela ülkede yönetici / idareci / işletmeci (en küçük esnaf bile) aynı tornadan çıkmış gibidir. bunlar için hayat orman kanunundan ibarettir, haklı olmak için güçlü olmanız, işbitirici olmanız gerekir. nezaket, görgü, efendilik zayıflık işaretleridir, hoş karşılanmaz ve hatta samimiyetsiz bulunur.

gel de burada bu güruhun içinde yaşa...


türkiye'de her şey olabilirsin ama, rezil olamazsın.

türkiye de muhafazakarların ahlakı : #17222928
1 /