mühendisler ile doktorlar arasındaki farklar

1 /
universalmind universalmind
işte inşaat mühendisliğine giriş dersinde aldığım temel bilgileri kullanacağım bir alan çıktı sonunda. boşuna demiyormuş hocalarımız, hocam bu bilgiler ilerde ne işimiza yarayacak dediğimizde, birgün elbet kullanırsın diye.

-doktorun hatası bir kişiyi öldürür, inşaat mühendisinin hatası onlarca kişiyi.
digitalis purpurea digitalis purpurea
doktor "elimizden geleni yaptık" diyebilir ancak mühendis diyemez.doktor elinden geleni yapmıştır ya da yapmamıştır bilinmez ama bu sözle olayı kapatabilir.mühendis ise ister inşaat, ister ziraat, ister elektrik kısacası ne mühendisi olursa olsun bunu diyemez.ya yanlış bir hesaplama yapmıştır,ya da göz önünde bulundurmadığı bazı şeyler yüzünden hata yapmıştır.doktorun hatasını kıvırma ihtimali ne kadar yüksekse mühendisin ki o kadar düşüktür.ama bunun aksine bir başarı söz konusu olduğunda doktorların ki daha bir yaygaralı kutlanır.
recai pengül recai pengül
içlerinde salt bilgi miktarına dayalı farklar da olabilir. ortalama bir doktorun sahip olduğu bilgi bit hesabıyla ortalama bir mühendisin sahip olduğu bilgiden daha fazladır.

mühendisim.
tarshalafi tarshalafi
mühendis insanın onarıcılığının yanında yaratıcılığı da vardır, cansızda olsa varolmayan birşeyler ortaya çıkartabilir.
doktor kişinin canlı olanı tamir etmekten başka işi yoktur. canlı olupta farklı birşeyler ortaya çıkaran da doktor olarak anılmamaktadır (bkz: genetik mühendisliği)
biyolojiksaat biyolojiksaat
acil vakalar, durumlar adına hızlı bir şekilde olası bütün seçenekleri düşünüp, karar verip müdaheleyi gerçekleştirme yetisine sahip olma zorunluluğu sağlam bir ayrıştırıcıdır, birbirine karışmış bir kabın içindeki mühendisle , hekimi.konuya doğru yollu bakarsak.
ama şu da yadsınamaz ki; hekimlerin kendi aralarındaki farklılıklarından daha geniş , derin bir çukura kazma kürek de olmayan farklılıklardır.
bir de şu noktadan sündürürsek...mühendisle hekim arasındaki farklılıklar zenginleştiricidir.ama hekimler arasındaki hayati, acı, eksiltici olabilmektedir.
hırbır hırbır
farkları ile ilgili bir fıkranın da olduğu durumdur.

doktorun biri arabasını servise götürüyor.orda bulunan mühendis ile karşılaşıyorlar işte.diyalog başlıyor:

mühendis:hocam,şimdi temelde baktığımızda ikimizin de yaptığı iş aynı.mesela ben arabanın kalbi olarak görülen motorunu değiştiriyorum,sen de insan kalbini değiştiriyorsun.fakat sen 50 lira kazanırken,ben 25 lira kazanıyorum.sence bu işte bir dengesizlik yok mu?

doktor:gün gelir sen de araba çalışırken motorunu değiştirebilirsen,işte o zaman benim gibi 50 lirayı hakedersin.
eksiksizuyum eksiksizuyum
burada epey fark sayılabilir tabi. herkes farklı hayatlar yaşıyor nihayetinde. hatta özel olarak "makine mühendisi ile beyin cerrahı arasındaki farklar"a girip manyak şeyler çıkarılabilir. jinekologla da nörolog epey farklı, maden mühendisiyle inşaat mühendisi de epey farklı. hatta bulunduğum şantiyede (evet inşaat mühendisiyim) 7 inşaat mühendisi var, hepimiz birbirimizden farklıyız.

ama farklılıklar gördüğüm kadarıyla yanlış değerlendiriliyor. hani doktor kültürlüdür, mühendis makineyle uğraşır falan. ben doktoru bilmem de, size mühendislerle ilgili yanılgılardan bahsedebilirim:

-mühendisler sadece makinelerle uğraşmaz. bugün sadece makineli imalat yok denecek kadar az. hemen hemen her iş insanlı yapılıyor. bir mühendis de teknik şef olarak amelesinden ustasına, yöneticisinden patronuna kadar çok çeşitli insanla muhatap olur, hepsini idare etmeye çalışır, arada da beton döker, yol yapar, makineye gelen yükü hesaplar falan.

-mühendisler üç boyutlu espri yapar, evet. dört ve üzeri boyutlu esprileri sadece kuantum fizikçileri yapıyor (yahu ne demek üç boyutlu espri? o ne?)

-mühendisler abazandır, evet. misal ben abazanım. bana ilk vereni uçururum, orgazmdan orgazma koştururum.

-doktor betondan anlamaz ama mühendis kuş hariç her gripten anlar ehehe.

-"beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de varmadım" sözünde doktor önde gelir, mühendis ikinci tercihtir.

-doktor, inşaat mühendislerini inşaatçıların inşa ettiği hastanelerde iyileştirir (sahra çadırında by-pass ameliyatı yap da göreyim)

geyiğini kenara atarsanız, doktorlar da, mühendisler de hizmet sektörünün emekçileridir, toplumdaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmek için var güçleriyle çalışanları mevcuttur. 3 gün uyumayan doktor da, 3 ay şantiyeden çıkmayan mühendis de gözümde değerlidir, severim, sayarım.
azwepsa azwepsa
mühendislikte iki kere iki dört etse de etmese de biz onu dört diye kabul ederiz. ama icap ederse üç de yaparız, yirmi iki de. ama biliriz ki gauss dağılımı hayatın her yerindedir. doktorlar bunu görünce şaşırır, bizim için siklenecek bişey değildir.

mühendislikte yeri gelir, hızlı düşünüp, doğru karar veremezseniz çernobil faciası gibi facialar gerçekleşir. doktorlukta ise saatinize bakarsınız, ölüm saatini yazarsınız ve bir sonraki hastaya gidersiniz.

mühendisler problem çözerken kendi çözüm araçlarını yaratabilme şansına sahipken doktorlar ise çok kısıtlı imkanları kullanma ve dua etme talihsizliğine sahiptir.

mühendisler kraldır, ama doktorlardan da iyi kraliçe çıkar.
eksiksizuyum eksiksizuyum
bir doktordan duymuştum: apandisit ameliyatlarının %1'inin sorunlu olduğu gibi bir istatiktiki veriye dayanarak, 99 kez başarılı apandisit ameliyatlarına giren bir doktor "eyvah, yüzüncüye geldi, bu kesin sorunlu olacak" diye yüzüncüye girmediğinden bahsediyordu. girmeden de emekli olmuş.

doktorların olasılık hesabıyla olan alakası "bir torbada 9 mavi, 5 yeşil top var" düzeyinde kaldığı için yadırgamıyorum. ama komik lan işte. böyle olasılık hesabı mı yapılır be genel cerrah?

bir de doktorlar texas üniversitesi'ndeki 152 denek üzerinde yapılan araştırmaya göre çikolatanın seksi tetiklediği kanaatine varabilirken, mühendis çikolatayı severse yer, sevmezse yemez. seksi tetiklemesini de siklemez. zaten abazandır, her an sevişebilir.

yahu mühendis her türlü daha iyi lan. valla.
azwepsa azwepsa
doktorlar insanın kalbini insan hala hayattayken, adam yatar halde, bilinci kapalıyken ama öldürmeden değiştirir.

mühendis ise sistemi yatırmadan, sistemin aynen ayakta bir insan gibi çalışacağı halde kalbini değiştirir. bunun için de yedeklemelerini, by-passlarını en baştan da tasarlar.

o sebepten "hehehe ama sen onu motor çalışırken yapsana." diyen doktora derler: "ulan artiz! adamı yatırdın baygın yatıyor. motoru değiştiriyorsun ama sen değiştirirken adam yatıyor. sıkıysa adam işinin başında çalışıyorken değiştir."

tokat gibi cevap derken kroşe gibi cevabı verir oturturlar.
tosbağa tosbağa
doktorlar hata yaptığında hatalarını toprağın altına gömerler, mimarlar hata yaptıklarında onu ağaçların arkasına gizleyebilirler, ama bir mühendisin yaptığı hata göz önünde olur hiçbir şekilde gizlenemez. ama iki meslekte birbirinden değerli ve önemlidir. çünkü herşekilde doktorun mühendise ihtiyacı (teknolojik aletlerin üretimi, inşa edilen bina...vs), mühendisin de doktora ihtiyacı vardır.
1 /