mürebbiye

finch finch
çocuk bakıcısı kadın. eski türk filmlerinde oldukça fazla kullanılan bir öğedir. çocuğu sadece büyütmez, aynı zamanda dil eğitimi, sanat eğitimi** gibi muhtelif atraksiyonlarla çocuğun gelişimine katkıda bulunur. bir de çoğunluğunun ecnebi olmaları dolayısıyla bozuk türkçe konuşurlar*
gözyaşım gözyaşım
huseyin rahmi gurpinar ın dehşet romanı. okuyunca ''vay anasını'' falan diyorsunuz.

evin en büyüğü ve sahibi dehri efendi, büyük oğlu semi, amca bey, ve dehri edendinin kızı malahat'ın kocası ... dehri efendinin iki çocuğuna ders vermek için tutulan ahlaksız bir parisli kadın anjel'in bu erkekleri sırf paralarını tırtıklamak için baştan çıkarması ve bundan doğan atraksiyonlar anlatılıyor.
bir gün şemi felaket kıskançlık yapıyor. çünkü anjel'in odasında rakibi vardır. rakibini yakalayıp onu öldürmek için bir gece hızla anjel'in odasını basar ve rakibini bulmak için anjel'in odasındaki dolabı açınca rakibinin babası olduğunu görür.
okunası romandır kısaca.
mindinmind mindinmind
1919 yılında ahmet fehim efendi tarafından hüseyin rahmi'nin romanından uyarlanarak çekilen ve işgalci birlikler tarafından gösterimi anadoluda yasaklanarak sansüre uğrayan ilk türk filmidir.sansüre uğramasının nedeni ise;fransız mürebbiyenin sonunda bütün foyalarının ortaya çıkıp alt edilmesi sonucu,filmin izleyenler üzerinde bir gün fransız kuvvetlerinin de tıpkı fransız mürebbiye gibi anadoludan defedileceği yönünde izlenim oluşturmasıdır.
psikopatpapatya psikopatpapatya
mürebbiye hüseyin rahmi gürpınar'ın romanı.
fransa'da fahişelik yapan anjel türkiye'ye gelip kendini namuslu bir kadın olarak tanıtıp mürebbiyelik yapmaya başlıyor. ama bu arada evin erkeklerini ayartıyor, kısa yoldan para kazanmanın derdinde. eski zamanda geçen kitaplarda zengin ailelerde hep çarpık ilişkiler, aldatmalar söz konusu. mesela aşk-ı memnu, eylül gibi. acaba gerçekten kitaplarda anlatıldığı gibi miydi?
3