müslüman

1 /
julian apostate julian apostate
bu sözcüğün etimolojini açıklamak için biraz osmanlıca (arapça) bilgisine gerek var sanırım:
müslim sözcüğü teslim mastarının ism-i failidir. yani bu mastarda belirtilen işi yapan kişidir. yani "teslim olan" dır. müslüman ise müslim sözcüğünün çoğuludur. yani müslüman teslim olan kişiler anlamına gelir. burada teslim olan kişinin teslim olduğu varlık, yüce yaratıcıdır (bkz: allah). bu nedenle yalnızca muhammediler (hz. muhammed'in peygamberliğinde kurulan dine inananlar) müslüman değildir. allah'a teslim olan ya da dini akidesi bu minval üzerine kurulu bir dine mensup iseviler (hristiyanlar) ve museviler de müslümandır yani allah'a teslim olmuşlardır.
sonradanmıoldumhepmiböyleydim sonradanmıoldumhepmiböyleydim
namazda secdeye yatmaktan alnında iz,karı kıza bakıp günaha girmemek için gözünde perde,sünnet diye yüzünde sakal,elinde tespih olan insan evladıdır. bi de 21. yy'da hala şalvarı fesiyle dolaşanı vardır ki o konuyu hiç açmaya...
diesel diesel
başkalarına karışmadığı ve zarar vermediği sürece istediği gibi giyinmekte serbest olan insandır. örneğin amerikada bugün kocaman sarık ve bir karış sakalla gezen hindulara kimse karışmaz.
mencet mencet
hz.peygamberin (s.a.v) tanımıyla:"insanların, her yönüyle kendisinden emin olduğu kişidir,dosdoğru olandır." bu ana tanımın dışında kalan özellikler (kelime-i şehadet getirmek, belirli esasları kabul etmek ve bunun dışındakileri reddetmek vs) tanımı tamamlayıcı özelliklerdir. ama bu tanıma uymuyorsa kişi, bin yıl camiden çıkmamış, ne hacet...
şairin dediği gibi, "bir kez gönül yıktıysan bu kıldığın namaz değil..."
(bkz:yunus emre)
cavidan singer cavidan singer
müslüman ülker tüketir, ben bim'den alışveriş ettiğim için fırsatım olmadı. kısacası dini bütün işler tırt insanlara göre değildir, bu metnin özü budur. (anafikri hemen kapamazsınız diye kaygılandım o nedenle..)
bete noire bete noire
kalbi mühürlü olmayandır. oysa acayip şaşalı bir hadise o mühür. geçen açık kalp ameliyatı oldum, doktor hasta kalmış bendeki mühüre. süper bişi.
1 /