neden mutlu olamıyoruz

tekil kişilik tekil kişilik
bu soru her insanın kendine sorması gereken bir sorudur.
huzursuzluğumuzun sebeplerini düşünmek yorucu ve üzüntü verici olsa da bunu yapmak gerekir.
eğer mutluluğun sadece bir anlık duygu değişimi olduğunu anlarsak beklentimizi de çok yüksekte tutmayız.
mutluluk diye tarif ettiğimiz şey hormonlara dayalı bir tür rahatlama değil mi ki!?
beyinde salgılanan dopamin, seratonin gibi şeylerle tarif ediliyor galiba...
mutluluğu sürekli aramak yerine akışına bırakmak lazım biraz.
akışına bırakmak çok mu kolay?
tabi ki hayır!
ama en azından başka türlü mutlu oluyor, avunuyor insan!
zira; avunmak çok daha uzun süren bir mutluluktur.
la bocca della verita la bocca della verita
tek bir cevabı var "tatminsizlikten!"

evleniyor millet: " asla mutsuz olmayacağım, hep mutlu olacağız" zannediyor.
bir çocuğu oluyor bu ciftin : " çocuğum en iyisi olsun, en birinci olsun!"

bir işe başlanıyor: zannediliyor ki üniversiteden çıkar çıkmaz " x gelsin yüksek bir konumda ise baslatalim" diye onu bekliyor.

ya tüm bunları geçtim! en ufak bir şeyde bile bu böyle. örneğin :

millet x bin tl'ye bir telefon alıyor, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi alıyor, hala cogundaki mantık "bozulmasın!"
ya bi sektir git!


beklentilerimizi bu kadar yüksek tutmayın!

hayatınızın aşkını buldugunuzu dahi dusunseniz, evliliğinizde mutsuz da olursunuz. ( çünkü evlilik öyle 3 senelik 5 senelik bir şey değil. 20-30 senelik bir sey. illa ki araya bir mutsuzluk kaçar. )

maalesef çocuğunuz her zaman en süper de olmayacak. bundan emin olun. ayrıca çocuklarınıza yarış atı muamelesi yapmayı da bırakin. kime neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz? ( bakın benim anne babası öğretmen olan bir arkadaşım sınıf sonuncusu iken, ablası üniversite dahil hep birinci olarak bitirmişti. her taktik herkeste aynı olarak işlemez. bu örnekte de olduğu gibi...)

arttırılabilir. var mı arttıran ?
psamathe psamathe
dağcılık ile bir şekilde ilgisi olan ya da en azından bu konuda film veya filmler izlemiş olanlar bilir. ekip halinde hedef olarak seçilen bir dağ için günler hatta aylar öncesinden planlar yapılır. işte hava durumuydu, ekipmanların toplanmasaydı derken baya ciddi hazırlık içine girilir. neticede hayat memat meselesi. her neyse özellikle çok yüksek dağlara çıkmak cidden hem riskli hem meşakkatli bir uğraştır. fizik kondisyonunuz haricinde, zihinsel açıdan da sürekli yüksek konsantrasyon içinde olursunuz falan fıstık. ve tırmanış başladıktan sonra -ki genelde çok yüksek dağların zirvesine 1 gün içinde çıkılmaz- öngörülen ve öngörülemeyen birçok sorunla karşılaşılır. nihayetinde zirveye varıldığında, harcanan tüm emeklerin neticesinde, muazzam bir mutluluk olur. işte bayrak ya da flama dikme veya herhangi özel bir eşyayı zirvede bırakma gibi bazı ritüeller gerçekleşir, bol bol fotoğraflar veya videolar çekilir, sonra hop tekrardan iniş programına geçilir. o da başlı başına stres ve riskler ile doludur.

girizgahı uzun tutmamın ve dağcılık konusunu seçmemin nedeni şu. ben mutluluk duygusunun da, tıpkı dağın zirvesine çıkıldığı an gibi, çok kısa zaman dilimi içinde gerçekleşen bir duygu olduğunu düşünüyorum. yani mutluluğun da bir zirve noktası var ve o noktada uzun süreli kalmanız neredeyse imkansız. o nedenle aslında başlıkta ki gibi, neden mutlu olamıyoruz sorusu bence tam olarak gerçeği yansıtmıyor. aslında gün içinde mutluluklar yaşıyoruz ama bu mutluluklar, dediğim gibi mutluluk duygusunun kısa süreli bir duygu olması nedeniyle bizi tatmin etmekten uzak kalıyor. çünkü mutluluk gerçekten güzel bir duygu ve insana yaşadığını hissettiriyor. fiziken ve ruhen gözle görülebilr yansımaları var mutluluk duygusunun. insan doğasının mutluluğu süreklli istemesi de bundan. arzu eden buna açgözlülük de diyebilir ama bu doğamızda var. daha doğrusu, biraz doğamızın biraz da sürekli değişen koşulların etkisi bu "sürekli istemek" arzusu.

burada asıl sıkıntı zaman ile ilgili. elimizde mutlu olduğumuz anları pause tuşuna basarak durdurabileceğimiz bir cihaz yok. daha doğrusu zamanı durdurmak gibi bir şansımız yok. bu da gün içinde sıklıkla geçmişe ya da geleceğe yönelik düşünceler içine sokuyor bizi. hatta bu duygular o kadar yoğun yaşanmaya başlıyor ki, anı yaşayamaz hale geliyoruz. oysa mutluluğun asıl formülü anın tadını çıkarabilmekte. işte tüm bunların birleşmesi sonucu gün be gün mutlu olamadığımızı düşünmeye başlıyoruz. ve soru da başlıktaki hale evriliyor. sıklıkla mutlu olduklarını dile getiren insanlar, biliniz ki anın tadını çıkarma konusunda başarılı olanlardır. tam tersi mutsuzluk duygusunu yaşayanlara bakın, ya sürekli olarak geçmişte ne kadar mutlu olduklarını düşünür ve dile getirirler bunu veya gelecek endişesi ile, farkında olmadan anı yaşamaya odaklanamazlar. bir tür kısır döngü içine hapsetmektir bu kendimize yaptığımız şey. ve dipsiz bir kuyu ya da bir bataklık gibi bizi sürekli içine çeker. çaba göstersek de çıkamayız o dipsiz kuyudan veya içine düştümüz bataklıktan.

editbüdüt : dağcılık sporu ile ilgim yok, sadece empati yapmaya çalıştım. bu alanda bilgisi olan yazar arkadaşlarım var ise ve yazdıklarımda yanlış bilgiler bulunuyorsa özelden düzeltme yapabilirler. gerekirse ikinci kez editlerim.
kibarmortis kibarmortis
çünkü başkalarına minnet ediyoruz. elimizdekilerin değerini bilmiyoruz. yetinmeyi bilmiyoruz. sürekli başkalarına bağımlı olduğumuz psikolojisini üzerimizden atamıyoruz. hayatta kalmak için gerekli olan temel ihtiyaçlardan aşırı uzaklaştık çağımız sayesinde.

işin özeti insanoğlu olarak ne sevmeyi becerebiliyoruz , ne iletişim kurmayı becerebiliyoruz , ne de yaşadığımız bedenin ve evrenin ne kadar mucizevi bir şey olduğunu idrak etmeyi becerebiliyoruz. varsa yoksa yalan dolan işte. yalnız kaldığında insanın kendini dinleyip sorgulayabilmesi , olayları tahlil edebilmesi şart.
kendinibulamayankız kendinibulamayankız
dönemden bağımsız varoluş sıkıntıları, hayatın amacı, kişisel problemler vs.. bi yana koyacak olursak, biz böyle bi toplum değildik. umutlu, değer veren, gülümsemeyi bilen, aman çocuğumuz okusun kafasında, gurur duymayı da terlik atmayı da bilen, komşunun dedikodusunu yapsa da gerektiğinde yardımına koşan, iki çift sohbeti esirgemeyen, olduğu gibi insanlardık. kendi yağımızda kavrulur giderdik. bu gerici, dinci, milliyetçi kafa ile ayarlarımız bozulana kadar. kapitalist sistemle yozlaşana kadar. şimdi ortaya gerici, yobaz, yoz insanlar çıktı. değer kalmadı, sabır kalmadı, samimiyet kalmadı, iki kelamı bile bin tafrayla eder olduk. herkes her şeyi biliyor, herkes en iyi, en güzel oldu. bölüştük, o, bu, şu, oncu, buncu, şuncu diye. işin kötüsü de bunu başkalarına yükleyememek, dış mihraklar deyip işin içinden çıkamamak. biz buyuz, bu olduk, olabildik. suç bizim.