norveç teki refahın kaynağı

ğüğ ğüğ
uzun zamandır kafama takılan, düşünüp düşünüp akıl sır erdiremediğim bir olgu. şimdi bu adamları düşünüyorum, medeni ve zengin insanlar eyvallah ama bu değirmenin suyu nereden geliyor? bütün bu zenginliğin ve refahın bir açıklaması olmalı.

bir kere iklim koşullarından dolayı tarım yapamıyorlar, hizmet ve sanayi sektörlerinde çok büyük markaları yok, norveç denilince balıkları/balıkçıları dışında insanın aklına gelen bir norveç ürünü dahi yok.

petrol çıkıyor evet ama suudi arabistan onlardan 5 kat daha fazla petrol ihraç ediyor, dolayısıyla kurtuluş petrolde olsaydı ortadoğu ülkeleri önce kendini kurtarırdı, harbiden, nereden geliyor bu değirmenin suyu?
3
pink flamingo pink flamingo
petrol, doğal gaz, kerestecilik, su ürünleri ihracatı.. ama en önemlisi adalet anlayışı ve onur.. birileri orada "devletin malı deniz, yemeyen domuz" demediği için bu kadar refah var. birilerinin götürdüğü paranın hesabının vergilerle veya diğer tüm yollarla az kazanandan çıkarılmaması, ihalelerin eşe dosta bırakılmaması, okulların okul gibi, binaların bina gibi, insanların insan gibi olması bu refahın kaynağı işte.

sinirlendim yine sabah sabah.
2
azwepsa azwepsa
norveç'te merkez bankası tarafından idare edilen bir emekli sandığı fonu var. bu fon 1996 yılında kuruldu ve petrol gelirlerini değerlendirmek üzere yurtdışında yatırımlar yapıyor. bu fonun bugünkü değeri: 1 trilyon 50 milyar amerikan doları. yani her norveç vatandaşı başına 200.000 dolar kadar bir para demek bu. bu fonun protföyünün %31,6'sı sabit getirili varlıklar (gayrımenkul hariç). son iki senede, sadece bu finansal yatırımlar ortalama %3,5 getiri sağladı. yani norveç'in kasasına senede 1050 x 0,316 x 0,035 = 11,6 milyar dolar öylesine giriyor. bu da adam başı 2.000 usd demek.

bunun üstüne ülkenin petrol üretiminden gelen gelir de yaklaşık kişi başına 8.700 usd. aynı durum suudi arabistan için 10.343 usd.

norveç'teki değirmenin suyu buradan geliyor. nüfus az, petrol çok. üstüne gelirlerini de çok başarılı bir yatırım fonunda değerlendiriyorlar.

fonun linkini de bırakayım, arada bakar günde kaç milyar dolar büyüdü diye bir bakarsınız:
www.nbim.no
1
romacumhurbaskani romacumhurbaskani
petrol altın falan tamam'da asıl nedenler başka

1: adamlar gerçekten özgür düşünceye değer veriyor kimse dininden dilinden ırkından dolayı dışlanmıyor

2:ülkenin yöneticisi kimseye sen hainsin diye bağırmıyorum adamlar eleştiriye açıklar.

3.orada kimse çıkıp yol yaptık ev yaptık diyemiyor çünkü adamlar zaten bunun için halka hizmet için geldiklerinin farkındalar.
kareondokuz kareondokuz
en önemli sebebi nüfusun azlığı. 5 milyon 200 bin nüfusu var. bir ülke olarak az insana bakmak daha kolay. tabi ki bununla da bitmiyor. kendi sularında bir çok adada doğalgaz çıkıyor. iskandinav ülkelerine satıyor. kokmaz bulaşmaz bir devlet olması, dış siyasi aktörlerle de iyi geçinmesine bir sebep. sayıca az olan yerlerde adaleti de sağlamak basit. türkiye 10 sene boyunca 10 milyon nüfusa sahip olsa ve aile planlaması olsa. bizim de ekonomimiz iyi olurdu fakat yine de dış güçler ülkeyi karıştırırdı. türkiye çok kritik bir bölgede.

norweç kıyıda köşede kalmış ülkelerden. bir diğer örneği de yeni zelanda veya izlanda.

ha bir de şu aklıma geldi. bir süre önce estonya'ya gitmeyi planlıyordum. sebebi ise yüzde doksanının inancı olmaması. norweç te öyle kimin neye inandığını sorgulamayan insanlar. bu kadar refah olmasının sebeplerinden biri de inanca sahip olan insanların kendi başlarına kafa karıştıracak bir şeyler uydurmamaları.

norweç, yeni zelanda, isveç, kanada gibi ülkeler bugün çağırsa arkama bile bakmadan çeker giderim.
giyotinci seko giyotinci seko
gelir dağılımında adaletsizlik olmaması diyebiliriz.
tüik verilerine göre kişi başına düşen milli gelirin yarısına sahip olsanız yarısı 6000$ eder 4 çocuklu bir ailede yıllık 24.000$ a denk gelirki bu kişi başı milli gelirin yarısını kazandığınızı var sayarak hesaplanmıştır.
24.000*3.75=90.000
90.000/12=7500 tl
7500 tl aylık ortalama gelire denk gelir ki yoksulluk sınırı 4 kişil bir ailede 4800tl dir tüik verilerine göre
birde alınan aşırı yüksek vergilerin makul seviyelere çekildiğini düşünün. gayet refah ve yaşanabilir seviylere gelmiş oluyoruz.
selimciğim selimciğim
okuduğum kadarıyla allahsızlık.

sizleri de anlıyorum. anadolulu ateistler olarak ne yapıp etseniz ilkel insan olarak görüleceğinizin bilincindesiniz. bu stres yaratıyor. ne seninle ne sensiz durumu var. çocuklarınıza türkçe karakter içermeyen isimler koymak çok normal geliyor. "bilmem ne ettiğimin memleketi"nden kaçmak için epey bir şey verebilirsiniz.

norveç'e bakıp (içip içip yanık olduğunun kapısına dayanır gibi) konjonktüre çatmanıza tamamen haksız diyemem. örnek alınması gereken taraflar var. ama fanatik bir şekilde hep aynı yere çalışıyorsunuz. tabii ki bazı parametreler var ancak dünyayı küflenen bir tencere yemek gibi görmekte fayda var. birçok farklı aşamadan geçiyor. rastgele görünen pek çok örüntü oluşuyor. her yer değişiyor. iskandinavlık şu an en popüler şey ancak bu bir zaman meselesidir. amerikan medeniyeti yüzlerce yıllık ağaçları ve kızılderilileri, bizonları keserek kuruldu. avrupa medeniyeti inka kanı ve altınlarıyla adam oldu. şimdi pembe kıçla eşdeğer olan iskandinavlar, zamanında avrupa anakarasına yağma ile terör saçıyorlardı. çok kafayı takmayın yani. örnek hacmi sandığınız kadar büyük, veriler sandığınız kadar basit değil. doğada denge prensipleri var. maginot hattını iki günde dolanan hitler'in tanklarını leningrad'da boka batıran şeyler her zaman olur. şimdi mesela mülteci faktörü tencerenin içine girmiş durumda. tam olarak ne etki göstereceğini tahmin edebilen müneccim var mı? yarın kim bilir ne girecek işin içine. hiçbir şey sonsuz değil.
ebuliz ebuliz
doğru organizasyon kaynakları en verimli kullanma sonucu doğrurur kaynakları doğru kullanırsan da zengin olursun.

bir çuval parayı yakanla yarım çuval parayı doğru harcayan arasındaki fark.

norveçin gsyh'si 370,6 milyar usd askeri harcamalarının gsyh'ye oranı %1.3 türkiyenin %2.2
eğitim harcamasında durum 2006 da norveç %6.5 türkiye %2.9,

2014 toplam kamu harcamalarında eğitimin yüzdesi
norveç: 8.3
türkiye: 7.8
data.oecd.org

şimdi harcanan paraların karşılığına bakalım:
pisa sıralamasına göre 2016 da türkiye 72 ülke arasında 50. norveç 24.

şimdi bence ülkenin ekonomik durumunu en iyi belirten indekse gelelim 2017:
dış borç gsyh oranı:

türkiye: %52
norveç: %169

en.wikipedia.org

şimdi bu veriler ışığında norveç harcamalarını daha doğru yapıyor harcamalarının karşılığını bizden daha çok alıyor ancak bir çok büyük ekonomi de olduğu gibi aslında borç batağında bir ülke yani makro ekonomisi o kadar da iyi değil hatta bizden kötü.

peki insanlar neden norveçte yaşamak istiyorlar türkiye yerine?
neden daha mutlular?

çünkü borçlu da olsa norveç parasını halkı için ve bizden daha akıllıca harcıyor bizse hem daha verimsiz harcama yapıyoruz hem de daha az önemsiyoruz halkımızı.