norveç teki refahın kaynağı

1 /
ğüğ ğüğ
uzun zamandır kafama takılan, düşünüp düşünüp akıl sır erdiremediğim bir olgu. şimdi bu adamları düşünüyorum, medeni ve zengin insanlar eyvallah ama bu değirmenin suyu nereden geliyor? bütün bu zenginliğin ve refahın bir açıklaması olmalı.

bir kere iklim koşullarından dolayı tarım yapamıyorlar, hizmet ve sanayi sektörlerinde çok büyük markaları yok, norveç denilince balıkları/balıkçıları dışında insanın aklına gelen bir norveç ürünü dahi yok.

petrol çıkıyor evet ama suudi arabistan onlardan 5 kat daha fazla petrol ihraç ediyor, dolayısıyla kurtuluş petrolde olsaydı ortadoğu ülkeleri önce kendini kurtarırdı, harbiden, nereden geliyor bu değirmenin suyu?
4
pink flamingo pink flamingo
petrol, doğal gaz, kerestecilik, su ürünleri ihracatı.. ama en önemlisi adalet anlayışı ve onur.. birileri orada "devletin malı deniz, yemeyen domuz" demediği için bu kadar refah var. birilerinin götürdüğü paranın hesabının vergilerle veya diğer tüm yollarla az kazanandan çıkarılmaması, ihalelerin eşe dosta bırakılmaması, okulların okul gibi, binaların bina gibi, insanların insan gibi olması bu refahın kaynağı işte.

sinirlendim yine sabah sabah.
2
kuşkusuz baykuş kuşkusuz baykuş
petrolden elde edilen gelirin% 80 i yillar içinde rezerve ediliyor ve bu para yurtdışı tahvil borsada değerlendiriliyor. yaklaşık 286 milyar dolara ulaşmış. hazır para yiyelim dememişler.
o değil de norveç teki refahın kaynağını da bilmiyorsan köprüden atlamak da fayda var
azwepsa azwepsa
norveç'te merkez bankası tarafından idare edilen bir emekli sandığı fonu var. bu fon 1996 yılında kuruldu ve petrol gelirlerini değerlendirmek üzere yurtdışında yatırımlar yapıyor. bu fonun bugünkü değeri: 1 trilyon 50 milyar amerikan doları. yani her norveç vatandaşı başına 200.000 dolar kadar bir para demek bu. bu fonun protföyünün %31,6'sı sabit getirili varlıklar (gayrımenkul hariç). son iki senede, sadece bu finansal yatırımlar ortalama %3,5 getiri sağladı. yani norveç'in kasasına senede 1050 x 0,316 x 0,035 = 11,6 milyar dolar öylesine giriyor. bu da adam başı 2.000 usd demek.

bunun üstüne ülkenin petrol üretiminden gelen gelir de yaklaşık kişi başına 8.700 usd. aynı durum suudi arabistan için 10.343 usd.

norveç'teki değirmenin suyu buradan geliyor. nüfus az, petrol çok. üstüne gelirlerini de çok başarılı bir yatırım fonunda değerlendiriyorlar.

fonun linkini de bırakayım, arada bakar günde kaç milyar dolar büyüdü diye bir bakarsınız:
www.nbim.no
1
romacumhurbaskani romacumhurbaskani
petrol altın falan tamam'da asıl nedenler başka

1: adamlar gerçekten özgür düşünceye değer veriyor kimse dininden dilinden ırkından dolayı dışlanmıyor

2:ülkenin yöneticisi kimseye sen hainsin diye bağırmıyorum adamlar eleştiriye açıklar.

3.orada kimse çıkıp yol yaptık ev yaptık diyemiyor çünkü adamlar zaten bunun için halka hizmet için geldiklerinin farkındalar.
white lilac white lilac
çok derinine giremeyeceğim yüzeysel olacak ama islamdan uzak olmaları bence en büyük sebebi. islamdaki cihat anlayışı, şehitlik övgüsü, toprak ve milletin yüceltilmesi, kadının metalaştırılması ve ikinci sınıf görülmesi gibi bizim hala uğraştığımız şeyleri onlar yüzyıllar önce geride bırakmışlar. gereksiz ideolojilerle kirletilmiş değil zihinleri.

dinden uzak, rasyonelliğe önem veren insanlardan oluşan bir toplum olduklarından eğitim sistemleri dini, dogmatik ve geleneksel düşünceden arınmış durumda. bu yüzden de insanlar demokrasiyi daha içselleştirmiş bireyler olarak yetişiyor ve bu döngü böyle sürüyor.

bi de bulundukları coğrafyaya, tarihsel akışa bağlı olarak aydınlanma dönemini biz hala yaşayamadığımız halde yüzyıllar önce yaşadı onlar. o süreçten beri de zihinsel olarak üstüne bir şeyler koydular bunun.

edit: muslims are online.
kareondokuz kareondokuz
en önemli sebebi nüfusun azlığı. 5 milyon 200 bin nüfusu var. bir ülke olarak az insana bakmak daha kolay. tabi ki bununla da bitmiyor. kendi sularında bir çok adada doğalgaz çıkıyor. iskandinav ülkelerine satıyor. kokmaz bulaşmaz bir devlet olması, dış siyasi aktörlerle de iyi geçinmesine bir sebep. sayıca az olan yerlerde adaleti de sağlamak basit. türkiye 10 sene boyunca 10 milyon nüfusa sahip olsa ve aile planlaması olsa. bizim de ekonomimiz iyi olurdu fakat yine de dış güçler ülkeyi karıştırırdı. türkiye çok kritik bir bölgede.

norweç kıyıda köşede kalmış ülkelerden. bir diğer örneği de yeni zelanda veya izlanda.

ha bir de şu aklıma geldi. bir süre önce estonya'ya gitmeyi planlıyordum. sebebi ise yüzde doksanının inancı olmaması. norweç te öyle kimin neye inandığını sorgulamayan insanlar. bu kadar refah olmasının sebeplerinden biri de inanca sahip olan insanların kendi başlarına kafa karıştıracak bir şeyler uydurmamaları.

norweç, yeni zelanda, isveç, kanada gibi ülkeler bugün çağırsa arkama bile bakmadan çeker giderim.
giyotinci seko giyotinci seko
gelir dağılımında adaletsizlik olmaması diyebiliriz.
tüik verilerine göre kişi başına düşen milli gelirin yarısına sahip olsanız yarısı 6000$ eder 4 çocuklu bir ailede yıllık 24.000$ a denk gelirki bu kişi başı milli gelirin yarısını kazandığınızı var sayarak hesaplanmıştır.
24.000*3.75=90.000
90.000/12=7500 tl
7500 tl aylık ortalama gelire denk gelir ki yoksulluk sınırı 4 kişil bir ailede 4800tl dir tüik verilerine göre
birde alınan aşırı yüksek vergilerin makul seviyelere çekildiğini düşünün. gayet refah ve yaşanabilir seviylere gelmiş oluyoruz.
1 /