nottingham forest

1 /
centrocampista centrocampista
şimdi arjantin liginde estudiantes'in hangi oyuncusu gol krallığında kaçıncı sırada bilen halkımızın şu an desteklemesine hiç de şaşıracağım bir ingiliz takımı. bir minibüsün arkasına yazılmış olduğuna şahit olduğum takım.
"we are the best nottingham forrest" yazıyodu. o zamanlar yurdum insanı iddaa ile tanışıp belçika 3.ligine kadar tüm takımları tanıma şansına sahip değildi. amcaya gidip soracaktım nerden esti diye, olmadı, olmadı...
erutheilluvatar erutheilluvatar
avrupa'nın ve ingiltere'nin köklü kulüplerinden olup 2 kez şampiyon kulüpler kupası şampiyonlukları bulunmaktadır. 2006 - 2007 sezonunda ingiltere birinci ligi'nde mücadele etmişlerdir.
sex files sex files
bir zamanlar efsane olan enteresan kulüp. iki kere avrupanın en büyüğü bir kere de lig şampiyonu olmuş ama amatör kümeye kadar da düşmüş. fenerbahçe ve galatasaray büyük takımsa bunlar ne.
normalşartlaraltındaveodasıcaklığında normalşartlaraltındaveodasıcaklığında
uzun yıllar önce galatasaray tribünleri tarafından çok söylenen ''we are the best galatasaray'' tezahüratının asıl sahibi olan, mazisinde hafızam yanıltmıyorsa 2 tane avrupa kupası bulunan, ancak sonraki süreçte dibe kadar vurup hala eski günlerini özleyen bir zamanların meşhur futbol kulübü.
van den budenmayer van den budenmayer
"we are the best / we are the best / we are the nottingham forest" tezahüratıyla özdeşleşmiş, 1865 yılında kurulan, ingiltere'de futbol liglerinin kurulmasına ön ayak olan ve yanılmıyorsam kronolojik olarak ingiltere'nin 2. futbol kulübüdür.

o zamanlar takımda yer alan oyuncuların giuseppe garibaldi ve onun kırmızı gömlek giyen ordusuna hayranlığı nedeniyle kendilerine forma rengi olarak kırmızıyı seçerler. amblemlerinde ki ağaç figürünü ise şehirle özdeşleşmiş sherwood ormanı'ndan alırlar. ingiltere'de ligler başlayınca maddi imkanları sınırlı takımlara kendi formalarından göndererek forma yardımında bulunurlar. bu kulüplerden bazıları bugünün kırmızı-beyaz devleri (alfabetik olarak) arsenal, liverpool ve manchester united'tır.

ne yazık ki kulüp bu köklü tarihine rağmen bir asansör takım olmak hüviyetinden kurtulamaz. hatta "nottingham forest 20. yüzyılda hiçbir şey kazanamaz" geyikleri dönmeye başlar; ta ki brian clough takımın başına geçip dizginleri eline aldığı 1976 yılına kadar. 1977-1978 sezonunda nottingham forest premier lig'e geri döner. geri dönmekle kalmaz şampiyon olur, bu da yetmez 1979 yılında şimdi ki adı "uefa şampiyonlar ligi" olan şampiyon kulüpler kupası'nı kazanır. üzerine de kaymak olarak fc barcelona'yı yenerek uefa süper kupası'nı kazanır. 1980 yılında premier lig'i 2. sırada bitirirler ama şampiyon kulüpler kupası'nı tekrar kazanırlar.

başarılarla geçen 1978-1980 arası dönem kulüp için "altın çağ" olarak anılır. kulüp bu süre zarfında; 1 kez premier lig şampiyonluğu, 1 kez ingiltere süper kupası, 2 kez ingiltere lig kupası, 2 kez uefa şampiyon kulüpler kupası ve 1 kez de uefa süper kupası'nı kazanır. 1993 yılında ise küme düşerek makus talihi olan asansör takım hüviyetine geri döner.
critical strike critical strike
1865 yılında kurulmuş, bir zamanların efsanesi. 2 sene üst üste şampiyonlar şampiyonu olmuştur. liverpool'a yaptığı forma yardımı ile bu takıma renklerini vermiş, liverpool da bu renkleri minnettarlıklarından ötürü hiç değiştirmemiştir.

ayrıca football manager 2010 da döktürdüğümdür.

edit: uzun süre daha bir zamanların efsanesi olarak kalmaya devam edecek gibi gözüken..
isetö ev rom isetö ev rom
ülkemizde ingilizce öğretimiyle giren küreselliğin yansıması. alllahın dördüncü lig takımına ne gönül vericem. ama işte bize ingilizce öğretirken o hotline denen kitaplarla zoraki kültürleme de yaptılar.
1 /