nur yoldaş

1 /
bilinmezin elçisi bilinmezin elçisi
türkçe müziğin özel seslerinden.

sultan-ı yegah, mihrimah, mahur ve diğer birçok ergüder yoldaş bestesini nur yoldaş'ın sesinden dinleme fırsatı olmuş insanların -ki bu bir şans. nur yoldaş da öyle bir ses, sanki ergüder yoldaş'ın bestelerini söylemek için yaratılmış.

bu sabah eski eşi ergüder yoldaş'ın ölüm haberini şöyle duyurmuştur twitter'dan:

"bana eşi ve öğrencisi olmam onurunu yaşatan, oğlumun babası ve torunum ergüder'in dedesi...kompozitör ergüder yoldaş'ı kaybettik çok üzgünüz"

iyi ki öğrencisi, iyi ki eşi olmuş, iyi ki sultan-ı yegah albümünü yaratmışlar beraber.

ahmet kaya'nın söylediği versiyon ile meşhur olan attila ilhan'ın 'mahur' şiirini ilk söyleyen nur yoldaş'tır. üstelik mahur makamında:


handela handela
ergüder yoldaş'ın vefatı dolayısıyla bu günlerde sözü edilen muhteşem ötesi sese sahip gerçek bir sanatçı. daha önceden bilmeyen, dinlemeyen çok şey kaybetmiştir. keşke daha çok görebilsek ve dinleyebilsek kendisini.
çingene kanunları çingene kanunları
kendisi hakkında iki kelam etmemiş olmam ne büyük bir gaflet. bazı şarkılarının altında anlık duygularımı paylaşmaktan öte gitmemişim.

bu ses nasıl kıymet bilinmez ya? benim için öyle özel bir yeri var ki ohooo nerden başlayım ki diyerek başlamaya cesaret edemiyorum.

önce sultan'ı yegah, sonra mihrimah, sonra saki, sonra kum, sonra nagehan bustan faslı, sonra defter-i divanımız... arabayla çıkacaksınız yola. en az istanbul-ankara arası uzaklık, radyoda nur yoldaş, yanı başında sevdicek. hem ağız, hem göz sulandırır vallaha.

iyi geceler ahali.


1 /