ohal

1 /
eloli eloli
7 haziran 2007 itibariyle türkiye gündemine tekrar giren olağanüstü hal kısaltması. hakkari, siirt ve şırnak'ın bulunduğu bölgede genelkurmay başkanlığı tarafından 9 haziran'dan 9 eylül 2007 tarihine kadar geçici güvenlik bölgesi ilan edilerek giriş yasağı getirilmiştir. yıllar evvel ohal geniş bir alanda uygulanmıştı hatta 1987-1991 arasında ohal valisi hayri kozakçıoğlu idi ki kendisi daha sonraları milletvekili olmuştu yanılmıyorsam.
karamaya karamaya
son karakol saldırısından sonra, bundan son derece nemalanacak olanların ağzının suyu akarak "isterüüük" diye talep ettikleri toprağa gömülmüş balta.
nedense savaşan tüm tarafların istediği ve "olan yine halka olacak" dedirten faşizan uygulama.
asker maaşlarının artması, bölgede askerlik yapan er ve erbaşların erken terhis ve tazminat alması, sokağa çıkma yasağı ve askeri kurumların, sivil kurumları sallamamasına yol açan kanunlarının uygulanması, yanlışlıkla olan cinayetlerin başlaması, baskıdan bunalan ya da intikam arzusu ile dağa çıkanların artması, zaten dolup taşan batıya göçlerin tekrar başlaması, yakılan köy ve mezraların tekrar yakılıp yıkılması, engellenen iletişim özgürlüğünden dolayı silah ve uyuşturucu kaçakçılığının kat ve kat artması ve yeni botaş kuyularının açılması gibi sonuçları olabileceği deneylenmiştir.
avluda oturan sizofren avluda oturan sizofren
türkiye coğrafyasının bir kısmının ırzına geçen devlet uygulamasının adıdır. aslen bürokratik şekil dışında bir manası da olmamıştır. doğan güreş'in fikret bila'ya verdiği generaller konuşuyor röportajında bunun izlerini rahatça görebilirsiniz.

tak şak paşa, ohal mekanizmasının kendileri için ehemmiyeti olmadığını, bu bürokratik mekanizmaya uymak yerine, askerlerin süreci fiilen işlettiğini, ve bunun da gayet iyi olduğunu (yani hukuku dışı süreç) ballandıra ballandıra anlatmaktadır.

ohal uygulaması varolan sorunları çözmek yerine ağırlaştırmıştır, bunu görmek büyük bir siyaset bilgisi gerektirmez.
tello tello
bu terörle baş edemiyorsan ilan edip o bölgenin sadece mecazi anlamda değil gerçek anlamda anasını ağlatacağın,kısa bir dönemliğine de olsa terörü bastıracağın sonra hah tamam memleket rayına oturdu deyip kaldıracağın,üç beş yıl terör saldırılarına seyrek olarak rastlayacağın ama bir süre sonra tekrar en başa döneceğin olaylar zincirini yaşatan durumdur.
dünyarüyaiçinderüyadır dünyarüyaiçinderüyadır
ilan edilmesi en çok tsk' nın işine yarayacaktır. bu demek değildir ki; terör bitecek, bitmeyecek daha da çok artacaktır. asker, tıpkı şuan da unutulan ve kimsenin hatırlamak istemediği günlerdeki gibi insanlara zulmedecek, terörle bağlantısı olmayan insanı bile terörist kıvamına getirecek, sonra da sorun çözülmese de bu ülkedeki varlığını ispat edecektir.
sonuçta, savaş yok birşey yok asker bu ülkede neden bu kadar etkin? neden, alakasız bir konuda bile genelkurmay başkanı çıkıp açıklama yapma yetkisine sahip? neden asker hata yaptığında kimse çıkıp eleştiri yapamıyor, yapanlar vatan hainliğiyle suçlanıyor ve de tsk' yı yıpratma çabası içinde oldukları söyleniyor?
terörün 25 yıldır bitirilemediğini kısacası bitirilmek istenmediğini de düşünürsek, ohal güneydoğu halkının hızla pkk' laşmasını sağlamaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. 800000 kişilik ordunun 10000 kişiyle baş edemeyip ohal ilan etmesi de işin ne boyutta olduğunun göstergesidir.
dertler deryasındaki kayık dertler deryasındaki kayık
cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, yurdun bir veya birden fazla yerinde 6 ay süre ile ilan edilir.
sivillerdedir yönetim.
bölgeyi kapsar ise eğer sorumluluk valilerdedir.
ama asıl gerekli kararı tbmm verir.
güldürüklü temaşa güldürüklü temaşa
kesilen kulakların küllük olduğu,
sevişilecek kıza parmak koleksiyonlarının gösterildiği,
yerel halkın gerdeğinin bölge kolluk kuvvetleri tarafından uygulandığı,
kuzusunu kınalamış anaların yerlerde sürüklendiği,
önce devletin inkar edip sonradan vardı öyle bir şey dediği jitem gibi birimlerin görüldüğü,
korucu gibi, devlet bünyesinde olmayan ancak devlet tarafından desteklenen sivil kolluk kuvvetlerinin palazlanarak haraç topladığı,
üç kişinin yanyana yürümesinin yasak olduğu,
ve bilinmeyen belki binlerce dramın, sadizmin, oligarşik baskının ve insanlık dışı bir çok uygulamanın görüldüğü bir sıkı yönetim biçimidir.
ancak bu başlığın bugün gündeme getirilmesindeki sebep, geçmişte kalmış bu günleri tehdit unsuru olarak kullanmaya çalışan idari zihniyetin algı yönetiminden başka bir şey değildir.
süreç, önce ohali tü kaka olarak bilenlere "iyi madem, gelsin, iyi olacaksa o da gelsin..." dedirtmesiyle başlar.
sonra... sonrası malum, yüzlerce faili meçhul, binlerce cumartesi annesi, onbinlerce otorite düşmanı, onlarca toplu katliam vs vs...
son beyan da zaten temelde bunları anlattı...

eksileyene edit:
kaçak silah ticaretinin tarihi ile ilgili herhangi bir fikrin var mı?
zamanında bu hainliği sadece pkk mı yaptı sanıyorsun?
ohalin olağanüstü kısmının rüyalar ülkesinden mi geldiğini sanıyorsun?
sadece en fazla 1000 km uzağındakiyle senin ne farkın olduğunu sanıyorsun?
hepimiz, para uğruna gözden çıkarılabilecek metalarız onun karşısında! bunun farkına hala varmadın mı?!
muhafazakar pileyboy muhafazakar pileyboy
1987'de özellikle terörün %90 baş faili pkk ve uzantıları, bununla birlikte dhkp c, tikko, hizbullah gibi örgütler sebebiyle güneydoğu'da belirginleşen ve artan terörle, etkin mücadele ederek güvenliği sağlama amacıyla "bölge valiliği" idari yönetiminde olağanüstü hal bölgesini ifade eden kanunun çıkartılıp uygulanmasından, 2002'deki ilk akp hükümetinin sonlandırışına kadar yürürlükte kalan "özel-lokal sıkıyönetim biçimi"dir.

ohal valileri daha çok yetkiye sahip olup devletin silahlı kuvvetleri özellikle bu amaçla kurulan "jandarma asayiş komutanlığı" özel birlikleri, gönüllü köy korucuları ve polis özel harekat kuvvetleri ile terörle mücadelede başarılı sonuçlar alınmiştir.

emasya protokolü ve süper yetkili valilerin yönetimindeki özel silahlı birliklerimizle, bölgedeki terörün sadece kırsalda kalması ve zamanla tutunamayıp suriye-ırak-iran üzerine kaymalarına sebebiyet vermiş olduğu gözden kaçmamalıdır. suruç patlaması ile başlayan kürt isyanının aksine örgüt silahlı kuvvetler yerine yalnız kırsalda görevli devlet memuru veya ikamet eden köylü türk-kürt sivillere zarar verebilmiştir.

ohal, bölge valiliği ile yönetilen bölgelerin yanında terör tehlikesinin arttığı, filizlenmeye başladığı veya köprü mesabesinde olabilen şehirler için "mücavir alan" genişlemesine giderek komşu illeri de idaresine zaman zaman almış olduğu görülmüştür.

mevzuata göre 4 ay için uygulanacak olsa da, lüzumuna binaen tbmm tarafından her 4 ayda bir oylamaya gidilerek uzatılma kararı ile 15 yıl yürürlükte kalmıştır.

28 şubat 1997 postmodern darbesi ile önce polis özel harekat kuvvetleri pasifize edilip, ellerinden ağır silahlar alınmış ve sonrasında sessizce peyderpey dağıtılmıştır.

2002'de ise tek başına iktidarı elde eden akp hükümeti bakanlar kurulu'nun kararlaştırdığı kanun hükmünde kararname ile kaldırılan özel idari statü ve yöneticiliği ile beraber, ilgili özel birlikler ve valilik de lağvedilmiştir.

gönüllü köy koruculuğu ise ohal'in kalkması ile beraber çoğunluğu itibariyle semi-legal kırsal eşkiyalığına, ve sonraları 2007'de ilk kıvılcımları atılarak 2009'da resmi açıklamayla ilan edilen çözüm süreci ile beraberde örgüt sempatizanı ve destekçisi hipokrit milislere dönüşmüştür.

mücadelede en ünlü ve en uzun görev yapan ohal valisi, 2013'de intihar ettiği iddiasıyla ölen hayri kozakçıoğlu'dur.

(bkz: anadolu dan görünüm)
(bkz: emasya)
1 /