ökkeş

easy company easy company
ök, türkçede anne demektir. ökkeş'de anneye düşkün, annesine bağlı anlamında bir erkek ismidir. bildiğimiz en hain evlat olan ökkeş'in de bu ismi taşıması, çizerinin de itiraf ettiği şekilde farkında olmadan yapılmış güzel bir ironidir.

(bkz: öksüz)
(bkz: hain evlat ökkeş)
böcek böcek
muzaffer izgü'nün yazdığı çocuk kitaplarından bir kısmının kahramanı. kel, kocaman burunlu, sevimli bi çocuktur. ökkeş kapıcı, ökkeş maçta, ökkeş orda,ökkeş burda gibi bir serisi vardır. ayşegül 'ün erkek versiyonu denebilir bu açıdan ama çok eğlencelidir. birçok çocuğa okumayı sevdiren kitapların adamıdır bu.
blacksunshine blacksunshine
muzaffer izgü'nün çocuklar için yazdığı birbirinden güzel kitaplardan oluşan serinin kahramanı.
hamama gidip şişman emminin topuğunu sabun sanarak çekip şişman emmiyi düşürmesi kalmış aklımda hala, bir de reyhanlı bulgur pilavı.
doktor kim bil doktor kim bil
ilkokulda öğretmen, babamın işini ve ismini sorduğunda, herkesin bana güleceği kanaatinde olduğumdan kıvranarak söylediğim kelime.küçükken ökkeş isminin bana çok komik gelmesi ve babamdan başka kimsede bu ismi duyamamamdan kaynaklanıyor olmalı ki demeye utanmışım.daha sonra muzaffer izgü nün ökkeş serisiyle karşılaşmam, dizilerde ökkeş ismini sık sık duymam düşüncemi değiştirdi açıkcası.
bir de dizilerde nerede kötü ve gıcık bir adam var genelinin ismi ökkeş'tir.herhalde okunuşundan..

ayrıca bir dağ ismidir.

erkek örümcek anlamına da gelir.
(bkz: vay be)
deliamagururlu deliamagururlu
maraştaki ökkeşler hakkında şu saçma hikayecikte anlatılır:
maraşta yeni göreve başlayan bir polis civarda ökkeş
adında birinin suç işlediğini ve ardından otobüsün birine bindiğini duyar. bindiği otobüsü bulup ökkeş insin der ve tüm yolcular iner, bir kişi hariç polis bu duruma şaşırır ve inmeyen adama sorar sen niye inmedin:
cevap: benim adım hacı ökkeş!!!
berbat ve iğrenç bir şey lan ne bu beeea