orman gülü

soldier in the army soldier in the army
fundagiller ailesine ait 70 cinsten biridir. çoğunluğu kuzey yarımküre'de olan 1200'e yakın türü bulunmaktadır. genellikle çalı gibidir, dört mevsim yeşildirler. taç yaprakları huni şeklin ve bir çok rengi vardır. serin ama güneşli yerleri severlermiş.
07 meme ucu olan var mı 07 meme ucu olan var mı
fundagiller familyasına ait olan orman güllerinin bilimsel adı yunanca rhodon (gül) dendron (ağaç) kelimlerinden meydana gelen rhodondendron'dur. rhododendron cinsinin 800 kadar türü vardır. gösterişli çiçekleri nedeniyle bahçelerde ve saksıda yetiştirilir.


ülkemiz kıyılarında dağlık ve ormanlık alanlarda çok sık rastladığınız ve araziyi adeta bir halı gibi kaplayan nemli ormanların baş aktörlerindendir. 800 çeşit türü ve renkleri olan orman güllerinin en sık rastlananları mor orman gülleridir. özellikle karadeniz bölgesinde halk arasında adı komar olarak da bilinir.

orman gülü, mayıs ve haziran aylarında çiçek açan, çiçeklerinden faydalanan arıların ürettiği balı zehirli olan bir bitki olup, yoğun yağış ve yüksek oranlı nem ister. en çok asidik özellikli toprakları sevse de her tülü toprak şartlarında yetişebilmektedir. mor çiçeklere sahip olan orman gülü odunsu bir yapıya sahiptir. orman gülü odunu orta ağırlıkta ve çok serttir. kabukları açık kül renginde olup hafif kabukludur.


nektarı zehirlidir. hatta hikayeye göre eski romalalılar düşmanlarıyla savaşırken savaş alanı olarak bu çiceklerin bol olduğu bölgelerden seçerlermiş. zira bu çiceklerin nektarından faydalanan arıların balları insanı zehirleyip hasta edecek kadar toksin içermektedir. bu nedenler deli bal olarak da bilinmektedir. yunan ordusunda askerlik de yapmış olan atinalı yazar ksenophon'un deli bal ile ilgili yazmış olduğu belgelere rastlanmıştır. yunan vatandaşlarının erzak bulmak için konakladıkları bir köyde kovanlar ile karşılaştıkları ve bu kovanlardan bal yiyen askerlerin ayakta duramayacak kadar fenalaşıp kustuklarından ve sarhoş olduklarından bahsedilmektedir. bunu fark eden askerler deli balı kaselere doldurup yol kenarlarına koyarak üç düşman bölüğünü imha etmişlerdir. orman gülüne bağlı deli bal zehirlenmeleri oldukça şiddetli belirtiler ve sıkıntılar olup ölüm olaylarına nadir olarak rastlanmaktadır.


meşhur anzer balı da bu bitkiden yapılmaktadır. dozajında ve zamanında tüketildiğinde yararlı olan bu balın polenin bala oranla kat kat daha fazla yararlı mineraller içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 10 gram polenin 1 kilo bala eş değer olduğu belirtilmiştir. insan sağlığından öte, orman gülünün toprak ve orman için de önemi büyüktür. karadeniz yöresinde dik yamaçlı ve ormansız alanlarda erozyonu ve toprak kaymasını önleyici bir örtücü görevi de üstlenmektedir.