osman öcalan

cruella cruella
6 yıl önca dağdan ovaya inmiş ve şimdilerde türkiye ye dönmek istiyormuş. üstüne üstlük birde demokrat kürt bir siyasi parti kurmak istiyormuş.
yıllarca dağlarda pkk yöneticiliği yap sonra kalk gel türkiye ye partini kur zevk-i sefa nı sür. bunu istiyor bu adam ve bu durumdan umutlu.
bunun nedeni ise aslında çok basit içinde bulunduğumuz boktan durum bu adamların umutlu olmasının sebebi işte.

''ya rabbim ne günlere kaldık''.

haberin aslı için;
www.gazetevatan.com gazetevatan
crimson crimson
ilk olarak 1993 yılında pkk içinde "hain" ilan edilerek örgüt içinde hakkında "şartlı idam" kararı verilen abdullah öcalan'ın kardeşi. bunun nedenlerinden biri ilk defa örgüt içinde silahlı mücadeleyi bırakma konusunu gündeme getirmesi, diğeri ise özel mülkiyet hakkı, evlenme hakkı gibi bireysel konuların örgüt içinde kabul edilmesini savunmasıydı. pkk içinde ise evlilik suç ve günah sayılır ve o dönemde silah bırakma konu bile edilemezdi. bunun üzerine başta abisi abdullah öcalan olmak üzere pkk lider kadrosu tarafından “hain” olarak tanımlanarak hakkında 3 yıllık hapis cezası ve şartlı idam kararı verildi. bu, şu demek oluyordu; 3 yıl boyunca cezasını çekerken bu görüşlerini yaymaya çalışmaz ve görüşlerinde ısrar etmez olursa idamdan yırtacaktı.

osman öcalan, aklındaki örgüt içi reform fikirlerini değiştirmesede dile getirmediği için 1997 yılında idam kararının kaldırılması ile örgütün yönetim kadrosuna döner. 1999’da abdullah öcalan’ın yakalanması ile örgütün başına o geçti ve 2003’e kadar örgütün bizzat yöneten kişi oldu. zaten 1999'dan 2004 yılının haziran ayına kadar pkk’nın ateşkes dönemidir. dağlara geri çekilmiş, türk askeri ile karşı karşıya gelmediği sürece saldırı yapılmamıştır.

abdullah öcalan’ın yargılanması süreci ve sonrasındaki süreçte yine savaşın ve silahlı mücadelenin miadının dolduğunu; bu nedenle mücadeleye siyaset üzerinden devame dilmesini savunuyordu osman öcalan. 2003’te ise abd ile bir görüşme yapacaktı; çünkü amerika, pkk’nın türkiye’yle olan sorunlarının, kendi ilişkilerinde pürüz olmasını engelleyerek, ırak’ta türkiye’nin desteğini almayı hedefleyiordu. üstelik ırak kürt yönetimi ile türkiye’nin arasını da düzeltebilirse en azından o bölgede istikrarı sağlayacağını düşünüyordu.
pkk’nın içi ise bölgedeki gelişmeler nedeniyle kaynamaya başlamıştı, abd ırak’a girmiş, kuzey ırak taki bölgesel kürt yönetimi devletleşme yolunda ivme kazanmış, üstüne üstelik türkiye ab için hızlı reform sürecini başlatmıştı. bu nedenle, pkk’da kafalar karışıktı, lider kadrosunun bir kısmı, osman öcalan gibi silah devri bitti devir siyaset devri dese demeye başlamıştı; hem de bunlar önemli yöneticilerdi. örneğin botan kod adlı pkk genelkurmay başkanı olarak adlandırılan nizamettin taş’ta buna dahildi. bu düşünce, örgüt içinde oldukça destek bulmaya başlayınca, devreye abdullah öcalan girip silahlı mücadelenin devam edeceğini aksini düşünenlerin tasfiye edilmesini buyurdu. zaten abdullah öcalan’ın kardeşine her fırsatta alçak ve satılmış demesi de bu yüzdendir.

2003’te tasfiye edilen 1000 kadar pkk’lı ile birlikte osman öcalan’da pkk’den tamamen ayrılarak kuzey ırak taki bölgesel kürt yönetimi içinde yer alan köysancak’a yerleşiyor. hemen ardından evlenip çoluk çocuğa karşıyor.

şimdiler de ise her fırsatta tövbe etmek istediğini, fırsat verirlerse türkiye'ye dönüp siyaset yapmak istediğini söyler bu adam..
dumrul dumrul
bu seçimde de devlet bahçeli ile birlikte akp'nin seçim çalışmasını yapıyor.

istanbul'la ne gibi bir ilgisi olduğunu bilen var mı? kendisi pkk'nın eski bir saha komutanı olmaktan başka hangi özelliğe sahip ki sizin vergilerinizle yayın yapan trt'de istanbul seçimi ile ilgili konuşturuluyor?


dumrul dumrul
trt'de konuk edilmesini eleştiren bir akp'li iseniz ayağınızı denk alın. sonuçta adam reisinizin adamı ve bunun trt'ye çıkarılmasını eleştirirseniz partiden ihraç edilebilirsiniz.


elcordobez elcordobez
abdullah öcalan'ın abd tarafından yakalanıp türkiye'ye iade edildiği yıl olan 99'da cia terör örgütünün çok fazla bel bağladığı taşeron varlıktır.
sonrasında elini eteğini bu işlerden çekip barzani'nin kanatları altında hewler'de lahmacun fırını açmıştır.

son seçim sürecinde de utanmadan, arlanmadan kürt kanaat önderi gibi açıklamalarda bulunmuştur. bütün geçmişi şaibeli bir insandan, devlet televizyonu yasal ve meşruu siyasetçilere sövdürmek için demeç almaya da utanmamıştır. osman bu işi de eline yüzüne bulaştırmıştır tabii.
acarabi acarabi
devlet televizyonuna devlet eliyle çıkarılarak konuşturulan terörist için ne yazayım. bir de kırmızı bültenle aranmıyor muydu bu terörist?
tanımos: işlenen anayasal suçun figüranıdır.
elcordobez elcordobez
daha önce telefonunda bylock yüklü pideciyi aradı diye mahkemelerimiz insanlara terörden ceza verdi. şimdi görüyoruz ki bu yargı sisteminde sadece terör propagandası yaptığın zaman terörden ceza almıyorsun. yazık.
acarabi acarabi
bundan sonraki seçimde veya olası bir erken seçimde başka türlü konuşmalar yapması için kıyıda köşede bekletilen terörist.
yav, kırmızı bültenle aranmıyor mu bu terörist başının kardeşi?