osmanlı imparatorluğu nun çöküş nedeni

mncdprssv mncdprssv
atacak kuş kalmamış.. ah pardon o viyana kuşatmasıydı evet.

başarısız her örgütün başarısızlığının nedeni en az 1 yanlış karardan ibaret diyerek sikko -sikko dediysek basit demek istedik yaani- bir kabulle yola çıkarsak eğer osmanlı imparatorluğunun çöküşü için de herhalde pek çok ölümcül hata yapılmış olması gerekmektedir.

pek çok ölümcül hatayı da -yine herhalde- sanırım sadece geri zekalılar yapar.

bakınız, hiçbir siyasal, ekonomik ve konjonktörel bilgiye gerek olmadan gerçekliği su götürmeyecek 2 kabulle sonuca varılabiliyor.

bu biraz da şey gibi kurşun kalemi iki ucundan kendi tarafsız eksenine dik -normali yönünde- şekilde kuvvet uygularsak ne olur? sorusunun cevabına benzer.

tabii siz yine de uzun uzadıya temcit pilavı sanki ilk defa söylenmişçesine analizler kasabilirsiniz.

teşekkürlerinizi bekliyorum.

mncdprssv abiniz.
caotic caotic
(bkz: liyakatsizlik)

oyle dogal sinirlara ulasmak, tembellik filan degil. cehaletin, degisen dunyaya ayak uyduramamanin, tum sorunlarin cozumunde gec kalmanın veya sorunlari cozememekte temel problem liyakatsizliktir.

aklima baska bir ulkeyi daha getiriyor.
allah allah hangi ulke ki acaba?
insan kaynaklı ilişkiler sorumlusu insan kaynaklı ilişkiler sorumlusu
din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılamaması
ekonominin balon gibi şişmesi
savaş zamanı seneler süren askerliğe alınmayan gayrimüslimlerin ticari faaliyetlerde hakimiyet oluşturması -bilin bakalım ileride suriyeliler türkiye tarihine hangi ünvanla geçecek?-
yeniliklere ayak uyduramaması
rüşvet, adam kayırma, zevk-sefa..

şuan türkiye'nin içinde bulunduğu duruma ne de çok benziyor, değil mi?
johnata johnata
zamanında roma imparatorluğu da değişen devlet anlayışı siyasi otoritedeki bi takım referansların artık farklı modellere kayması nedeniyle yavaş yavaş anglosaksonun yükselişiyle çatırdamıştı.iktidar ve büyük devlet kavramı zamanla teknolojiyle insanların kültürlerindeki değişim ve dönüşümle farklı yerlerde somut hal almıştı.osmanlı da o dönüşüm içersine giremeyince yavaş yavaş çöküşü başladı.
f f
kara devleti olması. akdenize hiçbir zaman hâkim olamaması. hâlbuki o dönem ve bu dönem de akdenize hâkim olmak dünyâya hâkim olmak demektir ki istanbul fethinin olduğu yüzyılın sonunda kuzeydeki ingilizler akdenizi ele geçirmeye başlamıştır. 18. yüzyılda avrupada ingilizler, fransızlar, ispanyollar ve flemenkler arasında akdenizi ele geçirmek için kıyasıya savaşlar meydana gelmiştir, rusyanın sıcak denizlere inme hâyâlini de katın; fakat ingilizler akdenizi ele geçirmiştir. akdenizin giriş çıkış kapısı cebelitarık hâlâ ingilizlerin elindedir.

çağdaş uygarlığımızın kurucusu ve kökenleri de ingilizdir. ingiliz uygarlığında yaşıyoruz.