otomobil yedek parçası

soolcan soolcan
ülkemizde en az ikinci el araba piyasası kadar tuhaf ve dolandırılmaya müsait sanayi ekosisteminin kıymetli bir elemanıdır. parça satanlar genelde oem, orijinal ve yan sanayi denilen tabirleri ya bilmez veya müşterilerin bunları bilmesini istemez. bu konudaki naçizane bilgilerimi ilerleyen satırlarda paylaşmadan önce başka bir soruna parmak basmak istiyorum "parça kodu"

bizim ülkemizde pek kimsenin anlamadığı bu hususu ab ülkelerinde ve özellikle amerika'da en bilinen şey. bu nedenle genelde internetten parça satın almakta zorlanıyorum ve her seferinde bak bu araba için alacağım diye mesajlaşmam gerekiyor. oysa bu gezegende üretilen tüm araçların bir şasi numarası yani vin (vhicle identify number) numarası bulunuyor. bir çok yabancı sitede vin numarasına göre aracınızın motor numarası, üretim tarihi, rengi gibi bir çok bilgisini sorgulayabilirsiniz. mesela www.vindecoderz.com gibi siteler bu bilgileri ücretsiz veriyor. ayrıca bu numara ile aracınızın üzerinde bulunan tüm orijinal parça numaralarına ulaşmanız ve bu numara ile parçaları satın almanız mümkün. ancak sanayi terimlerine de hakim olmak gerekiyor. mesela marş dinamosu tahrik milini (bendix dişlisi) hareket ettirmeye yarayan selenoid parçanın adı sanayide marş daşağı'dır ve bu ismini bilmiyorsanız kimse selenoid falan anlamıyor.

gelelim parçadaki yan sanayi ve orijinal durumuna. şimdi orijinal denilen parça aslında sizin aracınızın üzerinde fabrika tarafından üretilim sizin aracınıza özel parça numarası ile monte edilmiş elemandır. bunu herkes biliyor. ancak oem olarak bilinen parça hep yan sanayi ile karıştırılıyor. original equipment manufacturer olarak açılabilecek bu kelimeye sahip parçalar ise yine aslında orijinal olup sizin aracınıza özel olmayandır. bildiğiniz gibi otomobil üreticileri tüm parçaları kendileri üretmezler ve diğer tedarikçilerden satın alırlar. yani bir firmadan bujileri, birinden alternatör, kompressör, trim elemanları aklınıza gelen parçaların %90'ı dışarıdaki üçüncü parti üreticilerden satın alınır. bu arada sizin aracınız fiat, citroen veya opel olabilir ancak hepsinin üzerinde aynı bosch enjektör bulunmaktadır. siz bu parçayı opel x enjektör yerine xx kodlu bosch enjektör olarak satın aldığınızda oem parça satın almış oluyorsunuz ve hiç bir şey değişmiyor. bir de bu parçaları taklit ederek farklı ticari isimlerle piyasaya sürenler var ki bunlar da yan sanayi üreticiler oluyor gaziantepte merdiven altı atölyelerde bile üretilmiş olma ihtimalleri var. ancak bir çok parçanın yan sanayisini alıp kullanmama rağmen ben hiç sorun yaşamadım.