otomotiv sektörü

eudaimonia eudaimonia
motorlu taşıt aracı üreten bir sektördür. dünyada toplam motorlu taşıt üretiminin yaklaşık %70’ini otomobil üretimi oluşturmaktadır. otomobil, yeniliğin, dinamik çağın simgesi durumundadır.

bu sektör neredeyse yüz yıllık geçmişe sahip olsa da, uygarlık tarihinin en hızlı gelişen ve hızla yaygınlaşan sektörü olmuştur. tekstil ve gıdadan sonra üçüncü büyük sektör haline gelen sektör, teknolojik gelişme potansiyeli ve gücüne sahip olması bakımından stratejik öneme sahiptir.

gelişmiş ülkelerde ekonominin lokomotifi bu sektördür.
jan valjean jan valjean
türkiyede karlılık oranlarına bakılınca bankacılık sektöründen sonra gelen ikinci büyük sektördür. bugün türkiyenin en büyük 500 kuruluşunda ilk 10'da 3 şirketle bulunan otomotiv sektörü 3 şirketle bulunan petro-kimya ve yine 3 şirketle bulunan demir çelik sektörüyle birlikte başı çekmektedir. sektör bu kadar büyük görünsede esasında mühendislik anlamında bazı firmalar hala sınıfta kalmıştır. otomobillerin dış dizaynları değişse de sürdürülebilir enerji için gerekli olan mekanik gelişim vasat bir düzeyde ilerlemiştir. makine mühendisi ev arkadaşım bundan bir kaç yıl önce hocalarından birinin tespitini bana aktarmıştı. şöyle ki "bilişim sektöründe son on yılda gerçekleşen ilerleme aynı oranda makine mühendisliği alanında olsaydı, bugün 1 lt yakıt ile 1000km yol gidebiliyor olurduk". gerçektende sektördeki kısırlığı bundan daha iyi tarif edebilecek bir cümle olamazdı. firmalar aynı motoru kullanıp yanlızca aracların kasasını değiştirerek onlarca yıl sektoru rolantıde surdurup yeni hiçbir şey vermediler sektöre. özellikle dizel motorlarda farklı fırmalar aynı motoru kullandılar. burada son tüketicinin bilinçlenmesi adına sektördeki faklı araçlarda kullanılan aynı motorları ve ikame yedek parçaları sıralayacak olursak.

ford'un 1.4 dizel motoru peugeot ve citroen'ın 1.4 dizel motorlarıyla bire bir aynıdır. (ford fiesta - peugeot 206 - citroen c3) motor grubu bakımından bütün parçaları ikame edilebilir. araya küçük bir not sıkıştırmak gerekirse bu araçların şanzumanları farklıdır dolayısıyla debriyaj grubu uyumsuzdur.

ford'un 1.6 dizel grubu ise daha evrenseldir. peugeot, citroen, volvo ve mazda bu motoru kullanmışlardır.(ford focus - peugot 407 - volvo s40 vb) dolayısıyla daha üst segment gibi görünen volvo'nun da aslında aynı motoru kullandığını görüyoruz. ancak nasıl oluyorda aynı motora sahip bu araçlar farklı performans özellikleri gösteriyor. bu noktada şanzuman ve aktarma organlarının farklı olması yaratıyor performanstaki farklılığı.

ford'un transitlerde kullandığı 2.2 puma motor yine peugeot ve citroen'de birebir aynıdır. (ford transit - peugeot boxer - citroen jumper bu arada fiat ducato'nun karoseri ise yine peugeot boxer ve citroen jumper ile aynıdır)

bu arada peugeot ve citroen aynı grubun (psa) üyeleri oldukları için yedek parçalarının referansları bile aynıdır. ancak peugeot yedek parçaları cogu zaman citroen yedek parçalara göre %20 daha ucuzdur. ford ile ise farklı malzemelerde farklı fiyatlar olabilir onu karşılaştırmanızı öneririm.

ford, peugeot ve citroen euro5 motorlarda yine aynı motoru kallanmışlardır. yanlız tekrar belirtmekte yarar var burada sözünü ettiğimiz motorlar dizel grup için geçerlidir.

peugeot bipper, citroen nemo ve fiat fiorino yine aynı karosere sahiptir ve parçaları ikame edilebilir.

yeni ve çoğu kişinin bilmediği bir not ise peugeot bipper'in yeni kasasında kullanacağı motor 1.3 jtd başka bir deyişle doblo ve fiorino motoruyla aynı. dolayısıyla motor parçaları ikame edilebilir.
men azeri degilem menim murnum dıgalı men azeri degilem menim murnum dıgalı
satışların %56 düşmüş olduğu sektördür.

sadece ama sadece bir ay evvel 81.000 tl'ye satmış olduğum 2019 model corsa essentia (boş paket) aracın güncel fiyatı aşağıdaki gibidir.

not: direkt olarak sistemden yansıtıyorum.

ötv tutarı (%30 ) : 19,140.11 ₺
kdv tutarı : 14,929.29 ₺
plaka masrafı : 1,600.00 ₺
genel toplam : 99,469.77 ₺
liste fiyatı : 100,900.00 ₺

özel tüketim vergisi an itibariyle indirimli vaziyette.
haziran ayında devletin yansıttığı ''kampanya'' son bulup %30'luk dilim 45'e %35'lik dilim %50'ye çıkacaktır.

türkiye'nin neden araba üretmediğinin cevabını da aşağıda bulunmaktadır;

2019-insignia gs / design

aracın ham fiyatı : 125,771.10 ₺
125.771 türk lirası = 18.808,13 euro...

ötv tutarı (%60 ): 75,726.66 ₺
kdv tutarı: 36,348.80 ₺

aracın liste fiyatı: 245,900.00 ₺

245.900 tl - kdv ötv = 133.825
1 araçtan devletin kasasına giren tutar : 112.074 tl

araba üretmek mi ?
ne gerek var ki...