p2p

meyvoş meyvoş
bu sistem bir server' ın tüm client' lerinin verileri eşit düzeyde paylaşmaları esasına dayanır. en kullanışlı programı için,

(bkz: bitcomet)

ayrıca sistemde her client ayni zamanda server gorevi de ustlenebilir, yani her kullanici hem bir server hem de bir client olacaktır. dosya gonderiminin server uzerinden gerçekleşmesi halinde; yoğunluk yaratacagindan dolayi upload eden kullanici server, download eden kullanici da client durumuna gelir.
options options
internet üzerinde kullanışlı bir dosya paylaşım sistemi.
sistem üzerinde ne kadar çok kullanıcı varsa paylaşım o kadar hızlı ve verimli olur.
zira her kullanıcı bir istemci ve aynı zamanda server olduğu için her katılımcı server kapasitesini yükseltir.
paylaşım programlarında bağlı olduğunuz ana server sizin elinizde olan dosyaları ve sizin talep ettiğiniz dosyaları listeler. isimleri farklı olan aynı dosyaları bulabilmek amacı ile de dosyalar hash edilerek saklanır. bu sayede bir kullanıcıda a ismiyle kayıtlı olan aynı dosya başka bir kullanıcıda b ismiyle kayıtlı olsa dahi ortak dosya tesbit edilebilir.
ana server kullanıcıların elinde olan dosyaları karmaşık bir algoritma ile istemciler arasında paylaştırır. bu sayede siz bir dosyayı indirmeye başladığınızda indirdiğiniz kısım için bir başkasına serverlik yapabilirsiniz.
bu ilk başta sizin açınızdan olumsuz bir özellik gibi görünse de aslında tüm sistem bazında bakıldığında herkesin avantajınadır.

varsayalım siz bir dosyayı istemci olarak talep ettiniz mevcut dosya 10 kişide var siz o 10 kişiden dosyayı indirmeye başladınız 10 kişinin oluşturduğu bant genişliği 100 kb olsun. siz dosyanın 25% sini indirdiğinizde o kısmı talep eden bir başkasına serverlik yapabilirsiniz. bu da o dosyayı talep eden 11. bir kişi olduğunda sizin bant genişliğiniz olan 100 kb dan yemek yerine dosyanın ilgili kısmını sizden alır ve sizin indirmek için kullanacağınız 100 kb lik bat genişliğinden yememiş olur.

bu tür paylaşım programları genellikle upload download oranını belirli bir düzeyde tutabilmek için bu iki değişken arasına bir oran koyarlar. yani siz 4 kb upload imkanı tanıyorsanız 4*x katı download hakkınız var demektir. ama mod edilen programlar ile bu kilit kırılmakta ve ben download edeyim, ama kimse benden download edemesin denmektedir. işin etikliği kişiden kişiye değişir.

yalnız söylemeden edemiyorum 1024/256 bağlantı kullanan biri için emulede 10 kb upload tanımak hem sizin download kilidinizi kaldırır hemde başka istemcilerin sizden dosya transfer edebilmesini sağlamaya yeter.
elladan tinuviel elladan tinuviel
başlangıçta iyi bir amaç için, açık kaynak programlarını hızlı bir şekilde paylaşabilmek için kurulduysa da günümüzde telif hakkı ile korunan program ve müzikleri bedava indirebilmek için kullanılmaktadır. bilmemiz gereken buradan indirdiğimiz herşeyin içinde virüs barındırma ihtimalinin yüksek olduğudur. eğer anti virüs programınız yoksa yaklaşmayın derim.