pahalı fotoğraf makinası alana by ünvanı verilmesi

jai vu jai vu
on numara christian troy tespiti.

cidden var böyle bişi abi. benim aklıma gelmişti bu olay ama bunca zaman demek ki troy'un açmasını beklemişim.

hemen eklemek istediğim bir şey var, siz garanti belgelerini doldururken hemen facebook'ta "bla bla photographie" diye sayfa da açılıyor. gönlünüzce paylaşıyorsunuz fotoğraflarınızı...

not: benimde pahalı (troy burada "profesyonel" demek istemiş bence ama onun tabiriyle devam edeceğim.) fotoğraf makinam var; ancak "by jai vu" saçmalığına hiç düşmedim çok şükür. çekenin kendim olduğunu bile belirtme gereği duymadım. ayrıca makina ikinci el olduğu için garanti belgesi doldurmadım, dolayısıyla da "jai vu photography" diye bir sayfam da yok. ama herkes benden bunları bekliyor, çok doldum ulan.

teşekkürler troy, iyi ki varsın.
nastasya filipovna nastasya filipovna
kanımca, profesyonel makineye sahip amatör hiçbir fotoğrafçı yoktur ki, kendisi tam fotoğraf çekerken çekilmiş olan bir fotoğrafı olmamış olsun. böyle enteresan bir fantazisi var çoğunun. ben bugüne dek kendisine bu şekil bir fotoğraf edinmeyip de o fotoğrafı profil resmi yapmamış olan bir tanesine henüz tesadüf edebilmiş değilim.
ilk yapılan iştir zaten bu söylediğim. sonrasında facebookta fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgili ne kadar grup varsa onlara katılınır, yok genç fotoğrafçılar, yok feşmekan fotoğrafçılar kulübü şeklinde uzar gider, sayfalar beğenilir, altında by ibaresi bulunan fotoğraflar halka arzedilir, onun bunun fotoğrafının altında kırk yıllık fotoğrafçı kesilinir, yok kontrastı ayarlayamamışsın, kadrajı tutturamamışsın falan filan. sanırsın ki fotoğraf makinesini alırkene hepsine fotoğrafçılık programı da beraberinde yüklenmiş. işi öğrenmeden artistliğin peşine düşmenin açıklanabilir bir tarafı yok.
hele bunlardan bazıları vardır ki daha fotoğraf ile resmin ayımını yapabilmekten acizdir. fotoğrafa resim resim diyerek ortalıklarda dolanırlar. oldu olacak fotoğraf çiziyorum de, resim çekiyorum diyen onu da der. aynı mantık.