peri bacaları

evremtales evremtales
skandal dedirtecek olaylara konu olmuş doğal güzelliğimiz.kültür bakanlığı'nın ne yapmaya çalıştığını değil kendi halkı bile anlamazken turistlerin görüpte şaşırmaları ayıplamaları yadırganmamalı.günümüzde böyle şeylerin yaşanması üstelik 'ben orda fotoğraf hilesi görüyorum' 'herşey kontrolümüz,korumamız altında' vs türünden açıklamaları duymak insanı hay senin korumana kontrolüne kaldıysak sonumuz ne olacak diye düşünmeye itiyor.
umarız ki herşey daha da kontrolden çıkmaz,daha kötü günler görmeyiz...
phallos phallos
peri bacaları iç anadolu bölgesinde yer alan kapadokya bölgesininde görülen oluşumlardır. bölgeye yerleşen ilk hristiyanlarca bu isim verilmiştir zira yapı itibariyle bacayı andıran bu oluşumların periler tarafından yapıldığına inanılmış ve bu kaya şekillerine peri bacaları (fairy chimney ingilizcesi) denmiştir.

bu oluşumlar eski çağlar boyunca değişik şekillerde kullanılmıştır. peri bacasının alt kısmı tufa yada tüf olarak bilinen taşlardan oluşur,bu taşlar yanardağ patlamasında yeryüzüne çıkan küllerin sıkışmasıyla oluşan taşlardır. yumuşak olmasından dolayı rüzgar ve yağmur erezyonuna maruz kalırlar ve çok dayanıklı değildirler. peri bacalarının kullanılan kısmıdır, erzak deposu yada oda olarak kullanılmıştır. peri bacalarının üstünde duran genellikle kahverengi ve siyah renkteki koni biçimindeki taş ise andazit yada bazalt olarak adlandırılan sert taştır. bu oluşum yanardağ patlamalarında lav olarak da bilinen çok daha derinlerden gelen sert ve dayanıklı taşlardır. bu taşlar peri bacalarını rüzgar ve yağmur erezyonuna maruz kalarak yok olmasını engeller. bu taşlar düştükleri zaman peri bacaları erezyon yolu ile yok olma sürecine girer. günümüzde yıllarca peri bacası yok olurken yeni oluşumlar devam etmektedir.
mars the bringer of war mars the bringer of war
moğollar'ın düm tek albümünden efsane bir parça. albümde ismi peri bacaları - fairy tales şeklinde geçer. insana anadolu'yu hissettirir. bu adamlar ölmese, ödlek öcün almasa ne olur sanki? ibne felek göt felek götün karesi felek.