peyami safa

1 /
ceko ceko
kendisi türk edebiyatının çok önemli yazarlarından biridir.bütün romanları süper psikolojiik tahliller içerir.yalnızız ve dokuzuncu hariciye koğuşu okunası kitaplarıdır.bu zat zamanında nazım hikmet,aziz nesin,nurullah atac gibi yazarlarla ünlü polemiklere girmiştir.
solti solti
bir kişi ya da mekan tasvirini 2-3 sayfa sürdürebilen nadir yazarlardandır. öyle muhteşem bir anlatım sergiler ki, bahsi geçen kişiyi görmüş ya da bahsi geçen mekanda bulunmuş gibi olursunuz. tasvir konusunda bir de dostoyevski iyidir.
kerrigan kerrigan
yıllarca çeşitli mecmualarda denemeleri yayınlanmıştır. ötüken yayın evi bunları derleyerek seri oluşturmuştur. bu denemelerde peyami safanın sadece romanlarda psikolojik tahlillerden oluşan bir edebi kişiliği olmadığı görülür. mesela; 20 asır avrupa ve biz adlı kitabında şuan birçok aydının düşünmeye fırsat bulamadığı konuları işlemiştir ve hepsinde sağlam bir mantık vardır, inandırıcılık ön plandadır. peyami safanın sağlam bir fikir adamı olduğu kanısına varmamak elde değil, okuyan görecektir.
gölgeningücü gölgeningücü
biri peyami biri server bedii olmak üzere iki yazar barındırır bünyesinde. hayatı kavgalarla geçmiştir. nazımla da necip fazılla da haşimle de kavga etmiştir mesela.
yorum yapmadığı yazı yazmadığı alan yok gibidir. felçli olan eşini aldatmak üzere bir aşığına gideceği bir akşam eşi olayı fark etmiş "cenazen gelir inşallah" demiştir. peyami o akşam ağzından kan gelerek (aşığının evinde) ölmüştür.
be anything be anything
insanların ne kadar alçalabileceğini, hastalığı, hasta psikolojilerini, karamsarlığı, kuşkuyu ve insanlarla ilgili daha bir çok şeyi sert bir üslupla anlatan şahane yazar.
rahatsız eder, bunaltır, kasar sizi... ama sabredip okursanız, pişman olmazsınız ve bir tanesini daha okumak için sabırsızlanırsınız (yalnız biraz hazmetmeniz lazım önce). kaybolursunuz sayfalarında, hep yeni bir şeyler keşfettirir.
eğer kitabını bitirebilenlerdenseniz büyük bir sabır testinden geçmişsiniz demektir *
ceng85 ceng85
"bazen kalabalıkların ortasında, tek başına kaldığımız vakitlerinkinden fazla yalnız değil miyiz?" sözünün düşünsel kaynağı. insanın beyin kıvrımlarını sivrileştiren sözler sahibi.
venom venom
nazım hikmetle baya bir kapışmış edebiyatçı. hatta nazım'ın komünistliğini de eleştirmiştir.

"nâzım şairdir. fakat bütün materyalist iddialarının aksine gayet romantik, lirik, cıvık, hassas bir şâirdir. mısralarının dibindeki gözyaşı birikintilerini keşfetmek için su mühendisi olmak şart değildir. hemen her eserinde babayiğit rolüne çıkan bu tulûat kahramanı, kulis arasında ahlayıp oflayan, ağlamaklı ve içli bir aile çocuğu, bir ana kuzusudur. büyün gayreti de bu mâsum ve çocukça lirizmini gizlemek için yufka yüreğinde sert bir materyalizm çeliği kaplamaktır. boş yere gizlemeye uğraştığı bu rikkati, bu kadınlaşmış hassasiyeti yüzündendir ki, perişan ve deryâdil hiçbir feslefî ve estetik fikir üzerinden cehde muktedir değildir.
kolayını arar. felsefesini karl marks'ın berber ve kasap çıraklarına kadar kolayca öğretilen umumî fikirlerinden; estetiğini ve nazmının artık her yerde, rusya'da bile modadan düşmüş üslûbunu ve şeklini, mayakovski isimli rus şârinden olduğu gibi almıştır.
bizim nâzım, kolay fikir, kolay sanat, kolay şöhret adamıdır." peyami safa

~tanklar gerçeği biliyor adlı kitaptan~
1 /