pms

1 /
azureel azureel
tıp terimi olarak : ing. premenstrual syndrome

bu sendrom bazı kadınlarda* menstrüasyon öncesinde oluşan değişiklikleri tanımlamakta kullanılır.

gerek fizyolojik, gerekse psikolojik açıdan aşırı hormon düzensizliğinin verdiği sorunlar oluşur.
dişi ruhen ve fiziken aşırı hassaslaşır, mümkün mertebe bol glikoz içeren besinlerle beslenmelidir.
vücut su tutar, baş ağrısı dayanılmaz boyuttadır ve ruh durumunda dengesizlik görülür.
unruly unruly
-aman allahım bu kaçıncı sigara böyle yaaa?
..
-yeter yakmayıver, ve bokunu çıkardın işin.
..
-eeehh, siktin be kafamı! sigara üstüne sigara. bok var!
-ehuehehehe. ne güzel de küfrediyormuşsun sen nalan...

edit: birini fena kızdırdık bunu yazarken ama dur bakalım..
fempusay fempusay
(ing:pantone matching system)bir çeşit mürekkep renlerini tanımlama sistemidir bu. her renge bir numara verilir ve bu numara üzerinden renklere işlem yapılır. (örneğin pms 485, açık kırmızıdır)
nectar nectar
bunda sinirlenicek ne var ki şimdi cümlesiyle başlayan regl olana kadar devam eden,sinir bozucu ruhsal ve fiziksel değişimler yaşatan,adet öncesi dönem.erkeklerin kadınları anlayamama sebeplerinden biri.
nepenthe nepenthe
aslında kanama döneminde** değil de, ovulasyondan kanamaya kadar olan dönemde olan, progesteron fazlalığından kaynaklanan dişil bünye sorunlar bütünüdür; ortalama iki hafta kadar sürer; vücutta su tutulması, şişkinlik, sinirlilik, tahammülsüzlük....... gibi birsürü şey gelişir. kadın dergilerin sürekli insanın gözüne soktuğu, "her ay bi haftanız var, yapabildiğiniz kadar kapris yapın, şımarabildiğiniz kadar şımarın, yeryüzündeki tüm erkeklere dünyayı dar edin, onlar sizin her ay çektiğiniz bunca şeyi hiç yaşamıyorlar, saldırın.." temalı durum ise tıpta dismenore olarak adlandırılmakta.
(bkz: dismenore)
melodis melodis
sinirlenmek tir anahtar kelime. hem de neye kime olduğu farketmeyecek bir sinirlenmek. ortada olay yoktur aslında ki kişi de bilir bunu ama sinirlerine engel olamaz; sinirleri bünyeyi ele geçirmiştir, bağımsızlığını ilan etmiştir.

bir sinir dolmuştur ki sonu gelmez. her an için patlayabilir karşısında bulunan kişiye ve hiç farketmez kişinin kim olduğu. bazen baba, bazen sevgili, bazen arkadaş hatta bazen patron olur.

sinirlerini yatıştırmak için kendini kaloriye boğmak geçici bir çözüm olabilir ya da ağlamak.
ama bunlar sadece kişiyi belirli bir süre oyalamakta daha sona kişi yine eski haline dönmektedir.

çözümü yoktur, mümkün mertebe gözüne görükmeyin. böylece bari sizin sinirleriniz sağlam kalır. *
retraneliote retraneliote
her ay en az 3-4 gün sevgiliye işkence yaşatmaya, kıskançlık triplerine girmeye ve her türlü şımarıklık yapmaya, sonra da pms'im diyip işin içinden sıyrılmaya elverişli, aynı zamanda da en duygusal, en ağlamaklı, en sümüklü ve en saçma sapan anları yaşatan dönem. sevgilinin sabrını ölçmek için de uygun koşullar bu dönemde bulunur.
dead star dead star
kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık göstermekle birlikte, aynı bünyede bile kendini her ay değişik şekillerde (sinir, stres, kıskançlık, üzüntü, alınganlık, pişmanlık vs. gibi) gösterebilir.
arya arya
o kadar anlatmama, uyarmama, önceden hatırlatmama rağmen muhatap kişinin bir türlü bunu idrak edemeyip alttan almayı becerememesi sonucu anlamsız tartışmaların çıkmasına neden olan şeydir. sonrasında da düşünürüm kimin muayyen dönemi ola ki bu diye. bu kadar mı zor bu iş arkadaşım, şahsına bir tehdit yok işte anlasana, yeter be!
1 /