pompei

1 /
zoe zoe
roma döneminin en gözde şehri vezüv yanardağının patlamasıyla yok olmuştur...eğlenceli hayatıyla tanınan pompei'de ki genelev sayısı bir hayli fazlaymış...hatta yanardağın yoketmesini buna bağlıyanlar bile var.
yüzyıllardır kazılmasına rağmen şehrin büyük bir bölümü hala yer altındadır. pompei gezerken ürpermemek hatta korkup ziyareti yarım bırakmak elde değil. yemek yerken, oturmuş sohbet ederken ölen insanların kalıplarını görebilirsiniz. annem çektiğim fotoğraflara bile bakamamıştır...
napoli yakınlarında yer alır pompei şehri olurda yolunuz düşerse uğrayın derim...birde yine vezüv'ün yokettiği bir başka şehir olan herculaneum 'u gezmeyide unutmayın...
volga volga
o dönemden kalan yazılı kaynaklar olayı şu şekilde anlatır;

roma imparatorluğu'nda şehirler kurulurken ilk yapılan su yolları olurmuş, bu bir bakıma imparatorun gücünü göstermekteymiş. buna o kadar önem verilirmiş ki roma'dan diğer tüm şehirlere bu iş için mühendis atanırmış. bu bölgenin su yolu olan aqua augusta neapolis körfezindeki tüm kıyı şehir ve kasabalarına su sağlarmış. günlerden bir gün su yolununda yaşanan bir problem teker teker aqua augusta'nın ulaştığı tüm şehirleri susuz bırakmaya başlamış. bu işin nedenini araştırmak için roma'dan gönderilen mühendis, olayın sebebini bulduğunda artık civar şehirleri uyarmak için çok geç kalınmış. su yolunu kapayan neden, volkanik patlamadan önce meydana gelen, uyarıcı nitelikli, düşük ve orta şiddetli yer sarsıntılarıymış. şehir halkı bu sarsıntıları uzun süre hissetmesine rağmen anlık korkular dışında herhangi bir kaygıya kapılmamış. patlama vezüv dağının güney kesiminden gerçekleşmiş, bu da o tarafta kalan pompei, herculaneum, stabiae gibi şehirleri etkilerken, kuzeydeki nola, acerrae gibi şehirlere herhangi bir etkisi olmamış.

patlama, kilolarca ağırlıktaki kaya parçalarını bu şehirlerin üzerine yağdırırken insanları adeta kapalı alanlara hapsetmiş. kaçmaya çalışanlar bu ağırlıkların altında kötü şekilde yaralanmış, pek çoğu da başaramamış. güvenli görülen evlere sığınanlar yardım gelmesini beklerken bir grup insan da limandaki yapıya sığınıp körfezin diğer ucunda, donanmanın olduğu şehir olan misenum'dan yardım beklemiş. tahmin edildiği gibi patlamayı gören donanma yola çıkmış, körfez boyunca ilerleyip herculaneum yakınlarına gelmiş ama üzerlerine yağan kaya parçalarından aldığı darbelerle gemiler teker teker batmaya başlamış. insanlar çaresizlik içinde beklerken patlama sırasında ortaya çıkan yüksek ısı ve gazdan oluşan hava akıntısı hızla iki kente yayılmaya başlamış. sıcaklık o derece yüksekmiş ki önüne çıkan insanları anında eritip üzerlerini tüfle kapatmış. her iki şehirden toplamda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar insan sağ kalabilmiş.

daha sonraki dönemlerde şehirde kazı yapılırken ölen insanların kalıpları bulunmuş, tamamı o akıntı geldiği sırada ne yapıyorlarsa o şekilde duruyorlarmış. insan bedeninden oluşan bu boşluklara alçı kalıplar dökülüp insan bedenleri o anki durumlarıyla elde edilmiş ve napoli müzesinde sergilenmeye başlanmış.
sugibiazizol sugibiazizol
tarihte sürgülü kapı, atlı araba ve parke taşlarının kullanıldığı kalıntılarından anlaşılan, zevk bahçeleri olan, ensestin doğal sayıldığı, pek meşhur genelevlerinin şehre ilk gelenler tarafından kolayca bulunabilmesi için yollara döşeli parkelerinde ve genelev duvarlarında özel işaretler bulunan sapkınlar şehri.

genelev odalarının kapıları üzerindeki mozaiklerde ise, kişilerin tercihlerine yönelik figürler olduğu dikkatten kaçmamıştır. resimlerle rehberin anlattıkları birleşince kusmamak için oradan uzaklaşılmıştır.

bu kadar sapkınlık yaşayan şehrin insanlarını tedavi etmek amacıyla yapılmış olan bir de zührevi hastalıklar hastahanesi mevcuttur.
wwonka wwonka
italya da napoli'ye yakın sayılan m.ö 79 yılında vezün yanardağının patlaması sonucu havaya saçılan kordan küllerin uçup kentin üstünü kaplamasıyla hayata veda eden antik kenttir.
rivayete göre pompeililer sexe ve paraya çok düşkün oldukları için allah onları böyle cezalandırmıştır. ama şehircilikte yani yerleşik hayatta başarılı olmuşlardır. pompeide göze çarpan değişik şeyler vardır. mesela ilk fastfood kavramının orda ortaya çıktığı görülmektedir. şöyle ki; pompei denizcilikle geçinen bir kentmiş efendim yabancı gemiciler kente girdiğinde önce yemek yemek isterlermiş fakat dil bilmedikleri için zorlanırlarmış. dükkan sahipleri de yemek kaplarına yemekleri koyup dizerlermiş, gelen denizciler işaret ederlermiş ve hemen oracıkta ayakta yemeklerini yerlermiş. böylece fastfood çıkmış ortaya. şimdi diyeceksiniz "neden hemen oracıkta? ne bu acele? neden fast?" niye bu acele çünkü ordan biran önce geneleve gitmek ve kurt kadınlara kavuşmak içiiin (genelevdeki kadınlara kurt kadın denirmiş çünkü hazır olduklarını müşteriye anlatmak için pencereden ulurlarmış) buarada dikkat çeken diğer nokta da genelev tabelasının hala bugün bile görünür olması. tabela geneleve giden bir yol üzerinde taştan yapılmış bir erkek cinsel organı şeklindedir ve genelevi gösteririr. yerde,kaldırımın kenarında hala durur. işte pompei böyle bir antik kenttir. 1700'lü yıllarda kazılar başlamış günümüze kadar sadece %45 i kazılmıştır.
hayvanat bahçesinde kuş olsam hayvanat bahçesinde kuş olsam
napoli yakınlarında müze şehir. bir rehberin anlattığına göre bu eski şehirdeki evlerdeki orta yerdeki salonda kadınlar erkekleri dışarda politika yaparken veya genelevlerde vakit geçirirken birlikte yemek yerler, sonra salonun bir köşesindeki küçük odada yediklerini çıkarıp tekrar yemek yerler, sonra salonun diğer köşesindeki banyoda ellerini yıkayıp bazen 7-8 kadın hep birlikte arka odaya sevişmeye giderlermiş.
gomünüst gomünüst
pompei ismi bir rivayete göre pompadan gelmektedir.

(argo) pompalamak kelimesinin şehre isim oluşunun sonrasındaki felaket, gören gözlere, işiten kulaklara, düşünen beyinlere ibret olsun diye bir açıkhava heykel sergisine dönüşmüş.
kane kane
mazide bir kent.

vakt-i zamanında pompei halkı vezüv ile "delik (krater) çapı" rekabetine girmiştir. pompei'lilerin farkı iyice kapatmaya başladığını gören vezüv buna kızmış ve kentin üzerine ateşli bir şekilde attırmıştır.
1 /