pratfall etkisi veya kusurlarımla sev beni

doyen isg doyen isg
hatalar yapan insanları, sakar kişileri mükemmel olan insanlardan daha çok severiz.
düştüğünde gülüp geçebilen bir insanı hiç düşmeyen veya tökezlemeyen insandan daha sempatik bulabiliriz.
beynimiz, hata yapan insanları, mükemmel insanlardan daha sıcak ve samimi buluyor. kaliforniya üniversitesi psikologlarından elliot aronson bu konuyla ilgili bir deney yapmıştır. deneyde; iki grup öğrenciye sorular sorulmuş öğrenciler de bu soruları cevaplamışlardır, cevaplar ses kaydına alınmıştır. öğrencilerin cevapları insanlara dinletildiğinde ikinci gruptan daha çok hoşlandıkları ve onları daha çok sevdikleri görülmüştür. ikinci gruptaki öğrenciler; soruları yanıtlarken hatalar yapmışlar, önlerindeki kahveyi dökmüşler ve telaffuz hataları yapmışlardır. bu hatalar insanlara sevimli, içten ve doğal gelmiş, ikinci gruba karşı sempati duymuşlardır. mükemmellik insanlarla aramıza mesafe koyuyor. mükemmel bir insan samimi gelmediği gibi soğuk ve yapay geliyor.

www.guncelpsikoloji.net
1
psamathe psamathe
"kusursuz olan doğal değildir" algısının bilinçaltımıza nakşedilmesinin bir sonucu olabileceği gibi, kendimizde olan kusurları, bir başkasında görmenin rahatlatıcı etkisinin yansıması da olabilir.

esasında mükemmel veya kusursuz insan diye bir kavram zaten yoktur. hataları minimize seviyeye düşürmeye çalışan insan vardır. ha bu insanlar birilerine sempatik veya doğal gelmiyorsa, bu o kişilerin sorunu. ben doğal oluyor diye salaklıklar yapacak insanları mazur görmek yerine, aklı başında ve en önemlisi nerede, nasıl davranacağını bilen insanları daha çok seviyorum. ayrıca bahsettiğim gruptakiler soğuk olacak diye bir kural da yok. yeri geldiğinde goygoy yapan,yeri geldiğinde sıcacık olan, ama davranışsal bütünlüğü de mantık düzleminden şaşmayan çok insan tanıdım.

edit : iş bu giri, sadece bir üstte yer alan araştırma sonuçlarının yer aldığı giriye göre yani insanların davranış biçimleri üzerine yazılmıştır. dolayısıyla insanların fiziksel özellikler ile ilgili olan düşüncelerimi kesinlikle içermemektedir.