prof dr ercüment ovalı

1 /
nautilus nautilus
bu bilim insanının reklam dürtüsündan artık sıkılmaya başladım. yağız üresin boşuna konuşmaz.


epoksietan epoksietan
inşallah başarır ama istiyorsa dünyayı salgından kurtarsın yine de yaptığı yanlış. bilimde işler bu şekilde yürümez. iyi reklam yaptı kısa vadede.
sickgod sickgod
gerek ekşide, gerek twitterda boş yere linç yiyen bilim insanı. adam ne ilaç bulduk, ne de %100 tedaviyi keşfettik demiş. çok normal olarak yeni bir ilaç bulup faz çalışmaları olayındansa, zaten varolan ilaçlar arasından birisinin coronaya karşı etkili olabilir varsayımıyla hareket edip, dornase alfayı önermiştir. başka ülkede zaten açıklandı diyenler bu ilacı kaç kere duydular acaba? şimdi en azından gündem olabilir. unutmayın ki plazma tedavisi de bu hocanın tweetinden sonra gündeme gelmiş, çinliler ile bakanlık görüşüp detayları almıştı. inhibitör tedavisi opsiyonunu da kendisi sundu. yani zaten varolan şeyler diye çöpe atamayız.

en iyi bildiğimiz, bilmeden eleştiri yapmak işini abartmayalım lütfen.
theextremist theextremist
koronavirüs günlerinin bir başka fırsatçısı. öyle bir "bilim insanı" düşünün ki maskeli, gözlüklü, koruyucu kıyafetli, şimdi lab'a giriyorum temalı fotoğraflar atıp instagram fenomeni olmaya çalışsın. etkinliği belli olmadan, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmadan bir etken maddenin işe yaradığını "twitter"da söylesin. etki derecesini de istatiksel verilere dayandırmadan "o kadar etkili ki" diye açıklasın. beraber çalışma yaptığı ekibi sürekli kahramanlarım diyerek destansılaştırsın (sanki bir icat falan yapıldı). gerçekten çok bilimsel açıklamalar hoca, bir de etken maddeyi açıkladığı mecranın bilimsel bir dergi değil de twitter olması nedeniyle ben ikna oldum; sayfalarca makale yerine 160 karakter olayı açıklamaya yeterli, kaybedecek zamanımız yok.

bir de bunu laboratuvara günlerce kapanıp 23 nisan'da açıklayacakmış da insanları düşündüğü için öne almış tarihi. ne diyelim çok teşekkürler hocam allah razı olsun.

ha bir de unutmadan, getirin oradan twitter'ı ercüment kardeşim şov yapacak.
kızıl kurt kızıl kurt
yeni bir ilaç buldum demeyen, halihazırda çalışmaları esnasında keşfettiği bir ilacın faydalı olacağını söyleyen bir profesör.

ekşi'de falan hakkında sayfalarca ''bu ilaç zaten vardı yea'' geyiği dönmüş. daha okuduğunu anlamayan bir milletiz vesselam.

efendim, bu ilaç halihazırda yıllardan beri kistik fibroz hastalığında kullanılan bir ilaç. kistik fibroz sadece tek ebeveynden geçmeyen, hem anneden hem babadan geçen hatalı genlerle olan, özellikle beyaz ırkta rastlanan avrupa ve kafkasya kökenli kalıtımsal bir hastalık. semptomları arasında akciğerlerde sürekli tekrarlayan ve iyileşmeyen enfeksiyon, deride tuzluluk en belirgin özellikler. hastayı pnömoni ve her türlü asye ve üsye hastalıklarına karşı güçsüz bıraktığı için düzenli hekim denetimi altında, özel bakımla hayatta kalabiliyor bu insanlar, evlerinde nebulizatörler, oksijen tüpleri muhakkak bulunmak durumunda, karaciğerde de bir takım sorunlara sebep olsa da hastalık genel olarak akciğerleri etkiliyor hep.

şu ana kadar bildiklerimiz kinin içerikli ilaçların, sıtma ilaçlarının covid19'a da iyi geldiği. şu anda sağlık bakanlığının kullandığı çin'den gelen ilaçlar da sanıyorum sıtma ilaçlarının bir değişik versiyonları. halihazırda bu hastalığın bir tedavisi ve antisi doğamızda mevcut fakat şıp diye hastalığı kesecek ya da engelleyecek bir aşı formunun üretilmesi zaman alacak.
lö şuhane lö şuhane
içimdeki "alternatif kocakarı tipi tıp" diye yükselen sesleri durduramıyorum.


onbinlerce bilim insanının gecesini gündüzene katıp, ortaya çıkarmaya çalıştığı ilacın aslında var olduğunu, onların fark etmediğini dile getirmek büyük cesaret.

umarım cesareti desteklidir, hasta olan onca insanın umut taciri olacak yoksa kendisi.
founder founder
türkiye'de bilim denen nanenin olmadığını, olamayacağını da bildiğim için pek de umursamadığım duyurular yapan tıp doktoru.

kusura bakmayın, bilim yapmaya çalışan insanlar var lakin bizzat ülkemizin içinde bulunan toplumun kültürü buna izin vermez.

yüzyılardır dünyaya bizim toplumumuz tarafından kazandırılan fizik-kimya-biyoloji-tıp veya mühendislik alanında çığır açıcı bir buluş, keşif veya araştırma söyleyin.

hahahahahahah; diyanet var gerçi bunlara gerek yok!
boo1905 boo1905
sözüm meclisten dışarı olsun, düne kadar şükran ovalı'nın nesi oluyo yeaa diye gezinen magazin müptelası insanların, dünden beri sosyal medyada, sözlük ortamlarında sürekli fikir beyan ettiği bir bilim insanı.
fahrettin koca açıklama yapmadan önce "dünya böyle insanların yüzü hürmeti hatrına dönüyor" diyenler, açıklamadan sonra adamı üç kağıtçı ilan ettiler.
hiç mi kendi fikri olmaz insanın. hiç mi araştırmaz ne yapmış bu adam diye. nasıl milletiz ben anlamadım amk.
ravenhow ravenhow
haftalardır şov peşinde koşan popüler doktorumuz.

kendisi ile hiçbir alakam olmamasına rağmen son birkaç hafta içinde ben bile defalarca kez bu adamın paylaştığı fotoğrafları gördüm. şovmen insanlardan uzak durmaya çalışıyorum lakin "belki de takipçileriyle böyle bir iletişim biçimi vardır" diye düşünüp normal karşılamıştım paylaşımlarını. fakat dün gece bu adamın kim olduğunu, ne yaptığını görünce işin basit bir iletişimden ziyade bir sahne şovu olduğunu gördüm. şovmenlerden uzak durmak, onlara güvenmemek gerektiğini düşünüyorum.

bu adam sanırım bir ilacın(ya da bir etken maddenin) covid-19'un semptomatik tedavisinde kullanılabileceğini laboratuvar ortamında gözlemledi(bu konuda detaylı bir bilgim yok, yanlışım varsa uyarın). bunu iddia eden ilk kişi değil, daha öncesinde bu konuda çalışmalar yayınlanmış. kendisinin ilk ben buldum gibi bir iddiası da yok aslında fakat sorun şu ki haftalardır yaptığı paylaşımlarla kendisini takip eden insanlarda hastalığa karşı "yeni" bir şey bulacağı algısı yarattı. bunun kendisi de farkındaydı. kimse kendisinden bu denli "şok edicilikten uzak" bir haber beklemiyordu. burada kendisi yanlış anlaşıldığını, insanların yanlış bir beklentiye girdiğini söyleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. insanları salak yerine koymak çok yakışıksız bir davranış. kendisi haftalardır yaptığı paylaşımlarla insanlarda yanlış ve büyük bir beklentinin oluşmasına bile isteye sebep oldu. halinden memnundur eminim.

kandırılan insanlar bir yana, bu adam bize ülkenin zıt kutuplarının aslında çok da farklı olmadığını gösterdi. bilimsel bir tartışmayı bu tarafa çekmekten hicap duysam da gördüğüm şeyi söylememeyi kendime yakıştıramıyorum. eren bülbül ile alakalı söylemleri sayesinde muhafazakar milliyetçi kesimi, atatürk ile alakalı söylemleri sayesinde de ulusalcı kemalist kesimi kendisine çekti. bu kesimlere göre "seküler elitlerin" uğraş alanı olan bir konuda onların ihtiyaç duyduğu "vatansever, türk, atatürkçü, milliyetçi" figür oldu kendisi. yani bu insanlardan aldığı destek büyük ölçüde siyasi. bu insanlar şimdi bu adamı eleştiren, yanlışlarını söyleyenlere "terörist, hain, batı hayranı" gibi ithamlarda bulunuyor, "türk olduğu için, terörist olmadığı için, atatürkçü olduğu için, 23 nisan dediği için" eleştirildiğini söylüyor. bu saydığım iki kesimle zaten daha seviyeli ve doğrucu bir tartışmaya giremezsiniz.

tabii işin bir de nispeten daha seküler, daha akılcı olan ama yanlışını kabullenme erdemini göstermek yerine insanı aptal yerine koymayı tercih eden bir kesim var. onlar da "ama zaten doktor ilaç bulduk demediii" diye savunuyorlar kendisini. "süreci iyi yönettiler" söyleminde bile hatalı olduğunu kabul edemeyen insanların elbette bu adam hakkındaki düşüncelerinin yanlış olduğunu kabul etme erdemi göstermelerini beklemek saçma. işin en komik yanı bu adamın umutlarıyla hamur gibi oynadığı insanlar bizzat bu adamın savunucuları. bu adamı takip etmeyen, eleştiren çoğu insanın aslında bu adamla hiçbir işi yokken, diğer taraftaki insanlar haftalardır bizzat bu zat tarafından beklentiyle doldurulup ardından ortada bırakılan insanlar. gerçekten komik bir hal.

hakaret işitmekten yorulduğum için ben kendisine karşı çıkmak yerine kolaylıklar diliyorum. güzel yere tezgah kurdu.
timberman timberman
bu adamın yaptığı pr çalışmasını dahi " atatürkçü, devletçi, halkçı, falanca kesimden " diye nitelendirenler var. kardeşim karantina marantina tamam da, biraz terasa bahçeye falan çıkın, oksijen alın. komplo teorilerinde hindistanı geçtik yemin ederim. olmaz böyle.
1 /