psikolog

12 /
avangard jazz avangard jazz
birçoğu sürekli dinlerken bazıları sürekli konuşur.

mesleklerinde başarılı olup olmadıklarını burdan anlarsınız.

konuşanlara gidin, dinleyenlere değil.
ferrarisi olmayan adam ferrarisi olmayan adam
özel üniversitelerden mezun olanların batırdığı ve içine ettiği meslek grubu.
iyisini bulmanız cidden zor. gidecekseniz boğaziçi, odtü, istanbul gibi iyi devlet üniversitelerinden mezun olanlarını seçmenizi tavsiye ederim. diğerlerinin hükmü instagramda yada facebook'ta geçer. anlamını bilmedikleri ve hayatta bir kitabını bile okumadıkları insanların sözlerini psikologluk olsun diye paylaşan tuhaf tiplerden geçilmiyor ortalık.

son söz: ihtiyacınız varsa psikiyatriste gidin ruh sağlığınız için. fen edebiyat fakültesi mezunu birine değil. psikoloji bireyi sosyoloji ise toplumu inceler.
platonun ütopyası platonun ütopyası
mensubu ikiye ayrılan meslek grubu.

birinci grup (ki bunlar az bulunur): işini severek yapan sanki bu meslek için yaratılmışcasına daha ilk andan itibaren rahatlatan tiplerdir. gitmediğiniz her güne lanet edersiniz ne çekdim ben bu güne kadar dersiniz (ben demiyorum hastalar diyor)

ikinci grup: klasik salla başı al maaşı memuru. daha ilk andan itibaren niye geldim mk dedirten gereksiz tiplerdir. tavırları hiç halden anlamayan işi yolunda giden burnu havada arkadaşların tavırlarıyla bire bir örtüşür. derdinizi, sıkıntınızı beğenmez küçümser. odasından çıktığınızda girdiğinizden kat be kat daha fazla negatif enerji yüklü olursunuz. (yine hastalar diyor)

uzun lafın kısası her isminin önüne psikolog yazan kişi resmi olarak psikolog olsada ilmi olarak psikolog değildir. okumayla öğrenilseydi her iibf mezunu ceo olurdu.
2
pinkunicornum pinkunicornum
kendisinden her seferinde buscopan gibi birşey isteyesim geliyor. içeyim de psikolojim düzelsin. yok yok onun da elinden kolundan bişey gelmiyor ama olsun yine de iyi ki varlar
ferrarisi olmayan adam ferrarisi olmayan adam
özel üniversitelerden mezun olanlar nedeniyle, hiç bir ciddiyeti ve önemi kalmamış meslek. bütün özel üniversitelerde psikoloji bölümü var. akademik kadro yok. öğrencilerin akıl beş karış havada.

sosyoloji, toplumsal olayları ve dinamiklerini incelerken, psikoloji bireyin davranışları inceler. ama bu psikoloji bölümünün mezunları kendisini doktor falan sanıyorlar.
iyisini bulmak zor. piyasadaki psikologların yüzde 90ı boş beleş insanlardan oluşuyor. dikkatli olmanızda fayda var.

tavsiyem ihtiyaç duymanız halinde devlet üniversitesinden mezun olanını seçmeniz. birde kitap okumuyorsa, onu da ciddiye almayın. çünkü bu meslek sürekli okuyan ve kendini geliştiren insanın yapacağı bir meslek.

abudik gubudik instagram paylaşımı yapanlar tipik birer maldır. uzak durunuz. falcılar insan sarrafıdır bak tercih edilebilir :)
1
asirin asirin
"psikoloğa giden bir adam,
"geceleri uyuyamıyorum efendim" demiş, "sürekli yatağın altında biri var gibi geliyor. yatağın altına girip orada uyumayı deniyorum...bu defa da yatağın üstünde biri var gibi geliyor…"
adamı dikkatle dinleyen psikolog "hallederiz bu saplantıyı.." demiş...
"bana haftada iki kere geleceksiniz. 6 aylık bir tedavi sonunda sizi iyileştireceğimi umuyorum..."
"her viziteye ne kadar ödeyeceğim..?"
"her vizite 200 tl, buna göre 6 ayda 9600 tl ödeyeceksiniz.."
adam gitmiş, o gidiş…
psikolog, birkaç ay sonra adama sokakta rastlamış ;
"ne oldu, hastalığınız..?" diye sormuş
"10 tl"ye hallettim… "
"nasıl oldu..?"
"sizden çıktıktan sonra, ilerideki bara uğradım...
biramı içerken, barmene hastalığımı anlattım. 'karyolanın bacaklarını kes' dedi…
kestim; mesele halloldu..! "
nazgulbacanagi nazgulbacanagi
hata edip hukuk okuduk. biz de dert dinleyip problem çözüyoruz ama para veren yok. devlette bir işe girer girmez ilk iş psikoloji lisansı yapıp psikolog olmak. 6-7 sene sonra hukukçu psikolog kimliğimle gündüz kuşağında atv'deyim.
6
psamathe psamathe
bilemiyorum belki de itiraf başlığına yazmalıydım. bu meslek için olumsuz düşüncelerim daha ağır basmakta. mesleği icra edenlere bir husumet beslemem elbette olası değil. ancak mesleğin kendisi ve yaklaşımlarını çoğu zaman için yetersiz ve zayıf buluyorum. bunun nedeni de muhtemelen mesleğin tanımlanmasındaki çerçevenin, beni muallakta bırakan yerlerinin olmasından kaynaklıdır ve belki de somut bulgulara çok daha fazla değer verdiğim içindir. mesela o noktada bakınca psikiyatristlerin gözümdeki yeri çok farklıdır. ortada teşhisi konmuş psikolojik bir rahatsızlık var diyelim. bu teşhisi, aldıkları eğitimin neticesinde psikologlar da koyabiliyorlar. ama konu hastalığın tedavisine gelince, uyguladıkları yöntemi zayıf ve yetersiz görüyorum. o noktada devreye psikiyatristlerin girmesi bana daha doğru geliyor.

hastalığın teşhisi veya tanısı şüphesiz ki çok önemli. dolayısıyla tedavi sürecinden ayrı düşünmek kesinlikle olası değil. ancak sonuç odaklı yaklaştığım için, beynimde olup biteni, psikiyatristlere veya nörobilimcilere devretmek daha rasyonel bir çözüm bence. göreceli olarak daha hafif derecedeki rahatsızlıkları da buna dahil edebilirim.

tıp bilimin ilerleyiş hızı, yakın gelecekte olmasa da psikologluk mesleğinin uzun ömürlü bir meslek olmayacağını da düşündürüyor. psikolog arkadaşlar beni bağışlasın :)
hehewuti hehewuti
"devlette bir işe girer girmez ilk iş psikoloji lisansı yapıp psikolog olmak." ( #17776622 )

(bkz: bırak gelsin gel hele gel)

ölüler de zannediyor ki diriler her gün helva yiyor. daha doğru düzgün bir meslek yasası bile olmayan, sadece suistimal üzerine kurulu bir çalışma ortamı olan, sünger bob kılıklı tiplerin (misal zafer akıncı) kendini psikolog olarak tanıtıp devletin kanalında program yapmaya cesaret edebildiği, elindeki sosyoloji diplomasını psikoloji diploması sanıp boğaziçi üniversitesi'nde dahi seminer verebilecek kadar uçmuş tiplerin ortalarda gezindiği, yaşam koçu adı altında ne idüğü belirsiz varlıkların psikologlardan çok kazandığı bir memleket burası.

sen de gel kardeşim. gel ki hep birlikte delirelim.
kubarova77 kubarova77
buradaki girileri okuduktan sonra ne kadar çok önyargı olduğunu görüp üzüldüğüm meslek alanı. hangi birine cevap versem diye düşünürken en iyisinin kendi fikrimi belirtmek olduğunu düşündüm.
ilk olarak gelenlerin en büyük beklentisi sanki sıkıntıyı anlamak ve çözmek kolay bir şeymiş gibi zannedip 1 ya da 2 seansta her şeyi "mucizevi" bir şekilde çözebileceğimizi sanmaları. öyle bir şey yok arkadaşlar, siz yakın arkadaşlarınızı ya da çevrenizi 50 dk da nasıl çözebiliyorsunuz her şeyiyle? varsa bunu yapabilen gidip kendisinden ben de ders alırım. bu kafadaysanız baştan uyarayım, 3 seansta bilr zor anlaşılıyor bazen kişinin yapısı ve her seans danışandan yeni şeyler öğreniyorsunuz.
2. sandığınız gibi olay sadece dert dinlemek ya da sorunlu kişiler ile uğraşmak değil. hayatında çıkmazları olan ve nasıl karar vermesi gerektiğini bilemeyen kişiler de geliyorlar. onlara farklı kapılar açıp, hangi yöne gitmek istiyorlarsa onu tercih etmelerini söylüyoruz. ayrıca bir psikolog kolay kolay bir danışanı yerine karar vermez. danışanlar gelip şunu çok sorar "sizce sevgilimden ayrılmalı mıyım?" vb. bu bir psikoloğun cevap verebileceği bir şey değil. kalkıp da neden böyle bir sorumluluk alalım?
3.kalkıp arkadaşıma anlatırım psikolog da neymiş yaa? kafalarında olan arkadaşlara gelsin. sorarım size hangi arkadaşınız" hayatınızın herhangi bir döneminde yaşadığınız olayı ya da travmayı, sizin anne baba yapınız, geliştirdiğiniz psikolojik savunma mekanizmaları ve algı persprektifinde yaklaşıp o olay ya da travmanın etkilerini gün geçtikçe azaltacak şeyler yapabiliyor? "

psikolog olmak basit bir şey değil. oturup bir koltuğa insan dinleyip parayı cebe atmak da değil. çalışmak, okumak, sürekli kendini geliştirmek ve gerektiğinde dünyanın en sıkıntılı insanlarıyla onlar için onlarla mücadele ederek yaşanan bir süreç. lütfen bu insanların emeğine saygılı olun. bir terapist ile anlaşamamanız başkalarıyla da anlaşmayacağınız anlamına gelmiyor.

ekleme yapayım : psikolog ücretleri pahalı diyorsunuz da mesleki eğitimlerimiz pahalı ve üstüne senelerin emeği var. bunları da bilin istedim. kimse keyfiyetinden ya da aman çok para kazanayım diyerekten sizden o ücreti istemez. elbet isteyenler var alanda yok diyemem.
12 /